O. Bogusław Paleczny, śpiewający opiekun bezdomnych, wystąpi w parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Łodzi (ul. Gogola12) w niedzielę 17 listopada o godz. 16.00. Ofiary zebrane podczas koncertu zatytułowanego "Chwała Panu" przeznaczone będą na rzecz bezdomnych - podopiecznych tego znanego zakonnika i artysty.
Chór "Organ" z parafii św. Kazimierza w Łodzi (ul. Niciarniana 7) ma sto lat. Jubileuszowa Msza św. odprawiona zostanie w niedzielę 17 listopada br. o godz. 11.00. Po zakończeniu Liturgii - krótki występ chóru.
W pierwszej turze wyborów na prezydenta Łodzi kandydat Łódzkiego Porozumienia Obywatelskiego Jerzy Kropiwnicki, szef ogólnopolskiego Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, otrzymał 25 procent głosów. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem SLD-UP Krzysztofem Jagiełło.
Adresy noclegowni i jadłodajni dla bezdomnych można uzyskać w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi. Poalarmowym, bezpłatnym numerem 987 dostępne są wszelkie informacje. Jak nam powiedział Jacek Raczyński z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi, pod tym numerem udzielane są informacje o miejscach noclegowych dla osób bezdomnych w województwie łódzkim, o miejscach pomocy rzeczowej, m.in. odzież. Dzwoniąc pod ten numer, można także dowiedzieć się, gdzie wydawane są leki albo gdzie udzielana jest pomoc medyczna osobom nieubezpieczonym. W tej chwili województwie łódzkim jest niespełna tysiąc trzysta miejsc noclegowych dla bezdomnych. Wolnych pozostaje około dwustu. Wprawdzie nie wiadomo, ile jest osób bezdomnych, jednak miejsc noclegowych jest dużo mniej niż potrzeba. Za kilka dni liczba miejsc noclegowych wzrośnie, jednak znacznie więcej, bo 3,5 tysiąca jest w tej chwili miejsc, gdzie można zjeść ciepły posiłek. W tych miejscach można się schronić na kilka godzin, ale na noc nie można w nich zostać. Wykaz instytucji zajmujących się pomocom bezdomnym obejmuje noclegownie, jadłodajnie, ośrodki pomocy społecznej, stowarzyszenia i organizacje społeczne. Wkrótce pojawi się na dworcach, gdzie bezdomni często szukają schronienia. Z bezpłatnego numeru 987 jak dotąd rzadko korzystają sami bezdomni. Najczęściej dzwonią osoby chcące bezdomnym pomóc (Radio Plus Łódź).
Mimo zapowiadanej wielokrotnie na łamach prasy poprawy funkcjonowania łódzkiego pogotowia ratunkowego, nie widać oznak usprawnienia. Przeciwnie. 30 października chora mieszkanka ulicy Wici, z ostrymi bólami brzucha, czekała na przyjazd karetki kilka godzin. A na ponaglenia dysponent reagował jedynie informacją, że nie ma karetek i że być może trzeba będzie czekać do rana. Przy okazji okazało się, że w Łodzi nie ma także pogotowia prywatnego.
Wydaje się, że wysiłki niektórych mediów, by rozpowszechnić w Polsce tradycję Halloween w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, spełzły na niczym i amerykańska zabawa z duchami nie przyjęła się. Pozostała nasza stara i unikalna w świecie tradycja nawiedzania grobów bliskich zmarłych, z zapalonym światłem i zadumą nad przemijaniem.
W czwartek 7 listopada o godz. 12.00 członkowie Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej sprawowali zgodnie ze swoim statutem uroczystą Mszę św. w intencji zmarłych biskupów łódzkich i kanoników Kapituły. W kościołach archidiecezji trwa oktawa nabożeństw za zmarłych.
W kościele Ojców Jezuitów (ul. Sienkiewicza 60) odprawiona została Msza św. za zmarłych członków Związku Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego.
Ukazał się pierwszy numer polskiej edycji międzynarodowego dwumiesięcznika ruchu Komunia i Wyzwolenie (Comunione e Liberatione). Redagowany jest w Łodzi. Nosi tytuł Ślady i zawiera m.in. tłumaczenie obszernego wywiadu, jakiego ks. Luigi Giussani, założyciel ruchu, udzielił włoskiemu dziennikowi Libero.
W kościele Najświętszego Imienia Jezus (Ojcowie Jezuici) przy ul. Sienkiewicza 60 wystąpił zespół folklorystyczny Leyenda z Peru. Opiekunem grupy założonej przez polskich misjonarzy jest Tomasz Godzina. Zespół zagrał religijne pieśni z Ameryki Południowej i kilka znanych przebojów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu