Reklama

Niedziela Lubelska

Miłość - klucz do życia. Wizytacja w Wierzbicy

Grzegorz Jacek Pelica

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Cieszymy się, że obecność następcy Apostołów i pasterzy Kościoła w naszej parafii pozwoli nam doświadczyć jedności z całym Kościołem, umocnić wiarę i otrzymać apostolskie błogosławieństwo - witał bp. Józefa Wróbla proboszcz parafii w Wierzbicy i dziekan dekanatu siedliskiego ks. Krzysztof Proskura wraz z parafianami.

Ksiądz biskup odprawił Msze św. w kaplicach w Staszycach i w Pniównie oraz przewodniczył uroczystej Sumie, podczas której udzielił sakramentu bierzmowania 30-osobowej grupie młodzieży. Podczas wszystkich Mszy św. wygłosił homilie. Spotkał się także z radą duszpasterską i członkami grup parafialnych. Jego przybycie w uroczystość Trójcy Przenajświętszej zwieńczyła wizytację kanoniczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jedność miłującej się Trójcy

Reklama

Nawiązując do uroczystości liturgicznej i perykopy ewangelicznej, bp Wróbel przybliżył tajemnicę Trójcy Przenajświętszej, którą objawił wierzącym Jezus Chrystus i której doświadczamy poprzez działanie Ducha Świętego. Na to doświadczenie pozwala wierność przyrzeczeniom chrztu, który przyjmujemy „w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” - przypomniał ksiądz biskup w Pniównie, posługując się obrazowymi metaforami Trójjedynego Boga. Mówił też o błędach w rozumieniu i o pięknie modlitewnego doświadczania obecności Trójcy Świętej w życiu. Przy naszym poczęciu jest moc Boga, dającego duszę i jest z nami w dążeniu do zbawienia, pozwalając nam zrozumieć Ewangelię, przenikając nasze serca, inspirując do dobra, prawdy i piękna, ale też upominając nas kiedy popełniamy grzech. Bóg w Trójcy Jedyny posila nas na tej drodze, przemienionym mocą Ducha Świętego w Ciało i Krew chlebem i winem, które w sposób bezkrwawy Jezus ofiaruje w sakramencie Eucharystii. W Duchu Prawdy tajemnicę Trójcy objawia Jezus, abyśmy stosownie do tej prawdy wyznawali naszą wiarę. Ona nam wyjaśnia także zasady naszego życia moralnego, którego istotą dla chrześcijanina jest i powinna być miłość Boga i bliźniego. Będąc bowiem powołani na obraz i podobieństwo Boże, mamy być odbiciem życia Trójcy Przenajświętszej, która jest jednością miłujących się Osób. Nasze życie też powinno być przeniknięte miłością, kluczem do życia wiecznego. Bo jak może osiągnąć wspólnotę z Bogiem, który jest miłością ktoś, kto nie kocha? - nauczał ksiądz biskup w kaplicy w Staszycach i w kościele w Wierzbicy.

Życie religijne

Parafia Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Wojciecha w Wierzbicy została erygowana 29 maja 1991 r., a kościół został konsekrowany 1 grudnia 2002 r. przez abp. Józefa Życińskiego. Pełniący od 10 lat obowiązki proboszcza ks. Krzysztof Proskura posługuje dla 540 rodzin opartych na małżeństwie sakramentalnym (w tym 20 wielodzietnych), w czym pomagają mu wikariusz ks. Emil Skrobowski, katechetka Halina Rybaczuk, organista Józef Warda oraz trzej nadzwyczajni szafarze Komunii Św. Zdzisław Bukszyński, Wojciech Wójtowicz i Andrzej Chlebik.

Od ostatniej wizytacji w dniu 6 maja 2018 r. liczba mieszkańców się nie zmieniła: 2558 osób (578 dominicantes, czyli 23%, 336 communicantes – 13%), z czego 47 to niewierzący, 10 protestanci, kilkadziesiąt osób prawosławnych (stali mieszkańcy i przybysze z Ukrainy) oraz kilkunastu świadków Jehowy. W ciągu 5 lat udzielono 114 chrztów, 37 ślubów, a 112 zmarłych odprowadzono na cmentarz. Troską księdza proboszcza są rodziny niepełne, osoby starsze i samotne (207), a przede wszystkim osoby niepraktykujące i religijne incydentalnie; związki niesakramentalne, z czego 40 par konkubentów. Radością są osoby rozmodlone, rozśpiewane, stale uczestniczące w nabożeństwach okresowych, które stanowią duchowy trzon tradycyjnej wspólnoty.

Reklama

Dzieci i młodzież do uczestnictwa w życiu parafii mobilizuje cykl przygotowania do I Komunii św., bierzmowania oraz nabożeństwa okolicznościowe w roku szkolnym. - Gdy ta motywacja ustaje, ustają też praktyki religijne. W szkole uczą się dzieci z 5 okolicznych parafii. Działa szkolne koło Caritas, które niesie pomoc uczniom (zakup odzieży, obiadów, pomocy szkolnych; paczki świąteczne) i osobom potrzebującym materialnego wsparcia. Środki pozyskiwane są ze sprzedaży wykonanych przez dzieci ozdób świątecznych, koncertów charytatywnych i przedstawień na cele charytatywne i misyjne – mówił ksiądz proboszcz. Kapłan podziękował za działania wolontariuszy i członków najlepszego w tym roku w archidiecezji koła Caritas, animowanego przez H. Rybaczuk.

Dokonania i trudne wyzwania

Ksiądz proboszcz omówił działania gospodarcze (wymiana dużego okna frontowego, wykonanie kompletu 15 witraży - Matka Boża Ostrobramska i uczynki miłosierdzia; ocieplenie strychu kościoła, malowanie ścian wewnętrznych i krzyża; modernizacja ogrzewania, umieszczenie kamienia pamiątkowego ku czci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i wymiana krzyży na placu kościelnym; renowacja lub zakup paramentów oraz organów; nagłośnienie w kaplicy w Staszycach; termomodernizacja budynku plebanii i generalna renowacja domu parafialnego) oraz plany na najbliższą przyszłość, włącznie z aranżacją prezbiterium i monitoringiem. - Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność i podziw wobec wszystkich, których ofiarność i przywiązanie do wiary pozwoliły na te dokonania oraz pozwalają z optymizmem spoglądać w przyszłość. Dziękuję za zaangażowanie, ofiarność i gotowość do bezpłatnej pracy. Dziękuję również za waszą cierpliwość, mając nadzieję, że z Bożą i waszą pomocą podołamy kolejnym wyzwaniom, zarówno duchowym, jak i materialnym - zwrócił się do swoich parafian proboszcz ks. K. Proskura.

Reklama

Do tej wdzięczności dołączył się po wysłuchaniu sprawozdania ksiądz biskup. W słowie do wiernych podkreślił, że dzięki wizytacji jako biskup może lepiej poznać życie wiernych w archidiecezji, ich problemy i potrzeby duchowe, aby później te potrzeby uwzględniać w planach duszpasterskich. Przypomniał o synodzie diecezjalnym i spodziewanym podsumowaniu przez księdza arcybiskupa. Bp Wróbel podzielił się troską i niepokojem, które ogarniają pasterzy diecezji i ich pomocników w parafiach. - Brak w kościołach ludzi młodych, starszych dzieci i młodzieży, która unika niedzielnej Mszy św. i nabożeństw, znajdując inne sposoby wypełnienia czasu. Problemem nie tylko duszpasterskim jest nadmierne spędzanie przez młodzież czasu na smartfonie i komputerze. Jakże często rodzice i dziadkowie zadowoleni, że dziecko bawi się tymi zdobyczami techniki nie wiedzą, że młodzi sięgają na strony dla dorosłych, gorszące i w sposób zamierzony odciągające od Pana Boga i Kościoła, ze skutkami katastrofalnymi dla nich jako przyszłych dorosłych. Przez to unikają nie tylko Mszy św., ale również katechezy; nudzi ich modlitwa i wszystko, co ma odniesienie do Boga - ubolewał.

Zagrożenia i piękno serc

Poważnym problemem, którym podzielił się w kazaniu bp Wróbel, jest katastrofalna nietrwałość małżeństwa i rodziny. Na 150 tys. zawartych w r. 2021 małżeństw, do sądów zgłoszono ponad 51 tys. wniosków o rozwód. Tendencja ta pogarsza się lawinowo w wielkich miastach. Nie chodzi tylko o krzywdę i zawód strony zdradzonej, ale przede wszystkim o dramat małych dzieci, dotąd zżytych z rodzicami i nagle porzuconych. - Dziecko najgłębiej i tragicznie przeżywa rozejście się rodziców, co ma konsekwencje dla jego dalszego życia i spojrzenia na małżeństwo i rodzinę - ostrzegał ksiądz biskup. Szukając odpowiedzi przypomniał, że główną przyczyną bywa niezgodność charakterów, niedojrzałość ich relacji z drugim człowiekiem; ludzi, którzy „zapominają, że małżeństwo to wyrzeczenie, wielka ofiara, że trzeba pamiętać o drugiej stronie, jej zamiłowaniach, planach i pragnieniach. Nasi młodzi zbyt lekkomyślnie podchodzą do małżeństwa, wykupując w Internecie zaświadczenia o rzekomym odbyciu kursu przedmałżeńskiego czy o spowiedzi przedślubnej”.

Reklama

Ksiądz biskup nakreślił przyczyny rozbicia małżeństw, gdy wizja zdobycia pieniędzy za granicą stanowi pretekst do niewierności i przyczynę rozpadu. Przyczyną rozstania bywa alkoholizm; coraz częściej u kobiet. Pasterz zachęcał, aby wznosić serca do Ducha Świętego za tych, którym trzeba przemiany serca i umocnienia w wierności. Dziękował osobom z parafialnych róż różańcowych, które nie tylko modlą się za swoje rodziny, ale także mają charakter apostolski i wstawienniczy; zwłaszcza za młode małżeństwa przeżywające kryzysy i za zagrożonych rozmaitymi patologiami, w kontekście wychowania dzieci m.in. o zagubionej tożsamości. - Wtedy szczególnie potrzeba waszego świadectwa wiary, za które chylę głowę przed wami, którzy trwacie i serdecznie dziękuję. Bo też wzrastające piękno waszego kościoła jest zapewne odbiciem piękna waszych serc - powiedział bp Wróbel.

Homilię przed sakramentem dojrzałości ksiądz biskup poświęcił zbawczemu działaniu Trójcy Przenajświętszej w dziejach świata i w misterium odkupienia człowieka. Przypomniał o potrzebie kształtowania sumienia i czerpania z Bożej miłości w sakramentach Kościoła. Bierzmowani otrzymali z rąk biskupa katechizmy młodych YOUCAT oraz pamiątki sakramentu, a początkiem ich podążania ścieżkami dojrzałej wiary było piękno przygotowanej Liturgii i postawa podczas przyjmowania sakramentów, a także pomoc w przygotowaniu świątyni parafialnej do uroczystości bierzmowania.

Wierni w obydwu kaplicach dojazdowych przygotowali oprawę liturgii Mszy św. Wystąpili w strojach regionalnych, prowadząc śpiewy pod kierunkiem pań z koła gospodyń wiejskich, które integrują się także wokół spraw parafii.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212



2023-06-09 09:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, rozbudzaj we mnie miłość do Twoich przykazań, które dają życie!

2024-08-29 10:27

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Dobre słowo jest niczym dobre ziarno, czyn zaś jest jego dojrzałym owocem. Trzeba zabiegać o jedno i drugie, o dobre słowa i żyzne plony naszych czynów. Niedzielna liturgia eucharystyczna, w której biorę udział z miłością ma mnie w tym umocnić.

Ewangelia Mk 7, 1-8a. 14-15. 21-23
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego: dziękuję SN za reakcję, wypowiedzi MEN bolesne

2024-08-31 17:13

[ TEMATY ]

katecheza

bp Wojciech Osial

Karol Porwich/Niedziela

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Prezydium Episkopatu złożyło petycję do Sądu Najwyższego w sprawie zgodności rozporządzenia MEN z Konstytucją, I Prezes SN to uczyniła i za to dziękuję. TK przychylił się do wniosku. Ministerstwo informuje, że zabezpieczenie nie wywołuje skutków prawnych. Dla nas to jest bolesne, gdyż zmiany w rozporządzeniu uważamy za niesprawiedliwe i krzywdzące - mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial. W wywiadzie porusza też kwestię roli, jaką mają spełniać zarówno religia w szkole, jak i katecheza w parafii.

Bp Wojciech Osial: Na pierwszym miejscu chcę podziękować wszystkim zaangażowanym w dzieło lekcji religii w szkole. Dziękuję Rodzicom za troskę o wychowanie w wierze własnych dzieci. Bardzo dziękuję za posyłanie ich na lekcje religii. Dziękuję uczniom, którzy uczestniczą w zajęciach lekcji religii w szkole. Dziękuję za to piękne świadectwo własnej wiary. Dziękuję wam, drodzy katecheci, za trud waszej pracy w szkole. Jesteście bardzo ważni i Kościół was potrzebuje. Dziękuję nauczycielom i wychowawcom za ciężką pedagogiczną pracę. Dziękuję dyrekcjom i organom prowadzącym szkoły za troskę, aby nauczanie religii odbywało się w odpowiednich warunkach.
CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie dziękczynienie za plony na Jasnej Górze

2024-09-01 15:40

[ TEMATY ]

Jasna Góra

dożynki

rolnicy

Karol Porwich/Niedziela

Dożynki na Jasnej Górze

Dożynki na Jasnej Górze

Rolnicy przez swoją pracę stają się współpracownikami Boga. To wielki zaszczyt, ale też zobowiązanie. Pozostańcie wierni tradycji przodków, bo oni każdy dzień zaczynali z Bogiem - mówił na Jasnej Górze podczas ogólnopolskich dożynek bp Jan Wątroba. Ordynariusz rzeszowski przewodniczył Mszy św. z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i tysięcy przedstawicieli polskiej wsi. Był to czas dziękczynienia za pracę rolników, a także pamięci w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Kaznodzieja podkreślił, że obecność rolników na Jasnej Górze jest wyrazem miłości do polskiej ziemi, podziwu dla jej piękna i szacunku dla jej płodności, ale przede wszystkim jest to wyraz wdzięczności dla Boga, jako Stwórcy. Dodał, że chrześcijański sens dożynek to przypomnienie, że ludzkie możliwości czynienia sobie ziemi poddaną muszą uwzględniać czynniki, które nie są w ludzkim ręku, bo to Bóg rządzi światem i to Jemu należy dziękować za otrzymane owoce.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję