„Encyklika „Slvorum apostoli”, która pokazuje działalność braci Cyryla i Metodego, działalność budującą chrześcijańską jedność Europy, może być dla nas niezwykłym impulsem do tego aby próbować dzisiaj na nowo odczytać czym jedność w różnorodności kulturowej Europy może być” – powiedziała Dominika Żukowska-Gardzińska, doktor teologii dogmatycznej, adiunkt w Instytucie Wiedzy o Kulturze UKSW, ekspert w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Czwarta encyklika Jana Pawła II „Slavorum apostoli”, została ogłoszona 2 czerwca 1985 roku, na upamiętnienie „tysiącsetnej rocznicy dzieła ewangelizacji świętych Cyryla i Metodego”. Nawiązuje w niej do encykliki „Grande munus” Leona XIII z 1880 roku. „Slavorum apostoli” szczegółowo przedstawia historię i sens misji owych „świętych apostołów Słowian”, podkreśla doniosłość ich spuścizny w kontekście dziejów Kościoła i Europy i stawia ich jako wzór głoszenia Dobrej Nowiny. Szczególnie silnie akcentowana w encyklice jest troska o jedność Kościoła i wezwanie do tworzenia więzi i wspólnoty. Jan Paweł II, jako „pierwszy syn słowiańskiej rodziny, powołany do objęcia Stolicy Biskupiej św. Piotra w Rzymie”, przywołuje świętych Cyryla i Metodego, by za ich wzorem zaprosić wszystkich do spotkania w miłości i prawdzie chrześcijańskiego orędzia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Do tej pory w ramach cyklu "JP2 na nowo odczytany" ukazały się:
„Pontyfikat JP2 1978-1989 - Paweł Skibiński
Reklama
„Redemptor Hominis” - ks. Jerzy Szymik
“Dives in Misericordia” - o. Jarosław Kupczak OP
“Laborem exercens” - prof. Rafał Łętocha
Kolejne wykłady z cyklu „JP2 na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee”
16 maja – Paweł Skibiński – Pielgrzymki JP2 do Polski 1978-1989
25 maja – ks. Robert Skrzypczak – Dominum et Vivificantem
2 czerwca – o. Michał Paluch OP – Redemptoris Mater
7 czerwca – ks. Piotr Mazurkiewicz – Sollicitudo Rei Socialis
15 czerwca – Paweł Skibiński – Pontyfikat JP2 1990-2005
22 czerwca – Barbara Strzałkowska – Redemptoris Missio
30 czerwca – s. Helen Alford OP – Centesimus Annus
6 lipca – o. Jarosław Kupczak OP – Veritatis Splendor
13 lipca – Michał Gierycz – Evangelium Vitae
20 lipca – Paweł Skibiński – Pielgrzymki JP2 do Polski 1990-2005
27 lipca – s. Joanna Nowińska – Ut Unum Sint
3 sierpnia – bp Jacek Grzybowski – Fides et Ratio
Jan Paweł II na nowo odczytany. Dzieło | Konteksty | Idee
„Zapraszam do śledzenia cyklu 20 wykładów znakomitych historyków i teologów, w których chcielibyśmy zaprezentować pontyfikat i nauczanie św. Jana Pawła II. Oczywiście pewnie nie trzeba tłumaczyć, dlaczego robimy to właśnie teraz. Miejsce powierzchownej, kremówkowej egzaltacji przejęła dość powierzchowna, za to brutalna, krytyka. Nie przepadamy za występowaniem w podobnych spektaklach, jednak idąc drogą bliskiego nam świętego Jana Pawła II, chcielibyśmy spróbować zejść głębiej – przemyśleć Jego pontyfikat na nowo. Mamy nadzieję, że wykłady pomogą tym wszystkim, którym głębia niestraszna” – mówi Dariusz Karłowicz, redaktor naczelny Teologii Politycznej, dyrektor programowy Instytutu Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu, Angelicum w Rzymie.
Jan Paweł II przez 26 lat swojego pontyfikatu ogłosił czternaście encyklik. Widzowie serii wykładów znajdą w niej klarownie i obszernie przedstawione zagadnienia nauczania Jana Pawła II osadzone w kontekście historycznym, odpowiadające zróżnicowanym zainteresowaniom i pytaniom, jakie stawia przed nami dzisiaj wiara. Emitowane raz w tygodniu odcinki złożą się na internetowe kompendium pogłębionej wiedzy o wszystkich encyklikach i pontyfikacie Jana Pawła II. Wykłady wygłoszą m.in. ks. prof. Jerzy Szymik, ks. prof. Robert Skrzypczak, s. prof. Helen Alford OP, o. prof. Jarosław Kupczak OP, prof. Michał Gierycz, o. prof. Michał Paluch OP, prof. Barbara Strzałkowska, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, bp prof. Jacek Grzybowski.