Przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia często odwiedzamy cmentarze, dając w ten sposób wyraz swojej pamięci o bliskich, z którymi tyle razy zasiadaliśmy do wieczerzy wigilijnej, a których już nie ma wśród nas. Chcemy w jakiś sposób doświadczyć ich obecności i podzielić się z nimi radością nadchodzących świąt.
Chciałbym zaproponować Czytelnikom rozwinięcie tego bardzo chrześcijańskiego w swej treści zwyczaju. Otóż nabądźmy w swym parafialnym kościele dodatkową świecę Caritas i zapalmy ją na grobie tych, których życie „zmieniło się, ale nie skończyło”. Zamiast plastikowych mikołajów, przypominających bardziej Santa Clausa niż dobrego biskupa z Mirry, zamiast pozytywek, mechanicznie odtwarzających obcojęzyczne kolędy.
Nie chcę wdawać się w teologiczne rozważania na temat treści tego fragmentu Credo, w którym co niedzielę wyznajemy swą wiarę w „świętych obcowanie”, instynktownie czuję jednak, że w ten sposób dopełnilibyśmy tej wiary i włączyli naszych bliskich w realizowane przez Caritas dzieło miłosierdzia, którego oni - w tej formie - spełniać już nie mogą, a niekiedy nigdy nie mogli, gdyż akcja ta ma stosunkowo niedługą historię.
Tak właśnie było z moimi Rodzicami. Ale od kilku lat wigilijne świece, których zakup niesie ze sobą maleńki wkład w wielkie dzieło miłosierdzia, płoną i na naszym stole, i na ich grobie. W ten sposób jesteśmy razem w te radosne święta.
„Największym błędem światowych przywódców jest wierzenie, że Putin będzie przestrzegać ustalonych warunków” - tymi słowami biskup odesko-symferopolski Stanisław Szyrokoradiuk skomentował zawarte za pośrednictwem USA zawieszenie broni między Rosją i Ukrainą na Morzu Czarnym. „Nie wierzymy w to, bo wiemy, kim jest Putin i wiemy, że Rosja ma imperialistyczne tendencje” - wyjaśnił hierarcha.
Jego zdaniem, „po Putinie nie można się spodziewać niczego dobrego”. „Nie sądzę, żeby była w nim chęć zrobienia kroku w stronę pokoju, ale [jest to] strategia manipulacji” - wskazał bp Szyrokoradiuk, tłumacząc, że prezydent Rosji „jedynie potrzebuje czasu, żeby stworzyć sytuację, która będzie mu sprzyjać”.
Wprowadzenie relikwii bł. Rodziny Ulmów w Papieskim Instytucie Polskim
2025-03-27 10:01
ks. Maciej Flader
ks. Mateusz Szostak
Eucharystię poprzedziło wprowadzeni relikwii.
W środę, 26 marca 2025 r., w kaplicy Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie abp Adam Szal dokonał uroczystego wprowadzenia relikwii bł. Rodziny Ulmów. We wspólnocie uczestniczyła cała wspólnota Instytutu.
Na początku Mszy św., podczas obrzędu wprowadzenia relikwii Metropolita Przemyski słowami litanii i modlitwy o kanonizację bł. Rodziny Ulmów, zawierzył Kościół, sprawy naszej Ojczyzny, Ojca Świętego – uczestnicy liturgii modlili się szczególnie o łaskę zdrowia i siły dla papieża Franciszka, szczególnie polecano wszystkie rodziny.
Liczba katolików w Niemczech spadła poniżej 20 milionów - wynika ze statystyk kościelnych za rok 2024, opublikowanych w czwartek po południu przez Niemiecką Konferencję Biskupów (DBK). Chociaż tendencja spadkowa zwolniła w porównaniu z rokiem poprzednim, to nadal jest wyraźnie zauważalna.
Całkowita liczba katolików wynosi w Niemczech 19 769 237, z czego tylko 6,6 proc., czyli nieco ponad 1,3 miliona praktykuje swoją wiarę i regularnie uczestniczy w niedzielnych Mszach św. Rok wcześniej w Niemczech było 20 345 872 katolików. Przy 83,6 miliona ludności katolicy w Niemczech stanowią mniej niż jedną czwartą mieszkańców. Uczestnicy Mszy św. stanowią mniej niż dwa procent populacji.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.