Komentarz
Przyjaźń i samotność
Reklama
Sto dzieci z rodzin, które ucierpiały podczas tegorocznej powodzi, spędzi wakacje w kurortach nad Morzem Czarnym. To kolejny w ostatnim czasie gest przyjaźni wobec naszego narodu gruzińskiego prezydenta Micheila Saakaszwilego, tym bardziej cenny, że Gruzja nadal odbudowuje swoją infrastrukturę i domy po znacznie gorszej tragedii, jaka ją spotkała dwa lata temu. Wojna z Rosją kosztowała Gruzinów znacznie więcej niż nasze straty wywołane tegoroczną wysoką falą. Gruzini bardzo dobrze pamiętają zaangażowanie polskiego prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego w obronę interesów narodu gruzińskiego, jego lot z innymi przywódcami państw Europy Wschodniej do zagrożonego ostrzałem Tbilisi i działania na rzecz integracji Gruzji z systemem zachodnioeuropejskim, przede wszystkim z NATO.
Ostatnie wybory lokalne w Gruzji pokazały, że naród nadal ufa Saakaszwilemu i nie daje się uwieść rosyjskiej propagandzie, przedstawiającej go jako niezrównoważonego watażkę. Godna podziwu jest ta trwałość i odporność na propagandowe tricki rosyjskiego lobby.
Po tragicznej śmierci Lecha Kaczyńskiego Gruzini mają obawy, czy w Polsce znajdą jeszcze tak wiernego sojusznika. Są też rozczarowani Zachodem, czemu dają wyraz w opinii na temat wstąpienia do NATO. Postępowanie obecnej polskiej ekipy, która - jak pokazują choćby losy śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej - kieruje się naczelnym aksjomatem, zresztą nie tylko obowiązującym w Polsce, aby „nie drażnić Rosjan”, nawet za cenę prawdy, dowodzi, że ich podejrzenia nie są bezpodstawne, a otwarta niedawno w Batumi aleja Marii i Lecha Kaczyńskich będzie tylko znakiem tego, co było.
Tomasz Musiał
Turcja
Przewodniczący Episkopatu Turcji nie żyje
W İskenderun na południu Turcji 3 czerwca został zamordowany bp Luigi Padovese - przewodniczący Konferencji Episkopatu tego kraju. Sprawcą morderstwa jest jego kierowca, który został zatrzymany z nożem użytym w czasie zabójstwa - ogłosił gubernator prowincji Hatay. Poinformował też, że Murat A., muzułmanin, który pracował u biskupa od ponad czterech lat, był leczony z powodu zaburzeń psychicznych. W ostatnich dniach mężczyzna sprawiał wrażenie pogrążonego w depresji i zachowywał się agresywnie. - Wciąż prowadzimy śledztwo, ale wydaje się, że był to czyn z pobudek prywatnych - oświadczył gubernator i dodał, że jest zdumiony zabójstwem hierarchy.
63-letni włoski kapucyn - bp Luigi Padovese był od 2004 r. wikariuszem apostolskim Anatolii z siedzibą w İskenderun. Zaangażowany w dialog ekumeniczny i dialog z islamem, hierarcha przygotowywał się do wyjazdu na Cypr, gdzie miał spotkać się z Papieżem Benedyktem XVI.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Rosja
Patriarcha Cyryl w Katyniu i Smoleńsku
Zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) - patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl przebywał 4 czerwca z wizytą duszpasterską w eparchii (diecezji) smoleńskiej i wiaziemskiej. Udał się m.in. do wsi Gniezdowo w rejonie smoleńskim, gdzie znajduje się Kompleks Memoriałowy „Katyń”. Uczcił pamięć spoczywających tam Rosjan i Polaków - ofiar stalinowskich represji. Częścią Zespołu Memorialnego jest Polski Cmentarz Wojenny, na którym spoczywają oficerowie zamordowani przez NKWD wiosną 1940 r., a także muzeum poświęcone ich pamięci. Patriarcha zapoznał się tam z budową świątyni pw. Zmartwychwstania Chrystusa, mającej upamiętnić ofiary represji komunistycznych.
Następnego dnia Cyryl udał się na miejsce katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku, by uczcić pamięć prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pozostałych ofiar katastrofy. Odprawił nabożeństwo za spokój ich dusz. - Na tym miejscu, bolesnym i tragicznym, gdzie skończyło się życie Prezydenta Polski i towarzyszących mu osób, a także prawosławnego biskupa Mirona, chciałbym jeszcze raz wyrazić głębokie współczucie całemu narodowi polskiemu - powiedział patriarcha Cyryl.
Ludzie
Bartłomiej I
Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola opowiedział się za przyspieszeniem zwołania Soboru Wszechprawosławnego. Bartłomiej I ujawnił, że program tego zgromadzenia został już ustalony i jest dobrze znany społeczności prawosławnej. Obejmuje on m.in. debaty nt. zasad przyznawania autokefalii i autonomii Kościołów prawosławnych, przepisów dotyczących postu i zagadnień związanych z dyptychem, czyli kolejnością wymieniania głów Kościołów lokalnych w czasie liturgii.
Przygotowania do Soboru Wszechprawosławnego trwają od 50 lat. Ma on zająć się sprawami narosłymi od VII Soboru Powszechnego, który odbył się w 787 r. w Nicei k. Konstantynopola.
- Kościół prawosławny wciąż stara się iść z duchem czasu, unikając rezygnacji z czegokolwiek w swoim nauczaniu, a jednocześnie stara się pomagać wierzącym w stawianiu czoła realnemu światu - zadeklarował patriarcha.
Krótko
Okradziono ofiarę smoleńskiej katastrofy. W Rosji aresztowano trzech funkcjonariuszy rosyjskiej grupy antyterrorystycznej OMON, którzy bezpośrednio po katastrofie lotniczej w Smoleńsku okradli konto Andrzeja Przewoźnika, posługując się jego kartami kredytowymi.
W UE szaleje bezrobocie. Tak złej sytuacji nie było od 10 lat. Bez pracy pozostaje 23,3 mln obywateli państw zjednoczonej Europy. Przez rok do grona bezrobotnych dołączyło 2,5 mln nowych osób.
Prezydent Niemiec Horst Köhler ustąpił ze stanowiska. Powodem była krytyka, z jaką spotkała się jego wypowiedź o tym, że wysyłane za granicę wojska niemieckie powinny dbać o interesy ekonomiczne kraju. Powszechnie odebrano to jako sprzeczne z konstytucją usprawiedliwianie obecności Bundeswehry w Afganistanie.
Wyższy Sąd Administracyjny w Berlinie zabronił modlitwy w państwowych szkołach tego miasta. Wyrok jest odpowiedzią na skargę muzułmańskiego ucznia, który domagał się pomieszczenia do modlitwy w swojej szkole.
Prezydencki obóz w Gruzji triumfuje - pokazują wyniki wyborów lokalnych, w których Zjednoczony Ruch Narodowy Micheila Saakaszwilego zdobył ponad 60 proc. głosów, zdecydowanie pokonując opozycję. Spektakularne zwycięstwo partia odniosła w Tbilisi. Jej kandydat na mera zdobył prawie dwie trzecie głosów. Gigi Ugulava będzie prawdopodobnie następcą Saakaszwilego na stanowisku prezydenta.
Izraelscy komandosi weszli na pokład jednego ze statków płynących z pomocą humanitarną do palestyńskiej Strefy Gazy. Żołnierze otworzyli ogień, zabijając kilkanaście osób, w większości Turków.
Prezydent USA Barack Obama dał koncernowi BP czas do 1 lipca na zapłacenie sumy 69 mln dolarów za szkody wyrządzone wyciekiem ropy naftowej do wód Zatoki Meksykańskiej.
Atak amerykańskich bezzałogowych samolotów doprowadził do śmierci Mustafy Abu al-Jazida - osoby numer dwa światowej al Kaidy i przywódcy terrorystów w Afganistanie.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.