Obecnie forma zaproszeń jest najczęściej taka, że na ślub zapraszają narzeczeni. Nie jest to zgodne z zasadami savoir-vivre’u i tradycją. Podręczniki savoir-vivre’u - zarówno polskie, jak i obcojęzyczne - sugerują, by na zaproszeniach widniały imiona i nazwiska rodziców panny młodej i pana młodego.
Jeżeli któreś z rodziców nie żyje, przy jego nazwisku umieszcza się krzyżyk. Jeżeli rodzice są w separacji czy rozwiedzeni, nie ma to wpływu na formę zaproszenia. Dopuszcza się kilka wersji takich zaproszeń.
W pierwszej wersji - imiona i nazwiska rodziców umieszczone są u góry zaproszenia: panny młodej po prawej stronie, pana młodego po lewej stronie. Pod nazwiskami rodziców pojawia się formuła typu „Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na ślub naszych dzieci”, a pod nią w środku zaproszenia imiona (bez nazwisk) panny młodej (po lewej) i pana młodego (po prawej). Poniżej wszystkie pozostałe informacje, a na samym dole nazwa miasta oraz data ślubu.
W drugiej wersji zaproszenia imiona i nazwiska rodziców umieszcza się pod imionami młodych.
Trzecia wersja - jest unowocześniona i wychodzi naprzeciw przyjętym współcześnie obyczajom. Nazwijmy ją wersją dopuszczalną. W jej ramach pojawia się następująca formuła: „W dniu... odbędzie się nasz ślub, na który serdecznie wraz z naszymi Rodzicami zapraszamy”. Po tej formule pojawia się imię i nazwisko panny młodej, a pod nim imię i nazwisko pana młodego.
Forma graficzna zaproszeń powinna być elegancka.
Najbardziej właściwą formą przekazania zaproszenia jest osobiste wręczenie go przez obojga narzeczonych. Formę tę uznaje się za obowiązującą w stosunku do najbliższej rodziny i przyjaciół. Młodzi składając po kolei wybranym osobom wizyty, w ramach których wręczają zaproszenia - powinni precyzyjnie ustalić kolejność tych wizyt, najpierw wręczając je najstarszym i najważniejszym osobom. Państwo młodzi wręczają zaproszenia osobiście również wszystkim tym osobom, które zapraszają i na ślub, i na wesele. Jeżeli znajdą się osoby, którym narzeczeni powinni wręczyć zaproszenia osobiście, ale mieszkają one w oddalonych miejscowościach (lub z innych powodów nie ma możliwości osobistego kontaktu z nimi), przesyła się im pocztą zaproszenie na ślub, dołączając do niego odręczny list zawierający zaproszenie na wesele. Osobom zaproszonym tylko na ślub przesyła się zaproszenie pocztą.
www.savoir-vivre.com.pl/
Pomóż w rozwoju naszego portalu