W Teatrze Rampa na Targówku odbyła się premiera Przed sklepem jubilera, sztuki napisanej w 1961 r. przez Karola Wojtyłę, ówczesnego biskupa krakowskiego. Dzisiejszy Papież wykorzystywał w swoich dramatach (również Brat naszego Boga) doświadczenia wyniesione z Teatru Rapsodycznego, kierowanego przez Mieczysława Kotlarczyka. Nie są to bowiem dramaty w pełnym tego słowa znaczeniu, lecz ciąg dyskursywnych scen, w których główną rolę odgrywają rozważania odwołujące się do intelektu i wrażliwości moralnej widzów.
Podtytuł Przed sklepem jubilera brzmi: Medytacja o sakramencie małżeństwa przechodząca chwilami w dramat, co najlepiej charakteryzuje intencje Autora. Reżyser Andrzej Maria Marczewski powrócił do tekstu Karola Wojtyły (przeniesionego niegdyś na ekran) w międzynarodowej koprodukcji, po dwudziestu latach. Marczewski jako pierwszy wprowadził tę sztukę na polskie sceny w 1981 r. w teatrze w Wałbrzychu i później na kilku innych scenach.
W przedstawieniu w Teatrze Rampa wszystko zostało skoncentrowane na słowie, jedynym elementem scenografii jest krzyż. Atmosferę spektaklu budują dialogi i monologi, wygłaszane przez aktorów, a także gra świateł i muzyka. Marczewski pragnął dotrzeć do istoty rozważań Autora na temat moralnego wymiaru losów trzech małżeństw, których powiernikiem i komentatorem jest jubiler, który sprzedaje im obrączki. Spektakl ten, oparty głównie na dobrych rolach aktorskich, jest godny polecenia widzom szukającym w teatrze głębszych przeżyć.
W Teatrze Rampa powstało Stowarzyszenie Studia Teatru Test, prowadzone przez Andrzeja Marię Marczewskiego. Wraz z dyrektorem Krzysztofem Miklaszewskim na bazie tego zespołu powołali oni Teatr Karola Wojtyły, instytucję, która będzie zajmowała się popularyzacją dorobku teatralnego Jana Pawła II, zasługującego na ciągłe zainteresowanie sceny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu