Szczególnym czasem głoszenia, świadczenia i propagowania miłosierdzia jest obchodzony jesienią Tydzień Miłosierdzia. Ma on bogatą - trwającą już ponad 60 lat - historię. Pierwszy Tydzień Miłosierdzia odbył się zaraz po zakończeniu II wojny światowej - w 1945 r. Od tamtego czasu jest nieprzerwanie organizowany w całym Kościele katolickim w Polsce.
Tydzień Miłosierdzia rozpoczyna się w ostatnią niedzielę września lub pierwszą niedzielę października. Co roku przebiega pod innym hasłem, podkreślającym któryś z wymiarów działalności charytatywnej, a w ostatnich latach nawiązuje także do tematu roku duszpasterskiego. Hasłem tegorocznego, przeżywanego w dniach 4-11 października, 65. Tygodnia Miłosierdzia są słowa: „Otoczmy troską życie”.
65. Tydzień Miłosierdzia rozpocznie Msza św. radiowa, odprawiona w kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Biskupi zainaugurują Tydzień Miłosierdzia w swoich diecezjach Mszą św. w katedrze lub w placówkach Caritas. Tradycyjnie skierują również list pasterski do wiernych, zwracając uwagę na problematykę Tygodnia. Diecezjalne oraz parafialne Caritas zorganizują w tych dniach spotkania modlitewne dla swoich pracowników i wolontariuszy, dni skupienia i rekolekcje. Jednym z wydarzeń związanych z Tygodniem Miłosierdzia będzie uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa kard. Paulowi Josefowi Cordesowi, przewodniczącemu Papieskiej Rady „Cor Unum”, przez Katolicki Uniwersytet Lubelski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu