Żywy Różaniec jest obecny prawie w każdej polskiej parafii. Wiele z róż tworzy się także w przestrzeni internetowej. Ogólnopolska Pielgrzymka Żywego Różańca jest wspaniałą okazją, by członkowie jednej z największych wspólnot modlitewnych w Polsce mogli spotkać się razem na modlitwie. Od 2012 r. istnieje ogólnopolska struktura i statut Stowarzyszenia Żywego Różańca zatwierdzony przez KEP. W 2022 r. do Stowarzyszenia Żywego Różańca dołączył także Różaniec Rodziców jako jego osobna gałąź.
Co w programie?
Pielgrzymkę będziemy przeżywać pod hasłem Różaniec siłą chorych i cierpiących. To jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej stanowiącej duchowe przygotowanie do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca. Pielgrzymka rozpocznie się w piątek 2 czerwca Apelem jasnogórskim w kaplicy cudownego obrazu, po którym nastąpi modlitewne czuwanie. Zakończymy je Eucharystią o godz. 23:00. W sobotę spotkanie rozpocznie się przed szczytem jasnogórskim o godz. 9:30. Oprócz wspólnej modlitwy i medytacji na pierwszą sobotę miesiąca, będziemy mogli wysłuchać także konferencji ks. Wojciecha Bartoszka, krajowego duszpasterza Apostolstwa Chorych. Pielgrzymkę zakończy Msza święta o godz. 12:00, której przewodniczył będzie i wygłosi homilię bp Jan Glapiak, biskup oraz moderator Żywego Różańca archidiecezji poznańskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Czym jest Żywy Różaniec?
Reklama
Żywy Różaniec jest wspólnotą osób, które otaczają modlitewną opieką tych, którzy najbardziej jej potrzebują i są wskazani zwłaszcza w Papieskiej Światowej Sieci Modlitwy. Każdy z członków wspólnoty zobowiązuje się do codziennego rozważania jednej tajemnicy różańcowej. Liczba osób w róży/kole różańcowym odpowiada liczbie tajemnic różańca świętego. Codzienny dziesiątek odmawiamy w papieskich intencjach wyznaczanych przez Ojca Świętego na dany miesiąc jako odpowiedź na różne wyzwania i trudności, przed którymi stoją wierni Kościoła i ludzie całego świata.
Błogosławiona założycielka
Założycielką Żywego Różańca oraz Papieskich Dzieł Misyjnych jest Francuzka bł. Paulina Jaricot beatyfikowana w maju 2022 r. Młoda dziewczyna żyjąca w porewolucyjnej Francji, dotknięta łaską nawrócenia pod natchnieniem Ducha Świętego założyła te dwa bardzo ważne działa, które do dziś są wielkim wsparciem dla Kościoła. Paulina wspierała modlitwą i działalnością charytatywną misje na całym świecie. Skutecznie zachęcała do odmawiania modlitwy różańcowej, obejmując duchowym wsparciem tysiące osób z różnych krajów. Podejmowała też wiele innych dzieł, okazując miłosierdzie zwłaszcza najbiedniejszym. To wielka postać, która w służbie Jezusa i Maryi oddała wszystko, co miała: swoje życie, serce, majątek, pozycję społeczną, dobre imię. A jej wielkość zaczęto odkrywać dopiero po śmierci.
Program:
2 czerwca (piątek)
21.00 – Apel Jasnogórski
Modlitewne czuwanie
23.00 – Msza święta
3 czerwca (sobota)
9.30 – Słowo Moderatora Krajowego ŻR
Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP
10.00 – Konferencja – ks. Wojciech Bartoszek
10.30 – Medytacja pierwszosobotnia
10.45 – Różaniec – tajemnice radosne
11.30 – Spotkanie z Papieskimi Dziełami Misyjnymi i Redakcją „Różańca”
12.00 – MSZA ŚWIĘTA – bp Jan Glapiak