Wydarzenie, w którym weźmie udział papież Franciszek, odbędzie się w stolicy Portugalii w dniach 1-6 sierpnia pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39).
Reklama
17 czerwca odbędzie w Częstochowie tzw. krajowe posłanie młodzieży na ŚDM w Lizbonie.
W tych dniach w różnych częściach Polski odbywają się natomiast organizowane przez młodzież okolicznościowe “studniówki”. Miały one miejsce m.in. w Bydgoszczy, Gliwicach i Krakowie. Taki właśnie “studniówkowy” charakter będzie miał także Śląski Bal Młodych organizowany 6 maja w Gliwickiej Arenie.
“To wyjątkowe wydarzenie, podczas którego przeniesiesz się na Światowe Dni Młodzieży, doświadczając wiele radości poprzez wspólną modlitwę oraz bezalkoholową zabawę” - zachęcają organizatorzy. Bal jest kontynuacją organizowanych już wcześniej i cieszących się sporą popularnością Studniówek ŚDM.
W Śląskim Balu Młodych wezmą udział setki młodych ludzi ze Śląska i nie tylko. “Jeżeli chciałbyś poczuć radość młodego i żywego Kościoła, dołącz do grona szczęśliwców jeszcze dzisiaj!” - czytamy na stronie Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.
Obecnie zarejestrowanych jest 15 tys. uczestników z Polski, ale zdaniem ks. Tomasza Koprianiuka, dyrektora Biura, do Portugalii wybierze się nawet 25 tys. młodych z naszego kraju. “Jestem tym pozytywnie zaskoczony i to bardzo” - powiedział KAI ks. Koprianiuk.
Reklama
Jego zdaniem, Polacy będą na czwartym miejscu pod względem liczby uczestników spoza Portugalii. Więcej będzie zapewne Hiszpanów, Francuzów i Włochów, ale, jak ocenia duchowny, biorąc pod uwagę także odległość dzielącą nasz kraj od Portugalii, czwarta pozycja naprawdę może cieszyć.
Młodzież uczestniczy w wielu różnych inicjatywach przygotowujących do ŚDM. To nie tylko studniówki i bale, ale też cykliczne wydarzenia religijne, które w tym roku będą szczególnie skoncentrowane na sierpniowych ŚDM. Chodzi tu np. o Jerycho Młodych - coroczne spotkanie młodzieży diecezji siedleckiej w Pratulinie, skąd pochodzą błogosławieni Męczennicy Podlascy.
Reklama
Młodzież zbiera pieniądze na wyjazd, m.in. dzięki organizowanym przez siebie kwestom i środkom uzyskanym z działalności przyparafialnych kafejek.
Krajowe Biuro Organizacyjne współpracuje też z katolickimi ośrodkami polonijnymi tak, żeby do Portugalii mogło pojechać jak najwięcej młodych Polaków mieszkających poza ojczyzną.
Koszt osobowy dwutygodniowego pobytu w Portugalii - tzn. obejmującego udział w Dniach w Diecezjach oraz tygodniowych wydarzeniach w Lizbonie oraz przeloty - to około 4 tys. zł.
Spotkanie centralne, które odbędzie się w Lizbonie w dniach 1-6 sierpnia, tradycyjnie już zostanie poprzedzone Dniami w Diecezjach. Odbędą się one w dniach 26-31 lipca. Pielgrzymów z całego świata przyjmie wówczas 17 portugalskich diecezji, w tym dwie obejmujące tereny wyspowe.
Dni w Diecezjach to czas przed tygodniem wydarzeń centralnych ŚDM, poświęcony na lepsze poznanie lokalnego Kościoła i spędzenie czasu z mieszkańcami Portugalii. Pielgrzymi będą zaproszeni do udziału w programie duchowym i kulturalnym, przygotowanym przez każdą z diecezji. Młodzi zamieszkają przeważnie w domach portugalskich rodzin, co pozwoli im jeszcze lepiej poznać lokalną wspólnotę.
Podczas wydarzeń centralnych w Lizbonie zaplanowano tradycyjny Festiwal Młodych. W programie znajdą się koncerty, widowiska taneczne, spektakle, rozgrywki sportowe, pokazy filmowe, konferencje i spotkania ewangelizacyjne w kościołach.
Reklama
Planowane jest urządzenie sceny polskiej, na której artyści z naszego kraju będą mogli zaprezentować swoje talenty muzyczne i teatralne w służbie ewangelizacji. KBO chce, aby jak najwięcej młodych z Polski oraz środowisk polonijnych włączyło się we wspólne przeżywanie finału ŚDM w Lizbonie.
Na stronach https://sdmpolska.pl/hymn i na YouTube dostępna jest polska wersja hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie ("Ha pressa no ar", pol. "W powietrzu jest pośpiech"). Nagranie zrealizowano we współpracy Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.
Logo ŚDM w Lizbonie przedstawia krzyż, w który wpisany jest płomień symbolizujący Ducha Świętego, oraz droga nawiązująca do tradycji pielgrzymowania, bliskiej mieszkańcom Portugalii i stanowiącej jeden z ważnych wymiarów ŚDM. W logotypie umieszczono też różaniec - to nawiązanie do duchowości maryjnej, silnie obecnej w portugalskim Kościele, a zwłaszcza do historii fatimskich objawień. Jednym z elementów jest też podobizna Maryi, przedstawionej jako młoda dziewczyna, gotowa do drogi i do odpowiedzi na Boże wezwanie.