Biskup Nycz w homilii i podczas wykładu wygłoszonego po Mszy św. zwrócił uwagę na najważniejsze elementy związane z powrotem i obecnością katechezy w szkole. "Trzeba nam się zastanowić, na ile wykorzystujemy ewangelizacyjnie naszą obecność w szkole, co dajemy młodym ludziom, w jaki sposób prowadzimy ich do Boga, do komunii z Jezusem - bo to jest główny cel katechezy. Musimy sobie uświadomić, że jesteśmy tam obecni jako Kościół, w imieniu Kościoła i jako ludzie wierzący" - mówił Biskup Nycz.
Ksiądz Biskup przypomniał wezwanie Ojca Świętego z ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny: "Bądźcie świadkami miłosierdzia". To trudne i odpowiedzialne zadanie, ale możliwe z Bożą pomocą do zrealizowania w tej misji katechetycznej Kościoła.
Zachęcał także duszpasterzy i katechetów świeckich do wiązania katechezy szkolnej z działaniami duszpasterskimi w parafii: "Obecność katechezy w szkole wcale nie zwalnia nas z działań duszpasterskich i katechezy przy parafii, szczególnie katechezy sakramentalnej".
Pytany o działalność Komisji Wspólnej Ministerstwa Edukacji i Episkopatu Polski stwierdził że: "Stosunki te są poprawne i kulturalne, natomiast gdy idzie o ich owocność, w sensie rozstrzygania aktualnych spraw i problemów, z tym bywa już różnie. Czasem jest to bycie obok siebie, a czasem rzeczywiste dążenie do wspólnego, pozytywnego rozstrzygnięcia".
Podsumowując dwanaście lat obecności katechezy w szkole, stwierdził: "Kiedy katecheza wracała do szkół, byli tacy, do których i ja należałem, którzy stawiali sobie pytanie: czy opuszczając parafię, nie tracimy czegoś ważnego? Dziś po 12 latach stwierdzam, że był to krok słuszny i jedyny możliwy. Bowiem gdybyśmy zostali przy parafii, mielibyśmy mniej młodzieży. Dziś katecheta ma młodzież na lekcji w szkole. Nie musi jej szukać na podwórkach, pomiędzy blokami. Trzeba więc tylko dobrze wykorzystać tę wspólną obecność".
Obok modlitwy podczas pielgrzymki była także okazja do spotkań w grupach. Przedstawiono między innymi multimedialną prezentację aktualnych podręczników i pomocy katechetycznych, a także omawiano problemy związane z awansem zawodowym katechetów. Katecheci mogli także zaopatrzyć się w potrzebne do pracy materiały.
W diecezji legnickiej, liczącej blisko 300 parafii, pracuje obecnie prawie 1200 katechetów, z których 765 to katecheci świeccy i siostry zakonne.
Jednym z ostatnich osiągnięć diecezji jest powołanie do życia Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego. Jego celem jest m. in. podejmowanie stałej formacji intelektualnej i duchowej dla nauczycieli, zwłaszcza nauczycieli religii, podnoszenie kwalifikacji katechetów, niesienie im pomocy w rozwijaniu ich warsztatu pracy.
Centrum będzie pełniło również funkcję formacyjną dla animatorów ruchów religijnych i członków parafialnych oddziałów organizacji i stowarzyszeń. Podjęto też starania, aby Diecezjalne Centrum Edukacyjne zostało wpisane na listę niepublicznych ośrodków doskonalenia. W ten sposób będzie mogło ono prawnie wystawiać świadectwa uznawane przez władze państwowe.
Jest już opracowany Statut, który uwzględnia oczekiwania osób zaangażowanych w rozwój życia religijnego wiernych. Obok stałego doskonalenia nauczycieli religii (I blok formacyjny) Centrum pragnie podejmować następujące inicjatywy: kształcenie i szkolenie osób zajmujących się w parafiach działalnością religijną i społeczną (II blok formacyjny); formację pedagogiczno-pastoralną (szkolenia i kursy dla osób prowadzących parafialne świetlice terapeutyczne, organizatorów wycieczek, kolonii itd.); formację rodzinną (szkolenie osób pragnących zaangażować się w organizowanie poradnictwa rodzinnego, terytorialnego ośrodka pomocy rodzinie i innych); formację społeczną dla osób szukających możliwości włączenia się w pracę na rzecz środowiska.
Na początku nowego roku katechetycznego ukazał się także Rocznik Katechetyczny Diecezji Legnickiej 2002. Jest to informator opracowany przez Referat Katechetyczny Legnickiej Kurii Biskupiej. Zawiera on podstawowe informacje dotyczące awansu zawodowego nauczycieli (ze szczególnym odniesieniem do katechetów) oraz problematykę związaną z ocenianiem uczniów na katechezie. Rocznik zawiera również numery programów, które należy wpisywać do dziennika zajęć lekcyjnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu