Nowe korony i nową suknię na Cudowny Obraz Matki Bożej mogą podziwiać jasnogórscy pielgrzymi od 10 sierpnia do 2 września br. w reprezentacyjnej Sali Rycerskiej klasztoru. Wotum narodu polskiego, przygotowane w związku z jubileuszem 100. rocznicy rekoronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej, uroczyście zostanie nałożone na Obraz 4 września br. Nowe korony i suknia powstały z przekazanych przez jasnogórskich pielgrzymów darów wotywnych i ofiar. Autorem projektu i wykonawcą jest Mariusz Drapikowski z Gdańska, autor m.in. bursztynowej sukienki dla Cudownego Obrazu Matki Bożej.
Korony przygotowane na skronie Jezusa i Maryi są złote i, jak podkreśla artysta, mają głęboką symbolikę - trzy gwiazdy znajdujące się w centralnym miejscu korony Maryi oznaczają, że Matka Boża była dziewicą przed, w trakcie i po narodzeniu Jezusa. W tych gwiazdach umieszczone są trzy meteoryty: z Księżyca, Marsa i Merkurego, ofiarowane Jasnej Górze przez jednego z pielgrzymów. W koronie Matki Bożej są kamienie z Groty z Nazaretu, a w koronie Chrystusa, zdobionej brylantami i rubinami, widnieje kamień z Golgoty, ofiarowany przez franciszkanów z Ziemi Świętej. W obu koronach umieszczono ponad 2,1 tys. diamentów.
Także do wykonania sukni użyto meteorytów. Suknia Matki Bożej w znacznej części składa się z opali, labradorytów, szafirów, aby odzwierciedlić błękity i naturalne kolory sukni Jasnogórskiej Pani. Natomiast suknia Jezusa powstała z kamieni, które mają barwę czerwieni, m.in. z: rubinów i turmalinów. W sukni, nazywanej też królewskim płaszczem, został umieszczony maleńki fragment tupolewa - samolotu, który rozbił się w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia br., gdy do Katynia udawał się prezydent Lech Kaczyński z polską delegacją, która chciała uczcić pamięć ofiar katyńskich, zamordowanych w 1940 r.
(Red)
Pomóż w rozwoju naszego portalu