Reklama

Niedziela Lubelska

Promocja świętości życia

Ewa Pankiewicz

Aneta Kołodziejczyk, prezes Centrum Wolontariatu, przy Oknie Życia

Aneta Kołodziejczyk, prezes Centrum Wolontariatu, przy Oknie Życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Troska o życie wymaga modlitwy i stałego zaangażowania w dobre inicjatywy głoszące publicznie jego świętość.

Poszanowanie godności każdego życia i jego niezbywalnej wartości jest stałą troską Kościoła. W Polsce 25 lat temu przybrała formę Dnia Świętości Życia, który obchodzony jest w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Sejm RP ustanowił także Narodowy Dzień Życia, przypadający 24 marca, dzień przed uroczystościami kościelnymi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowa adopcja

Reklama

Jednym z pierwszych dzieł Kościoła w Polsce w trosce o świętość życia jest Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, odwołująca się do objawień fatimskich. W Lublinie pod koniec lat 80. XX wieku ideę tej adopcji usilnie promował ś p. ks. dr Józef Kras w kościele Świętego Ducha. Wierni włączali się w walkę o los nienarodzonych dzieci podczas nabożeństw fatimskich, sprawowanych każdego 13. dnia miesiąca. Duchowa adopcja polega na codziennej modlitwie dziesiątkiem Różańca przez 9 miesięcy w intencji dziecka, którego życie może być zagrożone aborcją. Nieznane z imienia dziecko, a także jego rodziców, można otoczyć modlitwą oraz przyjmować Komunię świętą lub ofiarować post. Obecnie wierni angażują się w duchową adopcję najczęściej w uroczystość Zwiastowania. W tym dniu składają krótkie przyrzeczenie i wpisywani są zwykle do specjalnych ksiąg. Tradycja podejmowania troski o poczęte życie przyjęła się również podczas lubelskiej pielgrzymki na Jasną Górę, wtedy w duchową adopcję chętnie włączają się ludzie młodzi.

Trzy okna

Pięknym i wymownym znakiem otwartości na dar życia są „Okna Życia”. W naszej diecezji znajdziemy już trzy takie miejsca. Pierwsze powstało w parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej z inspiracji Mirosława Tarkowskiego, miejscowego nauczyciela. Inicjatywę wsparł emerytowany proboszcz ks. Janusz Rzeźnik. Drugie, za sprawą o. Filipa Buczyńskiego, pojawiło się w Lublinie przy hospicjum im. Małego Księcia na ul. Lędzian 49. Trzecie funkcjonuje w budynku lubelskiego Centrum Wolontariatu na Tatarach, przy ul. Gospodarczej 2 i zainaugurowało działalność rok temu, już w czasie wojny w Ukrainie. Jest opatrzone napisami zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim. W tym przypadku, podobnie jak w Łęcznej, okno wyposażone jest w specjalną aplikację, która przy każdorazowym otwarciu wysyła sygnał alarmujący do kilku osób posiadających aplikację na telefonach komórkowych. Wnętrza okien są tak monitorowane, aby zapewnić anonimowość osobom, które zamierzałyby pozostawić dziecko.

Reklama

- Okno Życia przy siedzibie naszego stowarzyszenia powstało nieopodal miejsca, gdzie 81 lat temu Niemcy zamordowali ponad setkę dzieci z żydowskiej ochronki. Okno nosi imię Donia; to jedyne znane imię żydowskiej dziewczynki spośród wszystkich zamordowanych dzieci. Ale tak też brzmi zdrobniała forma ukraińskiego słowa „córeczka”. Rok temu przyjmowaliśmy u nas setki ukraińskich dzieci uciekających z rodzicami przed wojną, zatem okno ma podwójną symbolikę - tłumaczy Aneta Kołodziejczyk, prezes organizacji. Jak dotychczas wszystkie alarmy we wspomnianych lokalizacjach okien życia okazały się fałszywe. Bardzo ważna jest jednak gotowość do przyjęcia dzieci i uratowania ich życia.

Marsze i selfie

Promocją świętości życia w przestrzeni publicznej są też majowe Marsze dla Życia i Rodziny. W naszej diecezji odbywają się na centralnych ulicach i placach w Lublinie, Puławach oraz Chełmie. Dobrym pomysłem, podchwyconym przez młodzież, jest „Selfie dla Życia”, czyli publikowanie w internecie wspólnych rodzinnych zdjęć, z dopiskiem #dziękujężeżyję. Troska o życie wymaga naszej modlitwy, ale także osobistego zaangażowania w dobre inicjatywy głoszące publicznie jego świętość.

2023-03-29 08:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: parafia to przestrzeń, w której Bóg jest blisko!

2024-09-02 10:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Tomasz Szurek

- Jeśli Kościół chce mieszkać blisko ludzi, to musi głosić Słowo i być bliski w dziełach miłości. Bez tego nie ma parafii – mówił kard. Ryś w Krakowie.1 września metropolita łódzki przewodniczył Mszy św. inaugurującej Rok Jubileuszowy 700-lecia parafii św. Mikołaja w Krakowie. W modlitwie udział wzięli łódzcy duchowni.

W homilii kard. Grzegorz Ryś wyjaśnił, że z języka greckiego parafia oznacza „zamieszkać blisko”. Nawiązując do pierwszego czytania, podkreślił, że tym, który chce zamieszkać blisko jest Bóg. – Pan Bóg nie potrafi być prawodawcą z daleka. Jeśli ustanawia prawa, przykazania, zasady, przepisy, to chce być blisko tych, którzy mają ich przestrzegać. To jest niesłychanie piękna twarz Boga, który wydaje ci polecenia, będąc przy tobie. (…) Parafia to przestrzeń, w której Bóg jest blisko. To oznacza też dyscyplinę działania duszpasterzy. Bóg chce być tym, który mieszka blisko, dlatego Kościół ma strukturę parafialną, żeby doświadczenie obecności Boga było w zasięgu ręki – podkreślił metropolita łódzki. – Ojciec i matka wydają polecenia swoim dzieciom. Ile są warte te polecenia, jeśli nie pokażą dzieciom, że są blisko nich, dadzą wsparcie, opiekę? – podkreślił.Następnie kard. Ryś wskazał na dwa Boże dary: zbawiające słowo oraz wezwanie do miłosierdzia. – To słowo nie tylko czyni nas mądrzejszymi, ono nas rodzi. Jestem stworzony przez Boga wtedy, kiedy istnieję według Jego słowa. Ono zapoczątkowuje we mnie inne życie, otwiera, uczy. (…) 700 lat parafii oznacza 7 wieków głoszenia słowa z tego miejsca – zaznaczył duchowny. Odnosząc się do drugiego daru, metropolita łódzki zaznaczył, że wpisuje się on w religijność czystą i bez skazy. – Biada parafii, która nie ma doświadczenia miłosierdzia, z którym wychodzi do ludzi. Jest jak stół, który ma dwie nogi – ma nogę, która nazywa się „sakramenty”, „słowo”, ale nie ma trzeciej, która nazywa się „miłosierdzie”. Nie ma takiego stołu, który stoi na dwóch nogach. Co więcej, muszą być one w miarę równe! – zaznaczył homileta. - Kościół, który wzoruje się na Bogu, jeśli chce mieszkać blisko ludzi, to musi głosić Słowo i być bliski w dziełach miłości. Bez tego nie ma parafii – podsumował łódzki duchowny.    Z okazji jubileuszu Penitencjaria Apostolska udzieliła parafii Odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, którego mogą dostąpić od 1 września 2024 roku do 31 sierpnia 2025 roku.Kościół św. Mikołaja położony jest przy jednym z najstarszych szlaków handlowych prowadzącym z Ratyzbony do Kijowa. Jak podano na stronie parafialnej, najstarsza wzmianka o kościele pochodzi z dokumentu papieża Grzegorza IX, wystawionego dla benedyktynów w 1229 r. Został wówczas określony jako „capella” (kaplica). Dopiero w dokumencie odpustowym arcybiskupa jerozolimskiego Bazylego z 1298 r. nazwany był „ecclesia Sancti Nicolai prope civitatem Cracoviensem”. W 1327 r. miał już status parafialnego.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół, problemem jest złośliwość pani minister

2024-09-02 08:13

[ TEMATY ]

katecheza

ks. Wojciech Węgrzyniak

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Kościół dałby radę, gdyby lekcje religii nie były finansowane przez państwo. Rozumiem tych, którzy się denerwują, że to z ich podatków. Ale czemu z podatków katolików ma być finansowana aborcja, pigułki wczesnoporonne, in vitro, dofinansowanie czasopism i organizacji, które walczą z Kościołem? Nie jest łatwo ustalić budżet w państwie tak, żeby wszyscy byli zadowoleni, ale na pewno nie może być tak, że my mamy być frajerami, którzy będą płacić za innych a nam się nic nie należy - pisze ks. Wojciech Węgrzyniak na swoim blogu.

Kościół by przetrwał bez dwóch godzin religii. Przy parafii była jedna. Tylko trzeba by usiąść i porozmawiać, że np. jest projekt, by uczniowie nie mieli na żadnym poziomie ponad 30h tygodniowo, więc coś trzeba uciąć, albo rezygnujemy z dwóch godzin w niektórych klasach czy nawet w ogóle na poziomie ponadpodstawowym. Tylko że musi być rozmowa i argumenty.
CZYTAJ DALEJ

Walka z katechezą, odchudzona podstawa programowa i obowiązek edukacji dla dzieci ukraińskich

2024-09-02 06:19

[ TEMATY ]

szkoła

MEN

nauczyciele

koniec wakacji

lekcje religii

emerytury stażowe

Adobe Stock

Powrót o szkoły

Powrót  o szkoły

Odchudzona podstawa programowa z nową listą lektur, rugowanie lekcji religii ze szkół, stopniowa likwidacja HiT, emerytury stażowe dla nauczycieli - to wybrane zmiany, które zaczną obowiązywać w roku szkolnym 2024/2025. Ponadto od 1 września dzieci ukraińskie będą objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole.

Od nowego roku szkolnego w szkołach realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, w liceach, technikach i branżowych szkołach I i II stopnia. Treści nauczania zawarte w podstawie programowej dla 18 przedmiotów ogólnokształcących uszczuplono o około 20 proc. Uszczupleniu treści nauczania z języka polskiego towarzyszą zmiany na liście lektur szkolnych. Zniknął z niej m.in. "Konrad Wallenrod". "Odprawa posłów greckich" stała się lekturą uzupełniającą, a "Rota" obowiązkową. Część lektur czytanych dotąd w całości, będzie teraz czytana we fragmentach, np. "Pan Tadeusz". Jeśli nauczyciel będzie chciał, aby daną lekturę uczniowie poznali jednak w całości, będzie to możliwe.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję