3 października br. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Biłgoraju, kończącej III kadencję samorządu lokalnego, odbyły się uroczystości nadania tytułów Honorowego Obywatela Biłgoraja dla trzech księży kapelanów "Solidarności" z lat 80. Te zaszczytne tytuły otrzymali następujący księża kapelani: ks. inf. Edmund Markiewicz, ks. kan. Florian Fornal, ks. kan. Zdzisław Kuczko.
Nadanie tytułów zostało dokonane na podstawie uchwał Rady Miejskiej, które zostały podjęte na wcześniejszej Sesji Rady Miejskiej 11 września br.
Inicjatywa wyrażenia w tej formie wdzięczności tym wspaniałym duszpasterzom zrodziła się jeszcze w połowie 2001 r. na zebraniu Rejonowego Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej i została zgłoszona w ramach obchodów 20. rocznicy wypowiedzenia narodowi stanu wojennego. Tę humanitarną inicjatywę zgłosili działacze i założyciele pierwszych struktur "Solidarności" w Biłgoraju, którzy w tamtych latach walki o wolność i niepodległość, w latach dokonujących się przemian ustrojowych wspólnie ze swoimi kapelanami przez modlitwy, postawę patriotyczną i pokojową działalność, tę bezkrwawą rewolucję przeprowadzili na naszym terenie. Fakt, że ten wybuch społeczny miał pokojowy charakter, jest w dużej mierze zasługą Kościoła katolickiego, a na naszym terenie także tych uhonorowanych kapelanów. Te odważne postawy, wybiegające poniekąd poza zakres pracy duszpasterskiej, należało w roku jubileuszowym docenić i wyróżnić.
Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w swym wystąpieniu zwrócił uwagę na szczególną rangę Kościoła katolickiego nie tylko w okresie przemian strukturalnych, ale także i obecnie w czasach kryzysu w kulturze, zaniku zasad etyczno-moralnych i otwartej walki z Kościołem oraz z wszelkiego rodzaju wartościami i świętościami narodowymi. Doceniając obecną rolę duchowieństwa polskiego, określił tę duchową siłę narodu jako jedyną obecnie elitę intelektualną, występującą jednoznacznie w obronie wartości Bożych i narodowych.
Uroczystość była wielką ucztą duchową wynoszącą m.in. na wyżyny takie wartości jak: dobro, wdzięczność i sprawiedliwość, które są zwycięstwem nad próżnością i pychą. Biłgorajską uroczystość można podsumować znanym powiedzeniem, że "każde dobro w bólu się rodzi". Zgłoszona społeczna inicjatywa przez długie miesiące nabierała swej mocy wykonawczej przez przypomnienie o dramatach i zagrożeniach, jakie stworzył stan wojenny oraz okres represji i prześladowań. Inicjatywa ta z uwagi na swą trafność i odpowiedni czas jej podjęcia została poparta przez wiele organizacji społecznych, a także przez znaczną grupę działaczy samorządowych i związkowych.
Czymś wyjątkowym w dziejach miasta Biłgoraja jest fakt, że uchwały Rady Miejskiej nadające Honorowe Obywatelstwa trzem kapelanom "Solidarności" były podjęte na podstawie pierwszych inicjatyw opracowanych przez organizacje społeczne i poparte przez wielką grupę działaczy społecznych oraz zaopiniowanych przez Komisje Rady Miejskiej.
Przewodniczący Rejonowego Komitetu Obywatelskiego Ziemi Biłgorajskiej
Pomóż w rozwoju naszego portalu