W sytuacjach uroczystych pojawia się kwestia usadzenia gości przy stole. Należy zacząć od wybrania miejsca dla gospodarzy. Mogą oni usiąść klasycznie na sposób angielski, czyli naprzeciwko siebie przy krótszych bokach stołu. Takie ich rozmieszczenie ma jednak, jeśli stół jest długi, jedną wadę - będą siedzieli daleko od siebie i trudno im będzie się porozumiewać w trakcie posiłku. Gospodarze mogą wtedy usiąść na sposób francuski - naprzeciwko siebie przy długich bokach stołu.
Usadzając gości, należy pamiętać o zasadzie, której nigdy nie powinno się złamać: kobieta nie siedzi obok kobiety. Nie powinno się też obok siebie sadzać: mężczyzn, małżeństw (powinny siedzieć naprzeciwko siebie), małżeństw rozwiedzionych oraz osób skłóconych ze sobą.
Właściwy sposób usadzania gości przy stole uda się tylko wtedy, gdy będzie ich odpowiednia liczba. Nie chodzi tu tylko o to, by mężczyzn i kobiet było tyle samo. Liczba gości musi być ponadto ustalona według formuły X razy 4 plus 2, a więc może to być: 6, 10, 14, 18, 22 osoby itd.
Najważniejszego gościa płci męskiej (Gm1) sadza się po prawej stronie gospodyni, najważniejszego gościa płci żeńskiej (Gż1) po prawej stronie gospodarza. Drugiego co do ważności gościa płci męskiej (Gm2) sadza się po lewej stronie gospodyni, a drugiego co do ważności gościa płci żeńskiej (Gż2) - po lewej stronie gospodarza. Trzeciego co do ważności gościa płci męskiej (Gm3) sadza się po prawej stronie gościa Gż1, a trzeciego co do ważności gościa płci żeńskiej (Gż3) - po prawej stronie gościa Gm1. Czwartego co do ważności gościa płci męskiej (Gm4) sadza się po lewej stronie gościa Gż2, a czwartego najważniejszego gościa płci żeńskiej (Gż4) - po lewej stronie Gm2 (trzeba to sobie rozrysować) itd.
Jeśli liczba jest inna niż według formuły, powinniśmy albo doprosić gości do odpowiedniej liczby albo usadzić ich przy dwóch stołach, sadzając przy jednym gospodynię, a przy drugim gospodarza. Wtedy może być następująca liczba gości: 2x6=12, 2x10=20, 2x14=28 itd.
Pomóż w rozwoju naszego portalu