Na blogach piszą
Dziś na twitterze pojawił się użytkownik@swtrojca. Pod nazwą profilu kryje się parafia św. Trójcy z Będzina. To chyba pierwsza parafia rzymskokatolicka w Polsce, która uruchomiła swój oficjalny kanał na twitterze. Profil@swtrojca można śledzić, klikając „Tutaj”.
(…)Parafie! Zakładajcie konta w serwisach społecznościowych, zakładajcie pocztę elektroniczną (i korzystajcie z niej!), zakładajcie strony internetowe. Jak nie potraficie, to twórzcie choćby blogi, gdzie wystarczy tylko pisać, reszta robi się sama.
Blog o Kościele katolickim
O tym, że Santa Claus ze św. Mikołajem ma niewiele wspólnego, nikogo przekonywać chyba nie trzeba. Kto ma wątpliwości, niech spojrzy na reklamy czy opakowania produktów w sklepach … Wiele już na ten temat napisano, niejedną audycję niniejszej kwestii poświęcono, jednak mimo to, komercja wydaje się być silniejsza. Podobnie zresztą jak przyzwyczajenia, a te ponoć stanowią drugą naturą człowieka - „Consuetudo altera natura”. Niewątpliwie łatwiej przyzwyczaić oko do sympatycznego starszego pana z białą brodą, z niczego sobie brzuszkiem, który nie wymaga za wiele, a który zajmuje się rozdawaniem prezentów. Taki „Mikołaj” jest nieszkodliwy i - co chyba w całym współczesnym kontekście najważniejsze - religijnie obojętny.
Blog o. Dominika Jurczaka OP
Pomóż w rozwoju naszego portalu
50-lecie Filmoteki Watykańskiej
Reklama
Obchodząca 50-lecie istnienia Filmoteka Watykańska (istnieje od 16 listopada 1959 r.) przygotowała z tej okazji DVD poświęcone II Soborowi Watykańskiemu. Płyta została zrealizowana w całości na podstawie zgromadzonego w Filmotece materiału archiwalnego. Na razie istnieje jedynie jej włoska wersja językowa. W przyszłości ukażą się tłumaczenia na główne języki świata.
SIEWCA WYSZEDŁ SIAĆBenedykt XVI naucza
Adwent zachęca nas do zatrzymania się w ciszy, byśmy zrozumieli pewną obecność. Jest zaproszeniem do uzmysłowienia sobie, że poszczególne wydarzenia dnia są znakami, jakie daje nam Bóg.
Podczas Nieszporów I niedzieli Adwentu, 28 listopada 2009 r.
Świat współczesny potrzebuje przede wszystkim nadziei: potrzebują jej narody rozwijające się, ale również te, które są gospodarczo rozwinięte. Coraz wyraźniej widzimy, że znajdujemy się w jednej i tej samej łodzi i musimy ratować się wszyscy. Przede wszystkim zdajemy sobie sprawę, widząc, jak upada tyle fałszywych pewników, że potrzebujemy niezawodnej nadziei, ta zaś znajduje się tylko w Chrystusie, który, jak czytamy w Liście do Hebrajczyków, jest „ten sam wczoraj i dziś, ten sam także na wieki” (13, 8). Pan Jezus przyszedł w przeszłości, przybywa obecnie i przyjdzie w przyszłości. Ogarnia wszystkie wymiary czasu, albowiem zmarł i zmartwychwstał, jest „żywy”.
Podczas spotkania na modlitwie „Anioł Pański”, 29 listopada 2009 r.
Kościół katolicki rozumie posługę Piotrową jako dar Pana dla swego Kościoła. Nie można jej interpretować w perspektywie władzy, lecz w obrębie eklezjologii komunii, jako posługę jedności w prawdzie i miłości. Biskup Kościoła rzymskiego, który przewodniczy w miłości (św. Ignacy z Antiochii), jest pojmowany jako sługa sług Bożych (św. Grzegorz Wielki)”.
Z przesłania do Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I, 30 listopada 2009 r.
Pełne stosunki dyplomatyczne
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew został przyjęty na audiencji przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Owocem wizyty prezydenta Rosji w Watykanie jest porozumienie w sprawie ustanowienia pełnych relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Federacją Rosyjską. Miedwiediew w czasie spotkania poinformował Papieża, że podpisał już dekret w tej sprawie. Rosyjski minister spraw zagranicznych został w nim poproszony o podjęcie rozmów ze Stolicą Apostolską w sprawie ustanowienia pełnych stosunków dyplomatycznych. Chodzi o podniesienie statusu istniejących od 1990 r. przedstawicielstw obu stron do rangi odpowiednio nuncjatury i ambasady. Federacja Rosyjska odziedziczyła stosunki dyplomatyczne po Związku Radzieckim, nawiązano je 15 marca 1990 r. w wyniku historycznej wizyty w Watykanie Michaiła Gorbaczowa (1 grudnia 1989 r.). Obecnie niepełne stosunki dyplomatyczne Watykan utrzymuje już tylko z Autonomią Palestyńską. Papież podarował prezydentowi Rosji egzemplarz swej encykliki „Caritas in veritate” w języku rosyjskim. Miedwiediew był gościem Ojca Świętego po raz pierwszy.