Emerytowany proboszcz parafii św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu - ks. prał. Jan Szkoc i diecezjalny duszpasterz akademicki - ks. dr Paweł Sobierajski zostali uhonorowani złotą odznaką „Zasłużony dla Uniwersytetu Śląskiego”. Dziękując za wyróżnienie, ks. prał. Jan Szkoc powiedział: - Cieszę się, że wśród wyróżnionych są teolodzy, a wśród wydziałów uniwersyteckich od dziewięciu lat jest Wydział Teologiczny. Świadczy to o prawidłowej edukacji i formacji młodego pokolenia, aby stało się kamieniem węgielnym cywilizacji miłości i życia. Cywilizacja śmierci obfite żniwo zebrała w ludobójczych wojnach światowych, a obecnie w prenatalnym holokauście. Cywilizacji śmierci powinna przeciwdziałać cywilizacja miłości i życia, budowana z cegieł wypalanych w ogniu nauki, Ewangelii, w laboratoriach wiedzy, którymi są uniwersytety”. (pl)
Reklama
Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek wypowiedział wojnę hazardowi. Zlecił przygotowanie uchwały, która uniemożliwiłaby zwolnienie w podatku od nieruchomości właścicielom punktów gastronomicznych, w których znajdują się automaty do gier o niskich wygranych. W mieście na każdym kroku można spotkać „jednorękiego bandytę”. W Świdnicy działa aż 115 punktów hazardu dla ubogich, a ich liczba - według prezydenta - ma wzrosnąć jeszcze w tym roku.
- Automaty dają mieszkańcom złudną nadzieję na szybkie wzbogacenie się, a w rzeczywistości opróżniają ich kieszenie - mówi prezydent Murdzek.
Na program walki z uzależnieniem od hazardu miasto planuje przeznaczyć w przyszłym roku 100--150 tys. zł.
Prezydent Świdnicy wysłał jednocześnie list do premiera RP Donalda Tuska z propozycją poprawek w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. Zgłoszone poprawki dotyczyły: wykluczenia ośrodków gry i punktów gry z możliwości uzyskania jakiejkolwiek pomocy publicznej; wprowadzenia rygorystycznych limitów liczby punktów w zależności od liczby mieszkańców; nadania prawa do decydowania o udzieleniu zezwolenia na punkt gier radom gmin.
Prezydenta poparła Rada Miejska Świdnicy, która 6 listopada zdecydowała, że zwolnień w podatku od nieruchomości nie będą mogli uzyskać właściciele oraz dzierżawcy hoteli i lokali gastronomicznych, w których znajdują się automaty do gier o niskich wygranych. - Teraz urzędnicy pracują nad kolejnym pakietem uchwał, dotyczącym podwyżek stawek podatku od nieruchomości oraz stawek opłat za dzierżawę lokali, które będą najwyższe dla przedsiębiorców lokali, w których znajdują się automaty - mówi Stefan Augustyn, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Świdnicy.
O zmianach słychać też na Wiejskiej w Warszawie. 10 listopada premier Donald Tusk ogłosił, że projekt tzw. ustawy hazardowej został przyjęty przez rząd. Projekt zakłada m.in. zakaz gier na automatach do hazardu poza kasynami (punkty gier z automatami o niskich wygranych będą mogły działać do czasu wygaśnięcia zezwoleń na prowadzenie automatów, kolejne koncesje nie będą jednak wydawane, a stare przedłużane). Według rządowej propozycji, wzrosnąć mają podatki od gier; osoby niepełnoletnie nie będą mogły brać udziału w grach, a „jednoręcy bandyci” zostaną zamknięci w kasynach, których liczba również zostanie ograniczona - jedno na 650 tys. mieszkańców.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Julia A. Lewandowska
Podczas uroczystości z okazji Święta Niepodległości prezydent Lech Kaczyński powiedział w Warszawie: - Polska otrzymała niepodległość nie tylko w wyniku tego, że I wojna światowa zakończyła się klęską wszystkich trzech zaborców. Polska uzyskała niepodległość, bo podjęła o nią walkę. W ten sposób Lech Kaczyński nawiązał do niedawnego orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który stwierdził, że wieszanie krzyży w klasach to naruszenie „prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami” oraz „wolności religijnej uczniów”. - Nikt nie będzie w Polsce przyjmował do wiadomości, że w szkołach nie wolno wieszać krzyży, nie ma na co liczyć. Być może gdzie indziej tak, ale w Polsce nie - zaznaczył Prezydent RP.
PiS zgłosi projekt zmiany konstytucji, która dawałaby Trybunałowi Konstytucyjnemu uprawienia do badania zgodności unijnych dyrektyw i rozporządzeń z polską ustawą zasadniczą.
Kampania prezydencka nie może być finansowana przez Polaków mieszkających za granicą - zdecydował Sejm RP. Wpłaty na kampanię prezydencką będą mogły pochodzić „jedynie z wpłat obywateli polskich mających miejsce stałego zamieszkania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej” - taką zmianę w ustawie o wyborze prezydenta RP jednogłośnie przegłosowali posłowie.
Rośnie poparcie dla Lecha Kaczyńskiego. W sondażu „Rzeczpospolitej” urzędujący prezydent zyskał cztery punkty procentowe w stosunku do poprzedniego badania. Obecnie chciałoby na niego głosować 16 proc. ankietowanych. Na Donalda Tuska głosowałoby w listopadzie 24 proc. badanych.
Przedstawiciele Polskiego Radia, TVP i KRRiTV powołali sztab kryzysowy. To reakcja na spadek wpływów z abonamentu. Szacuje się, że w przyszłym roku wyniosą one jedynie 400 mln złotych.
Aż 35 proc. badanych Polaków uważa, że Polska nie jest dziś państwem w pełni niepodległym. Co najbardziej zagraża niepodległości? Według niemal trzech na czterech badanych w sondażu Gik Polonia dla „Rzeczpospolitej”, jest nim przejmowanie przez UE uprawnień polskich władz.
Coraz więcej szpitali musi odmawiać chorym zabiegów, bo przekroczyło kontrakty. Lekarze w liście do NFZ alarmują, że będą musieli odsyłać pacjentów, którzy bez zabiegów mogą stracić życie.
Od przyszłego roku wzrosną koszty samochodowych polis OC. Do 10 grudnia Polska ma podnieść tzw. sumy ubezpieczenia, czyli maksymalną wysokość odszkodowania. - Ceny polis wzrosną skokowo - twierdzą przedstawiciele firm.
Wielka dziura w ZUS - alarmuje „Rzeczpospolita”. Deficyt funduszy ubezpieczeniowych przekroczy w tym roku 9 mld zł. Większość tej kwoty dotyczy FUS, który przekazuje Polakom emerytury.