Sakralne teksty są jednym z najważniejszych źródeł służących poznaniu naszej duchowej tożsamości. Niosą w sobie uniwersalną prawdę, że jesteśmy godni Bożej łaski na tyle, na ile potrafimy uwierzyć w dobro - przekonali się o tym ci, którzy 27 września br. przyszli do poznańskiej katedry, aby uczestniczyć w kolejnym spotkaniu z cyklu „Verba Sacra”.
Przemysław Basiński, pomysłodawca i dyrektor projektu, do sakralnej prezentacji zaprosił tym razem Kazimierza Kaczora - wybitnego aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego. Usłyszeliśmy fragmenty najstarszych kazań polskich - pochodzących z XIII lub XIV wieku „Kazań świętokrzyskich” oraz spisanych wiek później „Kazań gnieźnieńskich”. Dzieje ich powstania i rolę, jaką spełniały w ówczesnych wiekach, przybliżył prof. Wiesław Wydra z Instytutu Filologii Polskiej Poznańskiego Uniwersytetu. W półmroku poznańskiej katedry sylwetka Kazimierza Kaczora kojarzyła się z postacią średniowiecznego kaznodziei, który zaświadcza o wartości myśli duchowej zakonów Dominikanów i Franciszkanów. Artysta, kunsztem wypowiadanych słów, dbających o autentyzm ujawnianych w nich myśli, oddał chyba najważniejszy, bo wspólnotowy wymiar kazań. Wyważoną interpretacją, akcentowaną aktorskim tembrem głosu, pozwolił nie tylko wsłuchać się w czytany tekst, ale nade wszystko go „usłyszeć”.
„Święte słowa”, zgodnie z tradycją katedralnych spotkań, były zarówno mówione, jak i śpiewane. Najstarszym kazaniom polskim towarzyszyły utwory z tabulatury łacińskiej „Antiphona ad introitum”, które wykonała schola gregoriańska „Canticum Cordium” pod kierunkiem ks. Mariusza Białkowskiego. Czyniąc zadość gregoriańskiemu zwyczajowi, po raz pierwszy od kilku wieków chór zaśpiewał z „galerii” znajdujących się nad ołtarzem, a nie - jak to miało miejsce dotychczas - z „nawy organowej”. O wyjątkowości wydarzenia zadecydowało również to, że prezentacja kazań wpisała się w IV edycję Weekendu z Historią zatytułowanego: „Poznaj Raczyńskich”. Dziejowe ścieżki tej rodziny prowadzą bowiem do poznańskiej katedry, w której znajduje się ufundowana przez Edwarda Raczyńskiego „Złota Kaplica” - mauzoleum pierwszych władców Polski: Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Najstarsze kazania polskie, ze względu na swój kaznodziejski charakter, w szczególny sposób ujawniają swoje piękno pośród „modlitw katedr polskich”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu