Reklama

Z życia archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gniezno

Abp Henryk Muszyński, na mocy dekretu z dnia 11 października br., powołał dekanalnych duszpasterzy młodzieży: ks. Krzysztofa Urbaniaka - dekanat Witkowo; ks. Mariusza Stachowiaka - dekanat Wyrzysk; ks. Andrzeja Zakrzewskiego - dekanat Strzelno; ks. Stanisława Trzepkowskiego - dekanat Rogowo; ks. Dariusza Sobczaka - dekanat Nakło; ks. Macieja Chmielewskiego - dekanat Mrocza; ks. Tomasza Radzińskiego - dekanat Kłecko; ks. Szymona Gołotę - dekanat Kcynia; ks. Krzysztofa Kawalerskiego - dekanat Gniewkowo; ks. Dariusza Wesołka - dekanat Bydgoszcz V; ks. Tomasza Kołodzieja - dekanat Damasławek; ks. Krzysztofa Stawskiego - dekanat Bydgoszcz III; ks. Marka Piosika - dekanat Barcin i ks. Andrzeja Czerwińskiego - dekanat Bydgoszcz I.

(red.)

15 października w parafii bł. Radzyma Gaudentego odbyło się zakończenie wizytacji w drugim dekanacie gnieźnieńskim. Podczas spotkania z księżmi z dekanatu, obok przedstawienia refleksji powizytacyjnych, które w imieniu chorego bp. Bogdana Wojtusia przedstawił ks. Franciszek Jabłoński, referenci dekanalni złożyli sprawozdania ze swojej działalności oraz mówili o planie pracy na najbliższą przyszłość. Drugą częścią było spotkanie z Radami Duszpasterskimi wszystkich parafii tego dekanatu, najpierw na Eucharystii koncelebrowanej przez wszystkich księży proboszczów, a później w Domu Parafialnym, gdzie była okazja do wymiany poglądów i doświadczeń z ich pracy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. AJ

Wągrowiec

Reklama

Na początku października br. w wągrowieckim kościele pw. św. Jakuba Apostoła obchodzono uroczystość 350. rocznicy przybycia pierwszych sióstr do Polski, którą rozpoczęto Mszą św. pod przewodnictwem ks. Piotra Kalinowskiego. Liturgię przygotowały Panie Miłosierdzia i Młodzież Maryjna. Ksiądz Proboszcz podczas homilii wspomniał o pracy wśród chorych i ubogich sióstr powołanych przez św. Wincentego à Paulo. Dziewczęta ze Stowarzyszenia Młodzieży Maryjnej, pod kierunkiem s. Haliny Marii odegrały scenkę przedstawiającą przybycie trzech sióstr miłosierdzia do Wągrowca. Po uroczystej Eucharystii siostry miłosierdzia odbyły pielgrzymkę do Gniezna. Tam spotkały się z siostrami pracującymi w Gnieźnie i we Wrześni.

Jan Maćkowiak

Kamienica

Dzieci ze świetlicy profilaktycznej uczestniczyły w ognisku, podczas którego brały udział w różnych konkursach. Po nabożeństwie w kościele pw. św. Andrzeja Boboli, które odprawił ks. Bogdan Łabędzki, uczestnicy udali się na powitanie jesieni, zwiedzając przy okazji tereny parafii.

Jan Maćkowiak

Bydgoszcz

Reklama

Od niedawna przy parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Bydgoszczy działa Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców zrzeszające głównie tych, którzy stosują w swej działalności zasady katolickiej nauki społecznej, głoszącej właściwą człowiekowi podmiotowość oraz godność i wynikające z nich wzajemne relacje pracodawców i pracobiorców. Zredagowana, a następnie przyjęta przez wszystkich członków stowarzyszenia karta praw etycznych mówi, iż przedsiębiorcy uznają w swej działalności pierwszeństwo pracy nad kapitałem, zobowiązują się do przestrzegania obydwu kluczowych zasad moralności i etyki społecznej - godziwego zysku dla przedsiębiorców i sprawiedliwej zapłaty za wykonaną pracę oraz do stosowania systemu pracy, w którym uszanowane są uprawnienia każdej osoby ludzkiej.
Stowarzyszenie nawiązało już współpracę z radami osiedli, a w chwili obecnej jest partnerem Urzędu Miasta w prowadzonych przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego "Warsztatów dla bezrobotnych".
Stowarzyszenie rozwija się i pragnie nawiązać współpracę z innymi stowarzyszeniami i firmami, które w swojej działalności kierują się zasadami uczciwości, wysokiej jakości oraz rzetelności świadczonych usług oraz dążą do utrzymania i tworzenia nowych miejsc pracy.

Igor Zduński

W Bydgoszczy rozstrzygnięto konkurs fotograficzny na temat Moje spotkanie z Ojcem Świętym. Jury w składzie: Marek Chełminiak, Aleksandra Kośmieja i Piotr Zaporowicz, musiało wybrać najciekawsze z nadesłanych zdjęć. "Konkurs adresowany był do amatorów, którzy przeżyli bezpośrednio lub pośrednio spotkanie z Ojcem Świętym" - mówi Mariola Drapiewska z Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak". Rozwiązanie konkursu zorganizowanego przez CKK "Wiatrak" było jednym z punktów obchodów Dnia Papieskiego w Bydgoszczy. Zdjęcia uwieczniały sylwetkę Jana Pawła II podążającego ulicami miasta, czy też przemierzającego papamobilem pośród podekscytowanego tłumu wiernych. Obok fotografii zrobionych podczas pielgrzymek Ojca Świętego po Polsce znaleźć można było także "ślady" z zagranicy. Każde ze zdjęć wywierało chwilę zadumy, wspomnień i refleksji nad postacią Wielkiego Rodaka. W ciągu sześciu tygodni trwania zabawy nadesłano 67 prac. Surowe oko jury nie przyznało pierwszej nagrody. Drugie miejsce zajęła Ewa Krajnik z Szabdy koło Brodnicy. Laureatka uchwyciła Ojca Świętego przemierzającego przez dzielnicę Rubiknowo podczas pielgrzymki do Torunia w 1999 r. W nagrodę otrzymała wysokiej klasy aparat fotograficzny. Przyznano także dwa wyróżnienia. Otrzymali je Agnieszka Krzemińska z Inowrocławia oraz Maciej Syka z Bydgoszczy.

Adam Jaworski

Reklama

Główne obchody 18. rocznicy śmierci ks. Jerzego Popiełuszki skupiły się w sanktuarium Nowych Męczenników na bydgoskich Wyżynach - miejscu szczególnym, które stało się ostatnim przystankiem jego duszpasterskiej posługi. Sprawowana Msza św. była okazją do gorzkiej refleksji nad obecnym - społecznym, ekonomicznym, patriotycznym i moralnym stanem naszej Ojczyzny. Wspólna modlitwa rozpoczęła się Różańcem ze świecami, zakończonym złożeniem kwiatów przy pomniku księdza Jerzego - jednego z największych kapłanów i męczenników totalitarnego reżimu. Uroczystą Mszę św. sprawowano w intencji beatyfikacji księdza Jerzego i Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego. Podczas homilii ks. Romuald Biniak przypomniał słowa rozważań różańcowych, które głosił ks. Popiełuszko w tamten październikowy wieczór przed 18 laty: "Zachować godność to kierować się w życiu sprawiedliwością, która wypływa z prawdy i miłości. Sprawiedliwość czynić i o sprawiedliwość wołać mają wszyscy bez wyjątku. Bo złe to czasy, gdy sprawiedliwość nabiera wody w usta. Aby zwyciężyć zło dobrem, trzeba prawdy, a prawda zawsze dużo kosztuje. Musimy się nauczyć odróżniać kłamstwo od prawdy".

Marcin Jarzembowski

Z Bydgoszczy wyruszył konwój z darami dla Polaków mieszkających na Litwie. Transport z pomocą charytatywną dla polskiego domu dziecka w Podbrodziu przygotował ks. Tadeusz Kiełczewski, który od wielu lat zaangażowany jest w dzieło materialnego i duchowego wsparcia dla Polaków mieszkających na Wschodzie. Kapłan zmobilizował też środowiska bydgoskie, które pomagają szkołom na Litwie, Łotwie, Ukrainie i w Estonii, zbierając odzież, środki czystości, podręczniki, a także uczestnicząc w różnych akcjach dyplomatycznych. Ponad tona ofiarowanych darów wesprze jedyny polski sierociniec na Litwie. Podbrodzie - docelowa stacja konwoju - leży 40 km na północny-wschód od Wilna. Znajduje się w nim dom dziecka, w którym przebywa ponad 250 sierot. Dzieci mieszkają w bardzo trudnych warunkach - strona litewska zapewnia im jedynie wyżywienie, o ogrzewanie, remonty, wyposażenie czy pomoce naukowe dyrekcja placówki musi zabiegać sama. Liczy się każda pomocna dłoń - tym bardziej ta, którą wyciągają rodacy. Ważna jest także posługa duchowa - ksiądzTadeusz odprawił m.in. Mszę św. w kościele w Podwiewiórce, który ma dla Polaków szczególne znaczenie. W tej XVIII-wiecznej świątyni został ochrzczony marszałek Józef Piłsudski. Podczas podróży jednym ze stałych miejsc postoju jest Kaplica Ostrobramska w Wilnie, gdzie Kapłan sprawował Eucharystię w języku polskim. Nie mogło się też obejść bez uroczystej celebry w jedynej polskiej parafii na Litwie - Świętego Ducha. Ks. Tadeusz Kiełczewski przyczynił się także do powstania w Rezekne na Łotwie Polskiej Średniej Szkoły Ogólnokształcącej. 2 września 2002 r. tamtejsze władze podniosły status szkoły - z podstawowej do średniej. Było to możliwe dzięki zorganizowaniu odpowiedniego - naukowego wyposażenia tej placówki. 7 lat temu zaproszono pierwszy turnus łotewskich dzieci na kolonie do Bydgoszczy. W Rezekne, Rzeżycy mieszka najwięcej osób polskiej narodowości. Podczas Mszy św., odprawianej na uroczystość otwarcia nowej szkoły w Rezekne, ksiądz Tadeusz postanowił, by ufundować jej nowy sztandar, który zostanie przewieziony do Rzeżycy 16 listopada br. Dyrekcja szkoły przygotowuje wielką uroczystość jego poświęcenia podczas Mszy św. w katedrze, którą prawdopodobnie zaszczycą swoją obecnością ambasador RP na Łotwie Tadeusz Fiszbach oraz konsul Marek Kurenda.

Marcin Jarzembowski

Żoń

Na rozpoczęcie 58. Tygodnia Miłosierdzia w niedzielę 6 października w parafii pw. św. Marcina w Żoniu odbyła się Msza św. dla wszystkich chorych i ludzi starszych, a jest ich ponad 80, mieszkających na terenie parafii. W kazaniu podczas Eucharystii ks. Ryszard Kufel mówił o roli i zadaniach chorych we wspólnocie Kościoła powszechnego, a przede wszystkim o ich łączności z Kościołem lokalnym, parafialnym. Podkreślił, że nie są oni ciężarem dla Kościoła. Wyrazem troski o nich są comiesięczne wizyty kapłana w ich domach z Chrystusem Eucharystycznym, który ich umacnia w dniach cierpienia. Po Mszy św. Ksiądz Proboszcz zaprosił wszystkich chorych na spotkanie w na salce katechetycznej. Czas umilał zespół ludowy "Pogodna Jesień" z Domu Kultury w Szamocinie, w którego skład wchodzą również osoby w podeszłym wieku, często cierpiące i chore.

Ks. Ryszard Kufel

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ten Nowy Rok

Niedziela przemyska 51/2002

Krzysztof Świderski

W Nowy Rok od świtu po kolędzie chodzą "szczodraki-szczodroki" składając mieszkańcom życzenia pomyślności, dostatku i zdrowia. Kiedyś gospodynie obdarzały ich małymi bułeczkami - "szczodrokami" wypiekanymi z pszennej mąki. Starsi chłopcy chodzili po kolędzie z "drobami" (okolice Sieniawy). Przebierali się w kożuchy odwrócone włosiem na zewnątrz lub okręcali się słomianymi powrósłami. Na twarze zakładali malowane maski. Często kolędowali w towarzystwie muzykantów. Obdarowywano ich miarką zboża lub drobnymi kwotami pieniężnymi. "Szczodroki" i "droby" śpiewali kolędy i składali rymowane życzenia: "Na szczęście, na zdrowie, Na ten Nowy Rok. Oby wam się urodziła kapusta i groch, Ziemniaki jak pniaki, Reczki pełne beczki. Jęczmień, żyto, pszenica i proso, Żebyście nie chodzili gospodarzu boso". Dawniej we wsi Nienadowa po szczodrokach chodzili dwaj parobcy przebrani za stary i nowy rok. Inscenizowali oni odejście starego i przybycie nowego roku, posługując się następującym tekstem: Stary rok: "Jestem sobie starym rokiem, Idę do was smutnym krokiem, Przynoszę wam nowinę, Że się stary rok skończył, A nowy zaczyna". Nowy rok potwierdzał to słowami: "Jestem sobie nowym rokiem, Idę do was śmiałym krokiem, Przynoszę wam nowinę, Że się stary rok skończył, A nowy zaczyna". Wynagrodzeni podarkiem lub poczęstunkiem śpiewali: "Wiwat, wiwat, już idziemy, Za kolędę dziękujemy. Przez narodzenie Chrystusa Będzie w niebie wasza dusza". Natomiast we wsi Słonne z życzeniami po szczodrokach chodziły dzieci i zbierały datki na ołówki szkolne. Z życzeniami po domach chodzili też starsi gospodarze, rozrzucając po podłodze ziarno pszenicy, owsa jęczmienia, co miało zapewnić im urodzaje. My także nie zapominajmy o noworocznych życzeniach. Niech "szerokim strumieniem" płyną z naszych serc.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na 1 stycznia: Unikaj tej postawy. Żerowanie na ciekawości nas niszczy

2024-12-31 09:23

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Współczesny świat często żeruje na naszej ciekawości i zdziwieniu. Internet pełen jest sensacyjnych tytułów i zaskakujących treści, które przyciągają naszą uwagę, lecz nie oferują głębszych wartości.

Takie powierzchowne podejście może zniszczyć nasze wnętrze. Warto zatem wzorem Maryi podejść do życia refleksyjnie, analizować i wyciągać wnioski z codziennych doświadczeń, by dostrzegać Boże działanie w naszym życiu.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł kard. Angelo Amato, były prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych

2025-01-01 03:10

Wikipedia.org

31 grudnia zmarł w wieku 86 lat kardynał Angelo Amato, salezjanin, emerytowany prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Kard. A. Amato urodził się 8 czerwca 1938 w mieście Molfetta w Apulii na południu Włoch jako najstarszy z czwórki dzieci w rodzinie budowniczego okrętów. Do szkoły podstawowej i średniej (dla przyszłych kapitanów żeglugi wielkiej) chodził w Bari. W październiku 1953 wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego, w którym 16 sierpnia 1956 złożył pierwsze śluby. Kształcił się m.in. w Katanii na Sycylii, uzyskując tam w 1959 maturę. Następnie do 1962 uzupełniał studia na ówczesnym Papieskim Ateneum (obecnie Uniwersytecie) Salezjańskim w Rzymie. 22 grudnia 1967 przyjął święcenia kapłańskie, a swoją Mszę prymicyjną odprawił w bazylice św. Piotra.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję