Szanowni Państwo!
Serdecznie witam i pozdrawiam organizatorów i uczestników częstochowskich uroczystości ku czci pomordowanych przed siedemdziesięciu laty na rozkaz najwyższego kierownictwa ZSRR tysięcy Polaków - oficerów Wojska Polskiego, polskiej straży granicznej i policji, przedstawicieli inteligencji, administracji, elit życia kulturalnego i duchowieństwa. Zgładzonych przez NKWD w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje pod Twerem, Piatichatkach pod Charkowem, Bykowni pod Kijowem, Kuropatach pod Mińskiem i w innych miejscach kaźni - bo czas dopisuje do tej listy kolejne miejscowości - tylko dlatego, że byli Polakami.
Miesiącami przetrzymywani w jenieckich obozach, nie poddali się presji szykan i ideologicznej agitacji sowieckich śledczych. W tych dniach, gdy cała Polska wspomina katyńską tragedię, również Państwa społeczność spotyka się, by oddać hołd pomordowanym. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie dzisiejszej uroczystości. Dziękuję za wysiłek włożony w upamiętnienie i godne uczczenie tej ofiary, którą za naszą wolność poniosło wojenne pokolenie Polaków.
Utrzymywane w niepewności, karmione przez komunistyczne władze kłamstwami, polskie społeczeństwo wbrew oficjalnej propagandzie przechowało nienaruszoną pamięć o pomordowanych na Wschodzie. Dzięki odwadze i determinacji wielu ludzi, rodzin i środowisk prawda o Katyniu została ocalona. Niestety, nasza wiedza o tamtych wydarzeniach wciąż jest dalece niepełna. Nie możemy zaprzestać poszukiwania pełnej prawdy, zwłaszcza zaś dążenia do uznania tej prawdy w relacjach międzynarodowych. Dzieje narodów i państw rozgrywają się także w wymiarze moralnym i duchowym. A oczyszczenie i prawda wyzwalają i otwierają drogę ku przyszłości.
W wypełnieniu tego obowiązku prawdy pomaga także inicjatywa posadzenia ponad 21 tysięcy dębów, z których każdy upamiętniać będzie jedną osobę z katyńskiej listy ofiar. Jej częścią są obecne uroczystości. Poświęcone dzisiaj dęby - tak charakterystyczny element polskiego krajobrazu, symbol siły i długowieczności - będą przypominać o bohaterstwie i niezłomności oficerów z Katynia. Pragnę przekazać wyrazy uznania dla organizatorów spotkania i serdecznie pozdrowić uczestniczącą w nim młodzież. Niech ta inicjatywa pobudzi do refleksji nad poniesioną przez naszych przodków ofiarą i wysoką ceną, jaką nasz naród zapłacił za swoją wolność. Wolność, z której możemy już wszyscy w pełni korzystać.
Byłoby wielkim zaniedbaniem nie wykorzystać tego czasu do umacniania narodowej jedności. Byłoby wielką stratą zapomnieć o własnej historii i o tym, co jest spoiwem dziejów narodu - gotowości do poświęcenia, przywiązaniu do wolności i miłości ojczyzny. Świadczyli o niej pomordowani w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie, świadczyło o niej pokolenie naszych rodziców, świadczyło tylu jeszcze znanych i bezimiennych bohaterów.
Jako patron akcji sadzenia Dębów Pamięci życzę Wam, droga młodzieży, aby ten uroczysty dzień stał się dla Was inspiracją do podejmowania nowych wyzwań i działań. Do rozumienia naszego związku z ojczyzną, także codziennie, w sytuacjach, które nie wymagają od nas aż tak wielkich poświęceń jak te, które poniosły ofiary Katynia. Dziękuję Wam za udział w uroczystościach i danie świadectwa pamięci o polskich bohaterach pomordowanych na Wschodzie.
Warszawa, 13 kwietnia 2010 r.
(Tekst podpisany w piątek 9 kwietnia 2010 r.)
Pomóż w rozwoju naszego portalu