Przytoczony fragment listu papieża męczennika, trzeciego następcy św. Piotra (od roku 88 do 97), jest świadectwem znaczenia biskupa rzymskiego w gminach I wieku. Przeniknięty troską o jedność, wzywał chrześcijan w Koryncie do zgody i pokoju.
Ojciec Święty Benedykt XVI tak mówił o tym świadectwie św. Klemensa podczas audiencji generalnej 7 marca 2007 r.:
„Powodem jego wystąpienia były poważne problemy, które pojawiły się w Kościele Koryntu - mianowicie kilku młodych kontestatorów usunęło z urzędu prezbiterów wspólnoty (...) przeto Kościół Rzymu wysłał do Koryntian list, by ich pojednać i przypomnieć im naukę, jaką niedawno otrzymali od Apostołów. Możemy więc powiedzieć, że list ten stanowi pierwszy przejaw prymatu Kościoła rzymskiego po śmierci św. Piotra (...).
Jeśli w Koryncie doszło do nadużyć - zauważa Klemens - przyczyny trzeba się dopatrywać w osłabieniu miłości oraz innych nieodzownych chrześcijanom cnót. Dlatego wzywa on wszystkich do pokory i miłości braterskiej - dwóch podstawowych cnót w życiu Kościoła: «Jesteśmy świętą cząstką - napomina - czyńmy więc to wszystko, czego świętość wymaga» (30, 1). Przypomina w szczególności, że sam Pan «określił, gdzie i kto ma służbę sprawować, aby wszystko działo się tak, jak przystoi rzeczom świętym (...). Gdy chodzi o służbę Bożą, specjalne funkcje zostały powierzone kapłanom, osobne czynności powierzono lewitom, zwyczajny zaś wierny otrzymał zadania właściwe świeckim. (Warto zauważyć, że w tym liście po raz pierwszy pojawia się greckie pojęcie «laikós», które znaczy «członek laosu», czyli «ludu» Bożego).
(...) Wyraźne rozróżnienie między «zwyczajnym wiernym» i hierarchią w żadnym wypadku nie wskazuje na przeciwstawienie, lecz jedynie na organiczne połączenie części jednego ciała, organizmu, spełniającego różne funkcje. Kościół nie jest bowiem miejscem, w którym panuje zamieszanie i anarchia, gdzie można robić, co się chce, w każdej chwili. W tym organizmie o określonej strukturze każdy pełni swoją posługę zgodnie z otrzymanym powołaniem. Św. Klemens jasno więc wykładał naukę o sukcesji apostolskiej i przypominał, że regulujące ją normy pochodzą od samego Boga”.
Zacytowaniem fragmentu tego listu trzeciego z papieży i przytoczeniem wypowiedzi obecnego Biskupa Rzymu pragniemy naszym Czytelnikom pomóc w napełnieniu uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła refleksjami nad istotnym elementem strukturalnym Kościoła, jakim jest papieski prymat.
Ks. K. S.
Pomóż w rozwoju naszego portalu