Reklama

Kajakiem z Krakowa do Bałtyku

Niedziela Ogólnopolska 35/2009, str. 36

„Chwała na wysokości Bogu” - dopłynęliśmy! Ks. Piotr w geście radości na kilka chwil przed zakończeniem spływu
Ks. Andrzej Caputa

„Chwała na wysokości Bogu” - dopłynęliśmy! Ks. Piotr w geście radości na kilka chwil przed zakończeniem spływu<br>Ks. Andrzej Caputa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamiast zakończenia

Niezapomniany i wspaniały był ten nasz kajakowy spływ Wisłą - królową polskich rzek - z Krakowa do Gdańska! To takie trochę szaleństwo - 900 km pokonać w ciągu 15 dni w lipcu, który w Polsce lubi być deszczowy i czasem powodziowy. I tego się najbardziej obawiałem. Dodając do tego niezbyt dobre nastawienie psychiczne, z trudem szykowałem się do tej wyprawy.
Ależ to była walka z kilometrami, ze znużeniem, ze snem i… z myślami! Wyzwanie, które wzmagało bicie serca i rozbudzało ciekawość Polski od tej mało znanej strony - od rzeki. Nie wspomnę już o swoistej męskiej ambicji dokonania czegoś, co jest udziałem niewielu.
Płynęliśmy z Piotrem razem, ale tak trochę osobno - inny styl wiosłowania sprawiał, że często mieliśmy jedynie kontakt wzrokowy, na pogaduszki więc w czasie pływania nie było szans. Ciapkać wiosłami to sobie można na Biebrzy, ale nie na Wiśle. Stąd te 15 dni wycisnęło w mojej pamięci obraz czerwonego przodu mojego kajaka z piórem jakiegoś ptaka, rytmikę wiosłowania według czasu pacierzy różańcowych, izolację od cywilizowanego świata i wtopienie się w scenerię przepięknej przyrody wokół rzeki, która w ogólnie pojętym korycie płynęła jakby kilkoma osobnymi rzekami. Jakiż to był kosmiczny widok, gdy zwracałem się do mojego towarzysza drogi, a on szedł sobie na środku Wisły, ciągnąc kajak, jak opornego pieska na smyczy! Za chwilę musiałem robić to samo, gdyż źle wyczułem nurt i wpłynąłem na mieliznę.
Oczywiście, w mojej pamięci zapisała się również nutka strachu: przed nieznanym, które wyłoni się za kolejnym zakrętem rzeki; przed zdradliwym dnem piaszczystej Wisły, gdy wpadaliśmy na mieliznę i trzeba było wyjść z kajaka na środku rzeki; przed ogromem posępnych elektrowni, które mijaliśmy, np. tej w Połańcu, która do dziś śni mi się koszmarem; przed komarami, które nie pozwalały cieszyć się wieczorami i odpoczynkiem na piaszczystych wysepkach w leżaczku, z kubkiem pysznej kawy; przed wysoką falą na Zalewie Płockim i przy ujściu Wisły… Niepokój wzmagał ogrom rzeki, która po wiosennej powodzi zostawiła swoje ślady zniszczenia 2-3 metry wyżej od naszych głów, na drzewach - a my na dole samotni na małych, bezludnych wysepkach. Koncentracją tego niepokoju był ohydny, psychodeliczny - no właśnie, jak to nazwać? - szyderczy skrzekośmiech rybitw, które na dodatek zaczęły nas pewnego razu atakować, gdy wpłynęliśmy na ich teren. Do tego katastroficzny obraz wysp kormoranów - kikuty drzew bez jednego listka i setki wielkich ptaków, które zamieniły wyspę w kolejne ptasie szambo.
Ale uwaga - nie piszę tego, żeby Czytelnika zniechęcić! To jest prawda przeżyć, bo inaczej obraz spływu byłby nieprawdziwy, cukierkowaty. Wisła jest piękną rzeką! Żeby jeszcze poprawiła się czystość wody! Ekolodzy powinni trochę popływać kajakami, a nie tylko wisieć na drzewach! Wisła mogłaby stać się przepięknym szlakiem kajakowym Europy, który ściągnąłby wielu zapaleńców szukających odpoczynku, przyrody i ciszy.
Najpiękniejszy odcinek Wisły to, według mnie, szlak od Sandomierza do Warszawy i później jeszcze za Warszawą, do Zalewu Płockiego. Tuż za Krakowem było nieco nudno, bo rzeka była jeszcze mała i dosyć mocno zanieczyszczona - ale nieustanne zakola, kamienne wały i setki rybaków po obu stronach dodawały jej uroku. Później natomiast to prawdziwa rewelacja! Setki piaszczystych wysepek, na których człowiek może czuć się jak Robinson Crusoe. A piasek - niespotykany: żółciutki i drobny niemalże jak mąka! Wiele z tych wysp to „wytwór rzeczny jednosezonowy”, więc można śmiało powiedzieć, że prócz nas nikt tam wcześniej nie był i… już nie będzie. Opracowałem nawet taki swoisty rytuał pożegnania wysepki-hotelu...
Przepięknym miejscem jest ujście Sanu - do dzisiaj nie wiem, dlaczego to San wpada do Wisły, a nie Wisła do Sanu. Patrząc okiem laika, to raczej San wydaje się być rzeką dominującą. Mieliśmy niepowtarzalną okazję widzieć pewnego Kanadyjczyka polskiego pochodzenia, który właśnie tam, po kolana w wodzie wideł Sanu i Wisły, przeżywał bitwę ze Szwedami, czytając sobie jakby nigdy nic „Trylogię” Sienkiewicza i opis bitwy stoczonej przed kilkuset laty w tym właśnie miejscu.
Śliczne są mosty, szczególnie kolejowe, kiedy się pod nimi przepływa. Nie te oszczędnokomunistyczne, nijakie, bez duszy, ale te przedwojenne, stalowe, które z daleka wyglądają jak szydełkowe koronki, a z bliska przytłaczają ogromem żelaza. Okazuje się, że na Wiśle mostów jest naprawdę niewiele.
Najwięcej siły miałem wieczorem - nie rano. Pierwsze godziny pływania to był dla mnie fizyczny koszmar. Wieczorem, przy pięknych zachodach słońca, czułem się jak żaglówka płynąca siłą wiatru. Kilkanaście rodzajów fal i każda inna, niepowtarzalna, rozświetlone słońcem krople wody spadające z wioseł, malarski obraz rytmicznie wiosłującego kajakarza - mojego przyjaciela zlewającego się z czerwoną kulą zachodzącego słońca - oto niezatarte obrazy z każdego wieczoru naszego rajdu.
Codziennie widzieliśmy przed sobą jakiś horyzont drzew, zarośli, zabudowań, aż pewnego dnia ta linia horyzontu została przerwana. Zobaczyliśmy morze (ściślej mówiąc - Zatokę Gdańską) i płynęliśmy jeden obok drugiego, jak dwaj zwycięzcy, w ten bezkres, gdzie błękitne niebo zlewało się z błękitem wody. W duszy pojawiło się wtedy poczucie szczęścia, które zostaje w pamięci już na całe życie. Do dzisiaj to piękne uczucie noszę w sobie jako ładunek energii i siły życia, którym podzieliła się z nami Wisła - królowa. Rzeka, która - nieustannie plugawiona przez człowieka - wciąż się oczyszcza i wciąż od wieków tak samo i co roku inaczej płynie od gór do morza. W tym misterium płynięcia wielkiej rzeki mieliśmy swój ułamek czasu.

KONIEC

Wkrótce w formie książkowej zostanie opublikowana pełna wersja opisu spływu kajakowego z Krakowa do Gdańska, którego bohaterami są ks. Piotr Gąsior i ks. Andrzej Caputa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anioł w rodzinie

Tuż po uroczystości beatyfikacji nowa błogosławiona Kościoła katolickiego „zapoznała” mnie ze swoimi bliskimi od strony matki, Wandy z domu Szlenkier. Krewni Hanny Chrzanowskiej przyjechali na krakowską uroczystość nie tylko z Polski, ale także z Francji, Stanów Zjednoczonych oraz Anglii, gdzie część rodziny wyemigrowała po II wojnie światowej

Z warszawskiej rodziny Bożogrobców – Małgorzaty i Karola (syna kuzyna Hanny Chrzanowskiej) Szlenkierów wywodzi się występujący na wielu scenach muzycznych w Polsce i za granicą tenor – Tadeusz Szlenkier. Jego kuzynem jest aktor Ksawery Szlenkier, syn Stanisława (chrześniaka Hanny Chrzanowskiej). W rodzinie Szlenkierów są więc talenty artystyczne, ale i ekonomiczne, naukowe, a także zainteresowania przyrodnicze. Przekazywane są jednak przede wszystkim „geny” służby bliźniemu.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Jeżeli coś jest wyjątkowe, to pozostanie na dłużej

2025-04-28 10:45

[ TEMATY ]

Częstochowa

peregrynacja

Parafia św. Stanisława Kostki

Karol Porwich / Niedziela

W sobotę 26 kwietnia wspólnota parafialna św. Stanisława Kostki w Częstochowie uroczyście powitała Matkę Bożą w wizerunku Ikony Nawiedzenia. Do zakończenia peregrynacji kopii cudownego obrazu w naszej archidiecezji pozostało kilka dni. Czarna Madonna zakończy swoją wędrówkę 2 maja na Jasnej Górze, a następnie nawiedzi diecezję sosnowiecką.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję