W piątek, 11 października, w Boczkach spotkali się wszyscy odpowiedzialni za wspólnoty. Uczestniczyli w Eucharystii i nabożeństwie październikowym, a następnie wysłuchali katechezy na temat: "Charakterystyka animatora Odnowy - jaki ma być, jacy są - widziani od strony pozytywnej i negatywnej". Katechezę tę wygłosił ks. Tadeusz Skrzypczyk. W sobotę członkowie wspólnot Odnowy w Duchu Świętym z naszej diecezji zgromadzili się w łowickim Wyższym Seminarium Duchownym.
Kongres prowadził Zygmunt Nowosielski ze Skierniewic, od lat czynnie zaangażowany w życie Kościoła i Ruch Odnowy w Duchu Świętym. Towarzyszyła mu, podobnie jak w ubiegłym roku, Ewelina Bartosiewicz ze Wspólnoty "Głos Wołającego na Pustyni" przy parafii św. Jana Chrzciciela w Kutnie, studentka Teologii Ogólnej UKSW w Warszawie.
Obrady kongresowe odbywały się w auli seminaryjnej, pięknie udekorowanej przez członków wspólnot z Łowicza. Przez cały czas na scenie obecny był zespół muzyczno-śpiewaczy i schola z parafii św. Jakuba w Skierniewicach oraz "Zespół czwarty i Przyjaciele" Pawła Wojciechowskiego. Całość posługi muzycznej koordynował Marek Kozłowski, również ze Skierniewic. Natomiast wspólnota "Siloe" z Żyrardowa była grupą modlitwy wstawienniczej i "pomagała przecierać duchowe szlaki", przez cały dzień modląc się za wszystkich uczestników kongresu. Posługę w portierni pełniła wspólnota z Głowna.
Kongres rozpoczął się około godziny 9.30, kiedy nastąpiło tzw. zawiązanie wspólnoty. Objęło ono m.in. przypomnienie poprzednich kongresów, bowiem tegoroczny był już czwartym z kolei. Po raz pierwszy charyzmatycy z naszej diecezji spotkali się w 1998 r., również w Seminarium Łowickim, a hasło kongresu brzmiało: "Odnaleźć miłość". II Kongres, "Na modlitwie razem z Piotrem", odbył się w Szkole Podstawowej nr 3 w Łowiczu w 1999 r. Tematem trzeciego kongresu były słowa, wypowiedziane przez Chrystusa do Piotra nad Jeziorem Galilejskim: "Wypłyń na głębię".
Do Łowicza przybyli tym razem członkowie wspólnot: "Wieczernik", "Apostoł", "Miłosierdzie" i "Betania" ze Skierniewic, "Nowe Życie", "Wspólnota Królowej Pokoju", "Maryja Matka Jezusa" i "Owczarnia" z Łowicza, "Głos wołającego na pustyni" i "Ochota" z Kutna, "Efraim" z Jaktorowa, "Kanaan" z Głowna, a także wspólnoty z parafii św. Wawrzyńca w Kutnie, z Sochaczewa, Bobrownik, Bednar i dwie wspólnoty z Żyrardowa.
Oficjalnego otwarcia IV dokonał ks. dr Witold Okrasa - asystent kościelny Odnowy w naszej diecezji, który zdał także sprawozdanie z działalności grup Odnowy w Duchu Świętym w diecezji łowickiej. Istnieje u nas 19 wspólnot, o różnym stażu. Najstarszą jest wspólnota "Apostoł" ze Skierniewic, a najmłodszą wspólnota z Bednar. Ze wspólnoty w Jaktorowie mamy aż pięciu kapłanów, a na pierwszym roku w Seminarium jest trzech kleryków, którzy poznali wartość wspólnoty.
Bp Alojzy Orszulik wyraził swoją radość, iż w kongresie uczestniczy aż tak wielu członków Odnowy w Duchu Świętym. "Trzeba się cieszyć tym darem i dziękować Bogu - mówił. - Jako biskup tej diecezji, małej, wiejskiej, cieszę się z rozwoju ruchów i innych organizacji. Wszystko, co prowadzi do odnowienia oblicza Ziemi i życia wewnętrznego człowieka, zawsze spotyka się z moim poparciem. Chciałbym, żeby tych wspólnot było jeszcze więcej, zwłaszcza że świat laicki eliminuje wartości religijne, prawdę o Bogu Trójjedynym i zasady życia moralnego".
Po kolejnej porcji żywiołowego i radosnego śpiewu, tańca, a nade wszystko modlitwy, przyszedł czas na konferencję ks. Tadeusza Skrzypczyka, pod tytułem: Kryzysy duchowe całych wspólnot i osobiste. Księdzu Asystentowi towarzyszyła Danuta Pisarek, która podzieliła się z zebranymi świadectwem własnego doświadczenia kryzysu w życiu osobistym, duchowym, ale także jego przezwyciężenia. Ukazała tym samym kryzys jako... szansę naszego wszechstronnego rozwoju i wzrastania w Bogu.
Po modlitwie przed Najświętszym Sakramentem nastąpiła krótka przerwa na herbatę, potem uczestnicy kongresu raz jeszcze oddali się śpiewom. Wysłuchali też kolejnej konferencji ks. Skrzypczyka, tym razem na temat: "Z Jezusem w codzienności - przełożenie doświadczenia Boga na normalne życie". Po świadectwie uczestniczyli w Eucharystii, odprawionej przez ks. Mirosława Romanowskiego. A potem rozjechali się do swoich wspólnot i domów rodzinnych w całej diecezji, aby dalej, umocnieni, poznawać Chrystusa i żyć Jego zwycięstwem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu