Przez blisko osiem dekad wałbrzyska parafia św. Franciszka z Asyżu prowadzona była przez księży pallotynów. Władze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego nie mając możliwości zapewnienia pełnej obsady kapłańskiej w wałbrzyskiej parafii, zdali placówkę biskupowi świdnickiemu, który w miejsce pallotyńskich ojców i braci skierował do posługi kapłanów diecezjalnych. Od lipca ubiegłego roku proboszczem blisko ośmiotysięcznej wspólnoty jest ks. Piotr Ochoński, który w trzecią niedzielę Wielkanocną uroczyście podjął biskupa Adama Bałabucha, w ramach pięcioletniej wizytacji kanonicznej.
Nierozpoznany pielgrzym
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Biskup pomocniczy diecezji świdnickiej duszpasterskie spotkania z parafianami rozpoczął od Mszy świętych w dwóch kościołach pomocniczych: Matki Bożej Różańcowej w Glinniku oraz św. Jadwigi Śląskiej w Rybnicy Leśnej. Centralna Eucharystia z odczytaniem przez proboszcza sprawozdania duszpastersko-gospodarczego i udzieleniem przez biskupa sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży odbyła się w niedzielne południe 23 kwietnia w kościele parafialnym.
Stanisław Bałabuch
Kapłani wraz biskupem i wiernymi w modlitwie za zmarłych
![Kapłani wraz biskupem i wiernymi w modlitwie za zmarłych](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1682371141.jpg)
Reklama
Podczas homilii bp Bałabuch komentując ewangelię o uczniach zmierzających do Emaus, przypomniał, że Jezus nigdy nie zostawia człowieka w jego rozczarowaniu, smutku i bezsensie, ale dyskretnie włącza się w tę jego trudną drogę, idąc jako nierozpoznany pielgrzym. Tłumacząc pedagogię Syna Bożego hierarcha podkreślił, że w ten sposób Jezus uświadamia uczniom, że źródłem ich rozczarowania, smutku i beznadziejności jest zamknięcie się w sobie i brak zaufania Bogu, a lekarstwem na to jest karmienie się słowem Bożym i pragnienie bycia z Jezusem, którego obecności doświadczamy w Kościele. – Pragnieniem Jezusa jest, aby odnajdywać Go w Kościele, poprzez Kościół i dzięki Kościołowi. Naszą misją w Kościele jest, by tak jak uczniowie zmierzający do Emaus, iść i głosić Jezusa Zmartwychwstałego – mówił biskup dodając, że wspólnota wierzących nie może ewangelizować bez Matki. - W Maryi odczytujemy obecność Chrystusa i wielką miłość Boga do każdego z nas. W misji głoszenia Ewangelii, w wyjściu do świata trzeba podjąć Maryjny styl, czyli z ufnością oddać się Jezusowi, ofiarować swoje serce i być z Nim w różnych sytuacjach życiowych – przekonywał.
Rozmowy z wikariuszami
Po wspólnym obiedzie w gronie najbliższych współpracowników, biskup nawiedził pobliski cmentarz, modląc się koronką do Bożego Miłosierdzia przy grobach księży pallotynów i parafian . Podczas wizytacji nie zabrakło spotkania z poszczególnymi grupami i wspólnotami parafialnymi, a także rozmów z kapłanami, w tym z księżmi wikariuszami. Ks. Krzysztofem Wereskim, który duchową opiekę roztacza nad ministrantami, kandydatami do bierzmowania, kręgiem Domowego Kościoła oraz grupą Betania. Ks. kan. Grzegorzem Kupczykiem pełniącym posługę w szpitalach oraz opiekującym się grupą św. Jana Pawła II i kręgiem Domowego Kościoła.
Stanisław Bałabuch
Główna Msza święta w kościele parafialnym
![Główna Msza święta w kościele parafialnym](https://www.niedziela.pl/gifs/portaln/624x400/1682371121.jpg)
- Cieszymy się i wspieramy nowych duszpasterzy i chociaż tęsknimy za ojcami pallotynami, to nasze serca są szeroko otwarte na każdego kapłana i codziennie dziękujemy Bogu, zarówno za ks. proboszcza Piotra, jak i jego pomocników ks. Grzegorza i ks. Krzysztofa – mówiła Anna – parafianka z Wałbrzycha.