Święcenia w Watykanie
Nowi kapłani
Benedykt XVI udzielił 20 czerwca w Bazylice św. Piotra w Watykanie święceń kapłańskich czternastu diakonom dla diecezji Rzymu.
W kazaniu Benedykt XVI powiedział, że kapłaństwo nie może nigdy być sposobem osiągnięcia bezpieczeństwa w życiu czy zdobycia pozycji społecznej. - Kto dąży do kapłaństwa, aby zwiększyć swój osobisty prestiż i swoją władzę, nie zrozumiał zasadniczego sensu tej posługi. Kto chce przede wszystkim zaspokoić swoją ambicję, osiągnąć własny sukces, będzie zawsze niewolnikiem samego siebie i opinii publicznej. Aby cieszyć się uznaniem, będzie musiał schlebiać; będzie musiał mówić to, co podoba się ludziom; będzie musiał dostosowywać się do zmian mód i opinii i tym samym pozbawi się żywotnej relacji z prawdą, sprawiając, że jutro potępi to, co dziś będzie wychwalać - powiedział Papież.
Trzynastu nowych kapłanów pracować będzie w diecezji rzymskiej. Siedmiu z nich to absolwenci Seminarium Redemptoris Mater (czterech Włochów oraz Hindus, Chilijczyk i Japończyk), czterech studiowało w Wyższym Seminarium Duchownym Wikariatu Rzymu (sami Włosi), dwaj są z Kolegium Capranica (także Włosi); czternastym nowym kapłanem jest Niemiec Alexander Pixner ze zgromadzenia teutońskiego.
Siewca wyszedł siać
Benedykt XVI naucza
Jak wiecie, wierzyć to przede wszystkim zdać się na tego Boga, który nas zna i kocha osobiście, przyjmując Prawdę, którą objawił przez Jezusa Chrystusa, w postawie zaufania Mu jako Temu, który objawia Ojca.
Z przemówienia do biskupów Brazylii, 19 czerwca 2010 r.
Wziąć krzyż oznacza zaangażować się w pokonanie grzechu, który utrudnia drogę do Boga, przyjmować codziennie wolę Pana, wzrastać w wierze przede wszystkim w obliczu problemów, trudności, cierpienia. Święta karmelitanka Edyta Stein dała nam tego świadectwo w czasach prześladowań. Tak pisała z Karmelu w Kolonii w 1938 r.: „Dziś rozumiem... co znaczy oblubienica Pańska w znaku krzyża, choć całkowicie nigdy się tego nie zrozumie, jako że jest to tajemnica… Im gęściejsze stają się mroki wokół nas, tym bardziej musimy otworzyć serce na światło, jakie przychodzi z wysoka”!
Podczas modlitwy „Anioł Pański”, 20 czerwca 2010 r.
Ks. Federico Lombardi
Dlaczego Papież nie ogłosił św. Jana Marii Vianneya patronem księży?
Reklama
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi wyjaśnił, dlaczego Ojciec Święty Benedykt XVI nie ogłosił św. Jana Marii Vianneya patronem kapłanów. Zakończony 11 czerwca 2010 r. Rok Kapłański obchodzony był w 150-lecie śmierci Proboszcza z Ars. Oczekiwano i zapowiadano, że na jego zakończenie Papież ogłosi go patronem wszystkich księży. - Ostatecznie jednak Ojciec Święty wolał zachować mu tytuł patrona proboszczów, gdyż właśnie tę posługę pełnił - wyjaśnił watykański rzecznik prasowy. - Również liczni inni wybitni kapłani mogą być natchnieniem i wzorem dla księży pełniących różne inne formy posługi kapłańskiej - dodał ks. Lombardi. Przypomniał, że Benedykt XVI zaprezentował ostatnio wiele takich postaci.
Św. Jan Maria Vianney został ogłoszony patronem proboszczów w 1929 r. przez papieża Piusa XI.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
PS Wydłużony cykl wydawniczy naszego tygodnika nie pozwolił w porę powiadomić, że mimo wcześniejszych zapowiedzi Ojciec Święty Benedykt XVI nie ogłosił św. Jana Marii Vianneya patronem kapłanów. Redakcja „Niedzieli” przeprasza Czytelników za wprowadzenie w błąd.
Program wakacyjny
Audiencje i publiczne wystąpienia
Ostatnia przed wakacyjną przerwą audiencja ogólna będzie miała miejsce 7 lipca - podała Prefektura Domu Papieskiego. Nie przewiduje się audiencji 14, 21 i 28 lipca. Równocześnie przypomniano, że w niedziele 11, 18 i 25 lipca modlitwa „Anioł Pański” odbędzie się w Castel Gandolfo.
We wszystkie niedziele sierpnia Ojciec Święty przewodniczyć będzie modlitwie „Anioł Pański” w Castel Gandolfo, natomiast pierwsza po wakacyjnej przerwie audiencja ogólna 4 sierpnia odbędzie się w Rzymie. Pozostałe - 11, 18, 25 sierpnia, w zależności od liczby potencjalnych uczestników, odbywać się będą bądź na Placu św. Piotra w Rzymie, bądź też w Castel Gandolfo. Informacje na temat miejsca będzie można uzyskać przy Spiżowej Bramie.
We wrześniu Papież będzie przewodniczył modlitwie „Anioł Pański” w Castel Gandolfo, z wyjątkiem niedzieli 19 września, kiedy będzie przebywał z wizytą apostolską w Wielkiej Brytanii. Natomiast audiencje środowe odbywać się będą na Placu św. Piotra w Rzymie.
Na blogach piszą
Właśnie obejrzałam w „Wiadomościach” wypowiedź pani minister zdrowia Ewy Kopacz, która popiera finansowanie procedury in vitro ze środków publicznych. Stwierdziła, że nie byłyby to jakieś bardzo duże sumy, bagatela, rzędu dziesiątek milionów złotych, a nie miliardy - co zastrzegła, uśmiechając się. Pani Minister (i to, niestety, moja, póki jeszcze tu wykonuję zawód lekarza, zwierzchniczko). Czy ma Pani za dużo pieniędzy z budżetu? Skąd nagle dysponuje Pani taką sumą w sytuacji, w której brakuje pieniędzy na podstawowe procedury ratujące zdrowie i życie obywateli już żyjących?
Kolejne hasła propagandowe i krok w stronę marnotrawienia państwowych (czyli w rozumieniu ludzi Pani pokroju: NICZYICH) pieniędzy?
Doktorula
Szkoda, że czasami bardziej adoruje się zło i klęka przed złem, a nie dobrem i tego dobra nie zauważa. Wszakże nie można zapomnieć o słowach: zło dobrem zwyciężaj! Dziękuję tym wszystkim, których spotkałem na misjach, rekolekcjach, parafiach - moim siostrom i braciom, że po Bogu dzięki nim żyję, uśmiecham się, w nich widzę sens powołania i wreszcie celebruję Mszę św. - pamiątkę ofiary, ale i dziękczynienia. I proszę Was o jedno - o modlitwę za kapłanów. Bez niej nie damy rady podnieść się z naszych upadków, słabości. Bez niej nie będzie świętych i dobrych kapłanów.
Andrzej CSsR