Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja Generalna

Wezwanie do apostolstwa

Reklama

O kontynuowanie wielkodusznej i wiernej służby Kościołowi oraz wspomaganie swych księży w przybliżaniu Jezusa światu zaapelował 4 sierpnia Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie. Na Placu św. Piotra zgromadziło się ponad 80 tys. osób, z czego zdecydowaną większość, ponad 53 tys., stanowili ministranci z całej Europy. Największe ich grupy przybyły z krajów języka niemieckiego. Z tego względu swą główną katechezę Benedykt XVI wygłosił w swym ojczystym języku.
Na początku audiencji przewodniczący Coetus Internationalis Ministrantium - Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów biskup pomocniczy Bazylei Martin Gächter wręczył Ojcu Świętemu chustę, którą noszą na ramionach uczestnicy pielgrzymki. W swojej katechezie Papież przypomniał, że św. Tarsycjusz, patron ministrantów, jest także patronem watykańskiego sekretarza stanu kard. Tarcisio Bertone. Zaznaczył, że św. Tarsycjusz żył w trzecim wieku, w okresie prześladowań chrześcijan za rządów cesarza Waleriana. Był młodym człowiekiem. Został zamordowany przez swych rówieśników, gdy starał się ochronić Najświętszy Sakrament niesiony do chorych i uwięzionych.
Benedykt XVI zachęcił młodzież, by czerpała inspirację ze wzoru tego świętego. - Być może nikt nie żąda dziś od nas męczeństwa, ale Jezus wymaga od nas wierności w drobnych sprawach dnia powszedniego, w świadectwie Jego miłości, uczęszczając do kościoła i spotykając tak wielu przyjaciół, wraz z którymi uczymy się coraz pełniejszego Jego poznania - stwierdził. Ojciec Święty zachęcił jednocześnie ministrantów do pełnienia swych zadań z miłością, poświęceniem i wiernością. - Dopomagając waszym księżom w służbie ołtarza, przyczynicie się do przybliżania Jezusa, do czynienia Go bardziej obecnym w życiu dnia powszedniego, w Kościele i w każdym miejscu - stwierdził Benedykt XVI.
Jak zwykle, Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów w kilku językach. Do Polaków powiedział: - Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów z Polski. Szczególnie pozdrawiam ministrantów. Wiem, że w Polsce wielu młodych ludzi chętnie podejmuje liturgiczną posługę przy ołtarzu, służąc wiernie Bogu i Kościołowi. Witam siostry elżbietanki, uczestniczki rzymskiego spotkania odnowy duchowej oraz Zespół Gorzkowianie. Wszystkich polecam Bogu w modlitwie i z serca wam błogosławię.

Spotkanie z Rycerzami Kolumba

Wytrwajcie w wierze i miłości

W przesłaniu wystosowanym w imieniu Papieża przez kard. Tarcisio Bertone do przełożonego Rycerzy Kolumba Carla Andersona czytamy: „Ojciec Święty jest przekonany, że w obliczu często niesprawiedliwych i nieuzasadnionych ataków na Kościół i jego przywódców najskuteczniejszą odpowiedzią jest większa wierność Słowu Bożemu, bardziej zdecydowane dążenie do świętości oraz większe zaangażowanie wszystkich wiernych w dzieła miłości w prawdzie”. Słowa te zostały skierowane w związku z odbywającą się w Waszyngtonie w dniach 3-5 sierpnia 128. Konwencją tego największego na świecie męskiego stowarzyszenia katolickiego laikatu. Watykański sekretarz stanu nawiązuje do hasła tegorocznej konwencji: „Jestem stróżem brata mego”, które przywołuje na myśl ducha braterskiej solidarności, stanowiącego inspirację do założenia Rycerzy Kolumba i nadal przewodzącego działalności tej organizacji.
W watykańskim przesłaniu Stolica Apostolska dziękuje Rycerzom Kolumba za obronę życia ludzkiego, ukazywanie prawdziwej natury małżeństwa i za starania, by uczulić sumienia katolików świeckich na potrzebę zlikwidowania rozdziału między głoszoną wiarą a podejmowanymi każdego dnia decyzjami, nadającymi kształt naszemu życiu, a także życiu całego społeczeństwa.

Rzym

Czuwanie ministrantów z całej Europy

Ponad 53 tys. ministrantów z 17 krajów Europy spotkało się 3 sierpnia wieczorem przed Bazyliką św. Piotra w Watykanie, aby uczestniczyć w czuwaniu modlitewnym. Nabożeństwu przewodniczył bp Martin Gächter z Bazylei, przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów (CIM). Wieczorna modlitwa była także związana z obchodami 50. rocznicy powstania CIM.
Program religijny dla młodych pielgrzymów poprzedzały występy muzyczne i artystyczne. W centrum spotkania znajdowała się figura św. Tarsycjusza - męczennika oraz patrona ministrantów, która na kilka dni została ustawiona przed Bazyliką św. Piotra, a podczas audiencji ogólnej 4 sierpnia została poświęcona przez Benedykta XVI.
Szczególną uwagę zwrócili na siebie niemieccy ministranci, którzy na rzymskim placu Navona wypuścili w niebo wielką chmurę baniek mydlanych. Po tym wydarzeniu ministranci zapewniali, że nie doprowadziło to do zniszczenia placu, a rzymskie służby porządkowe przyjęły tę niecodzienną inicjatywę ze zrozumieniem.

Na blogach piszą

Cała medialna batalia o krzyż wywołała znowu rozmowy o miejscu krzyża w przestrzeni publicznej. Wojna o krzyż i krzyżem… absurdalna. Agresja. Walka na życzenie i ku radości mediów. Z jednej strony fanatyzm tych, którzy krzyżem pobiliby każdego, kto chciałby go ruszyć. Z drugiej, fanatyzm tych, którzy na widok krzyża dostają drgawek, którym przeszkadza krzyż przydrożny, z niesmakiem patrzą na wieżę kościoła, najchętniej zamknęliby wszystko, co katolickie w czterech ścianach, byleby na to nie patrzeć.
Ducinaltum

Stajemy przed wielkim wyzwaniem duchowym. 14 sierpnia 2010 r. rozpoczynamy Rok Kolbiański, który trwać będzie do 15 sierpnia 2011 r. W tym czasie pragniemy w szczególny sposób uczcić syna polskiej ziemi i świętego naszego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, założyciela dwóch Niepokalanowów, Rycerstwa Niepokalanej i Wydawnictwa MI, bohatera czynu oświęcimskiego i człowieka żyjącego wiarą na co dzień.
W przyszłym roku mija 70 lat od trzech wydarzeń, które zaowocowały niezwykłym plonem. Złożyły się one na zbawczy tryptyk ludzkiego losu, przedwiecznego przeznaczenia człowieka, któremu nieodmiennie towarzyszy cierpienie, śmierć i chwała.
Panna Walercia

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mecenas Skwarzyński o księdzu Olszewskim: "On cały czas walczy"

2024-10-18 07:38

[ TEMATY ]

Ks. Michał Olszewski

Archiwum parafii NSPJ w Bydgoszczy

Ks. Michał Olszewski

Ks. Michał Olszewski

„U księdza Michała byliśmy wczoraj z wizytą z kancelarii. Od strony duchowej, psychologicznej, psychicznej jest wszystko w porządku, ksiądz Michał się oczywiście nie poddaje, on cały czas walczy i o swoje zdrowie i o prawdę w tej sprawie. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię tak naprawdę tego stanu zdrowotnego, tego fizycznego, to tutaj państwo wzięło na siebie odpowiedzialność za zdrowie księdza” - zrelacjonował mecenas Michał Skwarzyński na antenie Telewizji wPolsce24.pl, przekazując nowe informacje na temat więzionego księdza Michała Olszewskiego.

„U księdza Michała byliśmy wczoraj z wizytą z kancelarii. Od strony duchowej, psychologicznej, psychicznej jest wszystko w porządku, ksiądz Michał się oczywiście nie poddaje, on cały czas walczy i o swoje zdrowie i o prawdę w tej sprawie. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię tak naprawdę tego stanu zdrowotnego, tego fizycznego, to tutaj państwo wzięło na siebie odpowiedzialność za zdrowie księdza” - zrelacjonował mecenas Michał Skwarzyński na antenie Telewizji wPolsce24.pl, przekazując nowe informacje na temat więzionego księdza Michała Olszewskiego.
CZYTAJ DALEJ

Benedyktyn z Tyńca w papieskim Rzymie

2024-10-17 13:59

[ TEMATY ]

Rzym

Włodzimierz Rędzioch

W niedzielę 13 października w kościele św. Atanazego Papieskiego Kolegium Greckiego w Rzymie odbyła się podniosła uroczystość - rektor Kolegium, polski benedyktyn o. Maciej Pawlik został wyniesiony do godności archimandryty. Mszy św. przewodniczył egzarcha apostolski dla katolików rytu bizantyńskiego w Grecji, bp Manuel Nin, dawny rektor Kolegium.

O. Maciej jest naszym stałym współpracownikiem, autorem artykułów w cotygodniowym "Elementarzu biblijnym", w także autorem artykułów w tygodniku "Niedziela" oraz kwartalniku "Niedziela. Magazyn". Archimandryta to tytuł rozpowszechniony w chrześcijaństwie tradycji bizantyjskiej. Pierwotnie odnosił się do nadzorcy kilku klasztorów położonych w określonej prowincji kościelnej bądź do przełożonego szczególnie znaczącego klasztoru (porównywalny z tytułem arcyopata). Tytuł ten ma też znaczenie honorowe – nadawany jest mnichom pełniącym istotne funkcje w danej diecezji czy metropolii. Etymologicznie oznacza przełożonego owczarni, co wskazuje na pastoralny wymiar funkcji i godności archimandryty. Od dzisiaj tytuł ten przysługuje o. Pawlikowi.
CZYTAJ DALEJ

Burmistrz Czarnego Dunajca: Będziemy finansować lekcje religii, bo tego chcą mieszkańcy!

2024-10-18 09:05

[ TEMATY ]

Czarny Dunajec

TAK dla religii w szkole

odważny burmistrz

facebook.com/MarcinRatulowski

Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

Marcin Ratułowski Burmistrz Gminy Czarny Dunajec

Proponowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki zmiany w systemie nauczania katechezy wywołały ogromne poruszenie społeczne. Jak się okazuje, także w lokalnych środowiskach miejskich i wiejskich jest to temat wzmożonych dyskusji. Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca w wywiadzie dla portalu niedziela.pl wskazuje, że to właśnie pytania mieszkańców skłoniły go do jasnej deklaracji o finansowaniu lekcji religii w szkole przez samorząd nawet, jeśli nie będzie wsparcia ze strony państwa. W wywiadzie z Łukaszem Brodzikiem mówi także o tym, dlaczego nie boi się takich inicjatyw wbrew linii obecnego rządu.

Łukasz Brodzik: Panie Burmistrzu, w czasie, gdy minister edukacji Barbara Nowacka zapowiada zmniejszenie liczby godzin katechezy w szkołach do 1 lekcji w tygodniu i inne działania de facto wypychające lekcje religii ze szkół, pan deklaruje, że w gminie Czarny Dunajec lekcje religii będą się odbywać normalnie. Dlaczego?
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję