W piątek 4 października w mogileńskim klasztorze uroczyście obchodzono dzień św. Franciszka z Asyżu. Przed południem dzieci z miejscowej szkoły podstawowej wzięły udział w specjalnym programie katechizacyjnym, przygotowanym przez ich kolegów pod kierunkiem ks. Jana Kwiatkowskiego. Miał on przypomnieć dzieciom, że człowiek nie może patrzeć tylko na to, jakie korzyści może wyciągnąć ze swego otoczenia, że powinien opiekować się otaczającym go pięknym światem - dbać o zwierzęta, rośliny, czystość środowiska... Szczególną uwagę zwrócono na ziemię mogileńską jako miejsce, w którym umieścił ich Bóg, i zadanie powierzone im przez Niego, by o tę ziemię troszczyli się. Odkrywano barwy tej ziemi, które składają się na jej sztandar: błękit - kolor wody i nieba, żółty - kolor słońca i zieleń - kolor roślin.
Następnie skupiono się nad Księgą Rodzaju. Pośrodku sceny stała biała kolumna oświetlona jasno od góry. Na jej szczycie zasiadł Bóg (w rolę tą wcieliła się jedna z uczennic klasy VI), który mówił słowami Księgi Genesis. Przedstawiono pierwszego człowieka jako opiekuna zwierząt i roślin. W scence tej Adam był równocześnie św. Franciszkiem. Św. Franciszek, jak mówił ksiądz Jan, był bowiem tym człowiekiem, który po wiekach odczytał właściwie przekaz zawarty przez Najwyższego w pierwszej części Biblii i miał odwagę przywracać Boży porządek. Na scenie nie zabrakło także dzieci, które wcieliły się w rolę różnych zwierząt. Wzięły one udział m.in. w "procesji ze stworzeniami", jaką św. Franciszek sprowadził ze sceny między widzów. Odśpiewał on także Pieśń słoneczną, ukazując jak poprzez zachwyt tym, co stworzone, można zbliżyć się do Stwórcy i uwielbiać Go. Pokazał wreszcie bardziej szczegółowo, co to znaczy być odpowiedzialnym za świat. Oparto się tu na fragmencie Małego Księcia Antoine´a Saint Exupéry´ego, opowiadającego o spotkaniu głównego bohatera z lisem. Mały Książę, który zaprzyjaźnił się z tym zwierzęciem, uczy nas odpowiedzialności za to, co oswoiliśmy.
Po południu natomiast odbyła się procesja ze zwierzętami do kapliczki Jezusa Frasobliwego na Świerkówcu. Już kilkanaście minut przed godz. 15.00, na którą wyznaczono jej rozpoczęcie, u początku istniejącej od niedawna "kalwarii mogileńskiej" (jest to czternaście kaplic - stacji drogi krzyżowej, rozstawionych przy trakcie świerkowieckim) oczekiwał spory tłum wiernych. Najwięcej było, co oczywiste, dzieci, ale nie zabrakło także osób dorosłych. Towarzyszyli im ich ulubieńcy. Były psy różnych ras, koty, chomiki, rybki, a nawet egzotyczny żółw i jak najbardziej swojski gołąb. Niektórzy przynieśli nawet żabki czy ślimaki! Procesję otwierał krzyż i mogileńska flaga. Na jej czele kroczyli także: św. Franciszek oraz ks. Andrzej Panasiuk, miejscowy proboszcz, który przyprowadził ze sobą swego wielkiego czarnego wilczura o imieniu Bekas. Droga nie była daleka. Jej przebycie zajęło ok. 20 minut, podczas których m.in. modlono się do św. Franciszka. Wspaniałym ukoronowaniem poświęconego mu dnia była Msza św., której u stóp Frasobliwego przewodniczył ksiądz Jan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu