Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Holandia

V Światowy Kongres Rodzin

W Amsterdamie w dniach 10-12 sierpnia odbył się V Światowy Kongres Rodzin pod hasłem: „Rodzina to coś więcej niż każdy z osobna”. W kongresie uczestniczyło 700 osób z 60 krajów świata, reprezentujących różne religie i środowiska.
- Społeczeństwo żyje z rodziny, ona jest jego majątkiem, dlatego też zasługuje na wielorakie wsparcie - powiedział przedstawiciel Stolicy Apostolskiej ks. Carlos Simón Vázquez. Podsekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny wyraził uznanie dla organizacji, które promują prawdziwą tożsamość rodziny. Przypomniał też jej niezastąpioną rolę w dziele wychowania. Uczy ona bowiem dzieci altruizmu i zapewnia ciągłość procesu wychowawczego.
Przemawiający na kongresie holenderski rabin Binyomin Jacobs mówił o powszechności szacunku dla rodziny. Z kolei szefowa nigeryjskiej organizacji Life League -Theresy Okafor poinformowała o ingerencji państw zachodnich w życie rodzinne w Afryce. Oskarżyła polityków, że narzucają Afrykańczykom swoje zasady, nie pytając ich o zdanie. Chodzi tu zwłaszcza o dyskryminację rodzin wielodzietnych, promowanie aborcji i eutanazji oraz redukcję populacji afrykańskiej.
Trzydniowym obradom towarzyszyły protesty holenderskich feministek, oskarżających organizacje prorodzinne o chrześcijański fundamentalizm. Niezidentyfikowane bojówki zdemolowały też biura kongresu.

Komentarz

Po pierwsze - wierność

Reklama

Zrezygnować. Szczególnie z tego, co wymagające - podpowiadają niektórzy Kościołowi, upatrując w tym receptę na sukces ewangelizacyjny. Dyżurne sprawy to kwestia etyki seksualnej, którą należałoby - według „życzliwych” podpowiadaczy - już dawno zmodernizować, „bo nikt się jej wskazaniami nie przejmuje”, oraz celibatu duchownych. Jego zniesienie miałoby z kolei na powrót zapełnić seminaria duchowne. Tyle że prosta rezygnacja, jak podpowiada intuicja, a ostatecznie przekonują empiryczne badania, prowadzi w ślepą uliczkę, co rozprasza wątpliwości o motywacjach radzących.
Wnioskami ostatnich badań na temat powołań do amerykańskich seminariów duchownych zajął się nawet „The New York Times”. Dziennikarze liberalnego dziennika zauważyli, że młodzi kandydaci i kandydatki do stanu duchownego najchętniej wybierają te zgromadzenia zakonne, gdzie praktykuje się nadal tradycję modlitwy wspólnotowej i nosi habit. Niby nic wielkiego, a dziwi. Najmniej atrakcyjne z kolei dla osób, które słyszą w sobie głos wołającego Mistrza, są zgromadzenia, które najbardziej się zmodernizowały. Porzuciły stroje duchowne i klasztory, a wraz z nimi de facto życie wspólnotowe. W krajach Zachodu i w Polsce zauważa się podobny mechanizm. Młodych najbardziej pociąga i będzie nieustannie fascynował ewangeliczny radykalizm. Chrześcijaństwo to nie kwestia wygody i ułatwień, ale tylko - albo aż - wierności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Wietnam

Kapłan poszukiwany przez policję

Wietnamska policja poszukuje proboszcza parafii Tam Toa ks. Petera Le Thanh Hong, który musi sam stawić się w komisariacie. Oskarżany jest m.in. o odprawianie Mszy św. przy udziale zbyt wielu wiernych (ponad 80 osób). Nikt nie wie, gdzie przebywa ukrywający się kapłan. Władze kościelne obawiają się, że takie działanie policji spotęguje napięcie wśród ludzi.
Policja oskarża ks. Petera Le o „deptanie prawa państwowego” i „podburzanie wiernych do nielegalnego wznoszenia budynku” na terenie historycznym. Chodzi o odbudowę katolickiego kościoła, który został zniszczony w czasie wojny amerykańsko-wietnamskiej w 1968 r.

Ludzie

Gloria Strauss

Reklama

Krótkie życie Glorii Strauss - 11-letniej katoliczki z Seattle w Stanach Zjednoczonych, zmarłej dwa lata temu na raka - przynosi niespodziewane owoce duchowe w postaci powrotów do Kościoła i przejścia na katolicyzm. Dotychczas wiadomo o co najmniej 10 przypadkach takich nawróceń w USA. W 2003 r. Gloria została przypadkowo trafiona piłką w twarz, a gdy rana ustąpiła, na policzku pozostał podejrzany niewyraźny ślad. Lekarze stwierdzili u niej zaawansowaną postać nowotworu złośliwego - nerwiaka. Dziewczynka przeszła kilka operacji i zabiegi chemioterapii.
Po opisaniu tej sprawy w miejscowym dzienniku „Seattle Times”, do redakcji zaczęły napływać wiadomości, że tysiące ludzi łączą się w modlitwie o zdrowie Glorii. Rodzina Straussów zaczęła przyjmować w swym domu i u sąsiadów dziesiątki osób, które razem odmawiały Różaniec w intencji ich córki i śpiewały wraz z nią pieśni religijne.
Gloria zmarła 21 września 2007 r. Do rodziny zaczęły napływać wiadomości o tym, jak świadectwo jej córki zmieniło życie wielu ludzi.

Cudzysłów

Podobnie jak w gospodarce czy polityce, tak i w biomedycynie i biotechnologii badania oderwane od etyki umożliwiają człowiekowi bezkarne dysponowanie życiem innych istot ludzkich, szczególnie najsłabszych i najbardziej bezbronnych.
Abp Angelo Amato

Dyktatura relatywizmu wśród chrześcijan kroczy ukradkiem pod sztandarem prymatu sumienia. Jej główne roszczenie mówi, że sądy poszczególnych ludzi na temat tego, co jest lub nie jest prawdą, mają wyższość nad naukami ewangelicznymi i Magisterium.
Kard. George Pell

Krótko

Kard. Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich był głównym kaznodzieją podczas tegorocznej pielgrzymki statków na Jeziorze Bodeńskim. Każdego roku wierni z Austrii, południowych Niemiec i Szwajcarii gromadzą się 15 sierpnia na modlitwie do Matki Bożej Fatimskiej o jedność Europy, połączoną z poświęceniem naszego kontynentu Matce Bożej.

W Kazachstanie od nowego roku szkolnego religia będzie przedmiotem obowiązkowym - poinformowało tamtejsze Ministerstwo Nauki i Oświaty.

35 proc. zasobów internetowych to pornografia - przestrzegają Rycerze Kolumba.

Katolickie szkoły w Australii będą bojkotować wirtualny program edukacyjny, gdyż promuje on wartości niezgodne z nauką Kościoła - donosi „The Sunday Times”. Odpowiedzialny za katolicką edukację w największym stanie kontynentu - Ron Dullard powiedział, że przedwczesna seksualizacja życia nastolatków stanowi poważny społeczny problem.

Brazylijska policja oskarżyła prezentera telewizyjnego Wallace’a Souzę o organizowanie sprzedaży narkotyków i zlecenie zabójstw w celu pozbycia się rywali i zwiększenia oglądalności.

Zarema Sadułajewa i Alik Dżabraiłow nie żyją. Szefowa czeczeńskiej organizacji pomagającej ofiarom wojny została uprowadzona wraz z mężem z biura w Groznym. Przypomnijmy, że niespełna miesiąc temu porwano i zamordowano Natalię Estemirową, znaną obrończynię praw człowieka.

W 2011 r. na świecie będzie 7 miliardów ludzi, a do 2050 r. - może nawet 9,4 miliarda - podano w raporcie grupy badawczej Population Reference Bureau.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że w jego kraju alkoholizm przybrał charakter klęski narodowej. Zauważył, że dotychczasowe próby walki ze spożyciem alkoholu nie przyniosły rezultatu.

Załoga łodzi „Brytyjska Orchidea”, która 12 sierpnia już 10. dzień opływała Wyspy Brytyjskie, próbując pobić rekord, była przypadkowym świadkiem katastrofy awionetki nad Morzem Irlandzkim. Żeby uratować pilota, załoga zrezygnowała ze swoich ambitnych zamiarów rekordowych. Dzięki temu pilot awionetki żyje.

Podczas prac badawczych prowadzonych na terenie osady kibucu Ramat Rachel, na południe od Jerozolimy, dokonano odkrycia pozostałości dużego królewskiego ośrodka administracyjnego sprzed ponad 2700 lat.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.
CZYTAJ DALEJ

Św. Ambroży obrońca Bożego Prawa

Niedziela łowicka 49/2002

[ TEMATY ]

święty

św. Ambroży

pl.wikiepdia.org

7 grudnia Kościół katolicki obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła, jedną z największych postaci Kościoła Zachodniego w IV w. Dane o wcześniejszym jego życiu są skąpe, natomiast biografia od chwili wybrania go na biskupa jest bardzo bogata.

Ambroży urodził się około roku 340 w Trewirze (dzisiejsze Niemcy), jako syn prefekta Galii. Otrzymawszy staranne wykształcenie w Rzymie, rozpoczął karierę państwową na terenie dzisiejszej Jugosławii. Około roku 370 został mianowany zarządcą - prefektem północnej Italii, mieszkając w Mediolanie. W roku 374 w Mediolanie zmarł tamtejszy biskup. Zapowiadał się burzliwy wybór nowego biskupa, gdyż dwie partie: jedna prawowierna, druga sympatyzująca z arianizmem, wysuwały swoich kandydatów, ale ponieważ głosy były równomierne, wybory się przeciągały. Ambroży, podejrzewając, że może dojść do zamieszek, nie chcąc do nich dopuścić, z urzędu udał się do katedry. Kiedy tam się znalazł, z tłumu jakieś dziecko zwołało: "Ambroży biskupem". Zebrani uznali to za znak opatrznościowy i mimo tego, że Ambroży - choć należał do rodziny chrześcijańskiej - nie był nawet ochrzczony i opierał się, wymogli na nim zgodę. Dla wybierających nie stanowiło to żadnej przeszkody. Wiedzieli, że jest człowiekiem sprawiedliwym i bardzo odpowiedzialnym, a to wystarczyło, by mógł być dobrym biskupem. Przyszłość potwierdziła, że mieli rację. W ciągu ośmiu dni Ambroży przygotował się, przyjął chrzest i pozostałe sakramenty, a 7 grudnia 374 r. został konsekrowany na biskupa Mediolanu. Nowy biskup wiedział, jak małe kompetencje posiada w zakresie znajomości Pisma Świętego i prawd objawionych, dlatego swoje duszpasterzowanie rozpoczął od gruntownego studiowania Biblii i literatury chrześcijańskiej. Miało to służyć jego przepowiadaniu. Wnet zasłynął jako kaznodzieja; podziwiał go św. Augustyn. Św. Ambroży żył i działał w okresie, kiedy dopiero zaczynały się kształtować stosunki Kościoła z państwem (władzą cesarską). Jego postawa i poczynania w tej dziedzinie miały znaczący wpływ na przyszłość tych stosunków. Inicjatywy biskupa Mediolanu były też próbą określenia miejsca Kościoła w społeczeństwie. Z tego też punktu widzenia należy oceniać słynne "potyczki" Ambrożego z władzą cesarską. Najgłośniejszym był konflikt Ambrożego z cesarzem Teodozjuszem. Powodem była rzeź dokonana z rozkazu cesarza w Tessalonikach. Podczas lokalnych zamieszek zginął tam jeden z oficerów rzymskich. W odwecie cesarz zarządził masakrę ludności; mieszkańców zgromadzonych w cyrku zaatakowali żołnierze. Zginęło prawie 700 osób. Wówczas biskup Ambroży nałożył na cesarza obowiązek odbycia pokuty. O dziwo, Teodozjusz uznał swój grzech i zgodził się na określoną przez biskupa pokutę, co było wyrazem wielkiego autorytetu biskupa Ambrożego. Za jego sprawą świat zrozumiał, że władca w Kościele jest tylko wiernym - niczym więcej - i obowiązują go te same zasady Bożego Prawa, które normują życie wszystkich. Sprecyzowane przez św. Ambrożego ustawienie władcy wobec Bożego Prawa, na straży którego stoi biskup, stało się normą w Kościele katolickim i obowiązuje do dziś. Potknął się o tę normę w XVI w. Henryk VIII, który po popełnieniu grzechu, nie chcąc pokutować, wolał oderwać cały Kościół angielski od biskupa Rzymu. Ten zaś, stając na straży Bożego Prawa, nie mógł przyjąć innego rozwiązania. Wspomnienie postaci św. Ambrożego przypomina bardzo trudne zagadnienie relacji Kościoła do państwa, zwłaszcza wtedy, gdy władzę w państwie sprawuje katolik. Ten bowiem jako wierzący musi się nieustannie liczyć z Bożym Prawem. Nie chodzi tu tylko o decyzje, ale i o zachowanie Bożego Prawa w życiu osobistym, które dla podwładnych jest niepisaną normą postępowania. Stąd do historii św. Ambroży przeszedł nie tyle jako teolog, ile jako odważny biskup, wzywający władców (dzisiaj sprawujących władzę na różnym szczeblu życia demokratycznego) do zachowania Prawa Bożego. Św. Ambroży zmarł w Wielką Sobotę 4 kwietnia 397 r. Został pochowany w Mediolanie. Do dziś pozostaje postacią wręcz symboliczną dla tego miasta. Zdumiewała jego aktywność, co podkreślił biograf, notując z podziwem, że po śmierci Ambrożego, jego obowiązki katechetyczne musiały być podzielone między pięciu kapłanów.
CZYTAJ DALEJ

Lublin. Św. Mikołaj wśród dzieci uchodźców

2024-12-08 09:20

Anna Kukurydza

W ramach 11. Orszaku św. Mikołaja, w kościele św. Mikołaja w Lublinie odbyło się spotkanie z dziećmi ukraińskich uchodźców wojennych.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję