Biskup Polowy WP podkreślił, że powołanie lekarskie jest służbą, która dotyka tajemnicy cierpienia i miłosierdzia. Miłosierdzie to jest fundamentem powołania i posługi choremu. Bez niego nie sposób być dobrym lekarzem.
Zdaniem bp. Głódzia wgłębienie się w naukę Kościoła głoszoną przez Jana Pawła II, lektura encykliki Bogaty w miłosierdzie, także jego homilii głoszonych na krakowskich Błoniach i w Łagiewnikach, pozwoli lekarzom jeszcze lepiej rozpoznać i zrozumieć wagę ich posługiwania. - Bądźcie i wy, lekarze, pielęgniarki, pracownicy służby zdrowia świadkami Bożego miłosierdzia - zaapelował Biskup Polowy WP. Przypomniał, że od 24 lat świat patrzy z podziwem i miłością na Jana Pawła II, który jest Papieżem nadziei i świadkiem nadziei. Podkreślił, że pojęcie miłosierdzia, to jedno z kluczowych i najważniejszych pojęć teologicznych. Miłosierdzie dotyczy spraw fundamentalnych dla życia chrześcijańskiego. Dotyczy relacji między człowiekiem a Bogiem, a także między człowiekiem a człowiekiem. To, co jest osnową miłosierdzia: okazywanie współczucia innym i niesienie im ulgi, wsparte jest o motywację religijną.
Bp Głódź przypomniał, że zagadnienie Bożego miłosierdzia znalazło się w centrum refleksji Soboru Watykańskiego II - szczególnie w konstytucji Gaudium et spes. Refleksja nad miłosierdziem Bożym stała się również niezwykle istotnym elementem nauczania Jana Pawła II. Refleksja ta odzwierciedlała również w bardzo mocny sposób wymiar Jego życia duchowego.
Bp Głódź wyraził pogląd, że świat stanie się bardziej ludzki, bardziej godny i bardziej znośny, kiedy wzajemne stosunki układać będziemy w duchu miłosierdzia. Jeśli odrzucać będziemy zasadę "oko za oko i ząb za ząb", a będziemy w stanie tworzyć świat bardziej ludzki, w którym we wzajemne stosunki wprowadzimy moment przebaczenia, pochylenia się nad drugim, zrozumienia jego godności, rozpoznania jego przyrodzonej wartości, która nie może być w żadnych okolicznościach zagubiona, a której potwierdzenie stanowi źródło naszej największej radości. "I jest to program, który możemy przykładać do każdej dziedziny ludzkiej aktywności, także do Waszego lekarskiego świata" - powiedział.
Zdaniem hierarchy świat ten będzie bardziej wartościowy, skuteczny, moralny, etyczny, im więcej będzie w nim "wyobraźni miłosierdzia", również dostrzeganej i odczuwanej w stosunku do ludzi chorych, cierpiących, którzy zaufali lekarzom, którzy lekarzom powierzyli swój ból i swój niepokój o przyszłość.
Po spotkaniu Biskup poświęcił nowy Oddział Szybkiej Diagnostyki Neurologicznej. Przedstawił Komendantowi CSK WAM gen. bryg. prof. dr hab. Markowi Maruszyńskiemu i gronu lekarzy dwóch księży kapelanów, którzy będą pełnili posługę wśród chorych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu