Uczestniczący w Eucharystii lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, pracownicy instytutów medycznych i laboratoriów modlili się w intencji łódzkiego środowiska służby zdrowia.
Przywołane na wstępie słowa Ojca Świętego ukazują w sposób przejrzysty sens ludzkiego cierpienia oraz stają się drogowskazem dla tych, którzy świadcząc dobro chorym i cierpiącym, urzeczywistniają we współczesnym świecie przykład dobrego Samarytanina. Przechodząc obok porzuconego człowieka, nie pozostał on obojętny, ale jak mówi Ewangelista Łukasz: "Wzruszył się głęboko, podszedł do niego i opatrzył mu rany".
Ksiądz Arcybiskup gorąco zachęcał, aby chrześcijanie nie zapominali o słowach Jana Pawła II, a jednocześnie zapamiętali biblijny wizerunek dobrego Samarytanina. "Dzisiejszy świat bowiem przeraża swoją obojętnością. Widok leżącego na ulicy człowieka nie zmusza przechodzącego obok do zatrzymania się chociażby w zwykłym geście ludzkiej solidarności. W zagonionym świecie czas poświęcony bliźniemu coraz częściej wydaje się czasem straconym. Taki świat nie pozostawia miejsca dla ludzi cierpiących. Ponieważ cierpienie postrzegane jest w nim jako coś nieużytecznego i pozbawionego jakiejkolwiek wartości. W takiej rzeczywistości człowiek cierpiący może czuć się pozbawiony nadziei, tym bardziej, jeśli nie znajduje współczucia i oparcia nawet wśród swoich najbliższych. Wówczas cierpienie może stać się dla niego ciężarem nie do uniesienia" - podkreślił Arcypasterz łódzki.
Zwracając się do pracowników służby zdrowia, mówił: "To do was skierowana jest prośba Ojca Świętego, byście stawali się dla wszystkich cierpiących świadkami dobra. Abyście w waszej posłudze, zapatrzeni w postać dobrego Samarytanina, z oddaniem służyli człowiekowi cierpiącemu. Niechaj w waszych sercach zagości to papieskie wezwanie - Świadczyć dobro cierpiącemu! (...) Życzę wszystkim tu obecnym pracownikom służby zdrowia, aby dali się porwać światłu Chrystusa i rozprzestrzeniali je w środowiskach, w których przyszło im żyć i realizować swoje wzniosłe powołanie. Idąc za Chrystusem, waszym świadectwem chrześcijańskiego życia przemieniajcie świat, ukonkretniając w czynach miłosierdzia miłość Boga pochylającego się nad człowiekiem i nie pozwólcie obumrzeć nadziei" - apelował Dostojny Kaznodzieja w zakończeniu swej homilii.
Dziękując Księdzu Arcybiskupowi za wspólną modlitwę, ks. Paweł Sudowski, proboszcz parafii Zesłania Ducha Świętego, a zarazem archidiecezjalny duszpasterz pracowników służby zdrowia, przypomniał o organizowanych dla nich spotkaniach formacyjnych. Odbywają się one w klasztorze Ojców Karmelitów przy ul. Liściastej (druga niedziela miesiąca o godz. 16.00) i w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Rzgowskiej (trzecia niedziela miesiąca o godz. 17.00). Podziękowanie złożyli także przedstawiciele środowiska medycznego.
Na niełatwą i odpowiedzialną pracę wykonywaną każdego dnia, a także na wysiłek formacyjny pracownicy służby zdrowia przyjęli pasterskie błogosławieństwo.
Pomóż w rozwoju naszego portalu