Jasienica to dzisiaj raczej osada podmiejska niż typowa wieś. Założona w XV w., przeżywała okres świetności w czasie rozwoju linii kolejowej Warszawa-Petersburg. Pod koniec lat 20. XIX stulecia liczyła nawet więcej mieszkańców niż Tłuszcz.
Do roku 1983 Jasienica należała do parafii w Klembowie. Rok wcześniej przybył tu ks. Stanisław Kazulak, delegowany do organizacji ośrodka duszpasterskiego. Funkcję proboszcza sprawuje on w Jasienicy do dziś.
Zalążkiem nowej parafii stała się prowizoryczna kaplica z salą katechetyczną, obecnie służąca jako biblioteka i miejsce spotkań strażaków. Ks. kanonik Kazulak rozpoczął tu swoją posługę od odprawienia Pasterki w Boże Narodzenie roku 1982. Stąd też wzięło się wezwanie parafii - Narodzenia Pańskiego.
Dekretem Prymasa Polski kard. Józefa Glempa z 13 stycznia 1983 r. ośrodek duszpasterski w Jasienicy stał się rektoratem. Ruszyły przygotowania do budowy parafialnej świątyni. Podczas kopania fundamentów znaleziono kamień w kształcie serca. Poświęcony przez Ojca Świętego Jana Pawła II 8 czerwca 1987 r., stał się on kamieniem węgielnym kościoła. 20 kwietnia 1991 r. nowy dom Boży poświęcił bp Władysław Miziołek.
Bieżący rok upłynął w jasienickiej parafii pod znakiem jubileuszu. Wotum na 20-lecie jest kaplica Miłosierdzia Bożego z obrazem Jezusa Miłosiernego. Powstała ona z inspiracji przesłaniem ostatniej pielgrzymki papieskiej do Polski i z ofiarności parafian.
Do głównych uroczystości jubileuszowych wierni przygotowali się przez triduum. 28 września do parafii przybył bp Stanisław Kędziora, by odprawić Eucharystię i poświęcić wotywną kaplicę. W homilii Ksiądz Biskup, nawiązując do słów Ojca Świętego, apelował do parafian: "Niech się i tutaj spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście". Na pamiątkę uroczystości jej uczestnikom rozdano obrazki z tekstem Koronki do Miłosierdzia Bożego.
Nowa kaplica dobrze służy jasienickim parafianom. Pozostają w niej na prywatnej modlitwie po każdej Mszy św. W piątki zaś odprawia się tutaj Nowennę do Miłosierdzia Bożego.
Tekst powstał na podstawie opracowania autorstwa ks. dr. Jana Gryciuka, dostarczonego przez ks. kan. Stanisława Kazulaka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu