Członkowie Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski opracowali stanowisko w sprawie świadczeń rodzinnych i wsparcia rodzin wielodzietnych. Członkowie Zespołu: Joanna Krupska, Antoni Szymański, Paweł Wosicki uważają za niezbędne: podwyższenie świadczeń rodzinnych i progu do nich uprawniającego oraz podwyższenie dodatków do zasiłku rodzinnego, w tym szczególnie dodatku dla dzieci z rodzin wielodzietnych.
W dokumencie czytamy: „Ubóstwo dzieci w Polsce jest problemem i wyzwaniem stojącym przed rodzinami i państwem, które nie może być obojętne na sytuację dzieci i młodzieży. Zasięg biedy wśród dzieci jest wyższy niż w innych krajach Europy - alarmowały w tej sprawie także odpowiednie urzędy Unii Europejskiej”.
W najtrudniejszej sytuacji są rodziny wielodzietne (z trójką i więcej dzieci), wychowujące niemal 1/3 wszystkich polskich dzieci. „W tych właśnie rodzinach - czytamy w dokumencie - mamy do czynienia ze szczególnie głębokim ubóstwem - 36 proc. tych rodzin żyje poniżej tzw. ustawowej granicy ubóstwa (dane na 2007 r.). Sytuacja ta utrudnia zaspokojenie podstawowych potrzeb materialnych i zdrowotnych dzieci wychowywanych w tych rodzinach, wpływa także na ich gorszą edukację.
Pomimo takiej sytuacji w Polsce postępuje proces utraty uprawnień do świadczeń rodzinnych. Wynika on z utrzymywania na niezmienianym od 2004 r. poziomie progu uprawniającego do zasiłku rodzinnego (504 zł na członka rodziny) i powiązanych z nim dodatków. Powoduje to drastyczne zmniejszanie się liczby uprawnionych do tych świadczeń. Tylko w latach 2006-2008 liczba uprawnionych dzieci zmniejszyła się o 827 tysięcy! Utrzymywanie progu dochodowego na tym samym poziomie spowoduje dalsze ograniczanie liczby uprawnionych do świadczeń rodzinnych! Strata uprawnienia do zasiłku rodzinnego to również utrata uprawnień do związanych z nim dodatków, w tym dodatku na dojazd do szkoły i dodatku na dzieci z rodzin wielodzietnych”. Autorzy dokumentu zaznaczają, że w większości krajów Unii Europejskiej zasiłki rodzinne są przyznawane wszystkim dzieciom, bez względu na dochód, jaki posiadają ich rodziny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu