W swojej najnowszej książce „Idzie wierna Warszawa” Czesław Ryszka pisze: „Warszawska Pielgrzymka Piesza nie ma sobie równej na świecie”. Książka jest poświęcona historii pielgrzymki, która już przez trzy wieki wyrusza w sierpniu z Warszawy, by po przejściu blisko 250 km stanąć przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Autor oparł się na źródłach historycznych, na relacjach ojców paulinów, którzy prowadzą grupy pielgrzymkowe, oraz na własnych wspomnieniach. Po raz pierwszy szlak do Jasnogórskiej Matki warszawiacy przecierali w 1711 r., a ich pielgrzymka była wypełnieniem ślubowania za uratowanie miasta w czasie epidemii. W ciągu trzech wieków pielgrzymi nawet na rok nie zapomnieli o swoim przyrzeczeniu; wędrowali w okresie zaborów, I i II wojny światowej, nie bali się szykan w czasie stalinowskiej nocy i stanu wojennego.
Pielgrzymka nie jest sportowym wyczynem, lecz stanowi rekolekcje w drodze, jest wysiłkiem podjętym dla przemiany serca. Grupy wyruszają z kościoła Świętego Ducha w Warszawie, po drodze nawiedzają sanktuaria w Studziannej, Paradyżu i Świętej Annie oraz położone na granicy Częstochowy sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce. Jak zauważa autor, wielu powraca na ten szlak kilka-kilkanaście razy, bywa, że nawet kilkadziesiąt razy. Irena Jabłońska, której fotografia znajduje się w książce, w 1995 r. brała udział w pielgrzymce po raz 75., miała wtedy 89 lat. Klimat pielgrzymki udziela się cudzoziemcom - od dawna dołączają do niej grupy Niemców, Węgrów, Francuzów, Włochów, Amerykanów, Kanadyjczyków i inne.
Niezwykła książka o niezwykłej pielgrzymce nie jest opracowaniem naukowym, lecz barwną, tętniącą życiem opowieścią o milionach osób, które w ciągu trzech wieków podejmowały trud pieszej wędrówki, by Jasnogórskiej Matce powierzyć troski, radości i cierpienia, by w trudnych dla narodu czasach dać świadectwo patriotyzmu i nadziei na odzyskanie wolności.
(akw)
Czesław Ryszka, „Idzie wierna Warszawa” - Paulinianum, Jasna Góra, ul. O. A. Kordeckiego 2, 42-225 Częstochowa, tel. (34) 377-77-77; 501-360-191.
Za tydzień zamieścimy w „Niedzieli” wywiad z autorem książki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu