Na terenie byłego niemieckiego obozu dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi odbędzie się droga krzyżowa. Jest to pierwsze tego typu nabożeństwo w miejscu dawnej kaźni dzieci.
Reklama
Mała Droga Krzyżowa będzie okazją do modlitwy i refleksji nad krzywdą i wykorzystaniem dzieci. Wszystkie 14 stacji nabożeństwa umiejscowione zostanie na terenie byłego niemieckiego obozu dla polskich dzieci, jaki znajdował się tu podczas II wojny światowej. Trasa liczyć będzie niecałe 3km marszu. - Jest to Mała Droga Krzyżowa, gdyż w głównej mierze dotyczy to dzieci, które cierpiały podczas okupacji niemieckiej, zamknięte w obozie przy ulicy Przemysłowej. Nasze nabożeństwo dotyka granicznych sytuacji, jak cierpienie dzieci, ich ból, wykorzystanie – tłumaczy organizator nabożeństwa Maciej Małecki. Teren obozu, to współcześnie osiedle mieszkaniowe, lecz podczas nabożeństwa będzie można odnaleźć topograficzne i materialne ślady istnienia tamtego miejsca. Uczestnicy modlitwy zatrzymają się przy pomniku Pękniętego Serca, który nie jest na terenie obozu, ale jest pierwszym miejscem pamięci o dzieciach zamordowanych w okresie wojny. Kolejne stacje to m.in. tzw. „krwawa grusza” oraz miejsca pamięci wyznaczone przez historyków. Każdy uczestnik nabożeństwa otrzyma rozważania do każdej stacji, by poddać osobistej refleksji cierpienie dzieci. Wsparcie merytoryczne nad Małą Drogą Krzyżową objął dr Ireneusz Maj, dyrektor Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu oraz historycy tam pracujący.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Obóz dla dzieci przy ulicy Przemysłowej, który istniał w latach 1942-1945 na wydzielonym terenie Litzmannstadt Getto, był pierwszym tego typu obozem na terenach okupowanych przez nazistowskie Niemcy. Od 2013 roku w grudniu odbywa się „Marsz na Przemysłową”, upamiętniający rocznicę powstania tego dziecięcego miejsca kaźni.
Początek Małej Drogi Krzyżowej w piątek 31 marca w parafii Najświętszej Maryi Panny
Łaskawej (ul. Goplańska 11/13) po Mszy Św. o godz. 20.00.