Holandia
V Światowy Kongres Rodzin
W Amsterdamie w dniach 10-12 sierpnia odbył się V Światowy Kongres Rodzin pod hasłem: „Rodzina to coś więcej niż każdy z osobna”. W kongresie uczestniczyło 700 osób z 60 krajów świata, reprezentujących różne religie i środowiska.
- Społeczeństwo żyje z rodziny, ona jest jego majątkiem, dlatego też zasługuje na wielorakie wsparcie - powiedział przedstawiciel Stolicy Apostolskiej ks. Carlos Simón Vázquez. Podsekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny wyraził uznanie dla organizacji, które promują prawdziwą tożsamość rodziny. Przypomniał też jej niezastąpioną rolę w dziele wychowania. Uczy ona bowiem dzieci altruizmu i zapewnia ciągłość procesu wychowawczego.
Przemawiający na kongresie holenderski rabin Binyomin Jacobs mówił o powszechności szacunku dla rodziny. Z kolei szefowa nigeryjskiej organizacji Life League -Theresy Okafor poinformowała o ingerencji państw zachodnich w życie rodzinne w Afryce. Oskarżyła polityków, że narzucają Afrykańczykom swoje zasady, nie pytając ich o zdanie. Chodzi tu zwłaszcza o dyskryminację rodzin wielodzietnych, promowanie aborcji i eutanazji oraz redukcję populacji afrykańskiej.
Trzydniowym obradom towarzyszyły protesty holenderskich feministek, oskarżających organizacje prorodzinne o chrześcijański fundamentalizm. Niezidentyfikowane bojówki zdemolowały też biura kongresu.
Komentarz
Po pierwsze - wierność
Reklama
Zrezygnować. Szczególnie z tego, co wymagające - podpowiadają niektórzy Kościołowi, upatrując w tym receptę na sukces ewangelizacyjny. Dyżurne sprawy to kwestia etyki seksualnej, którą należałoby - według „życzliwych” podpowiadaczy - już dawno zmodernizować, „bo nikt się jej wskazaniami nie przejmuje”, oraz celibatu duchownych. Jego zniesienie miałoby z kolei na powrót zapełnić seminaria duchowne. Tyle że prosta rezygnacja, jak podpowiada intuicja, a ostatecznie przekonują empiryczne badania, prowadzi w ślepą uliczkę, co rozprasza wątpliwości o motywacjach radzących.
Wnioskami ostatnich badań na temat powołań do amerykańskich seminariów duchownych zajął się nawet „The New York Times”. Dziennikarze liberalnego dziennika zauważyli, że młodzi kandydaci i kandydatki do stanu duchownego najchętniej wybierają te zgromadzenia zakonne, gdzie praktykuje się nadal tradycję modlitwy wspólnotowej i nosi habit. Niby nic wielkiego, a dziwi. Najmniej atrakcyjne z kolei dla osób, które słyszą w sobie głos wołającego Mistrza, są zgromadzenia, które najbardziej się zmodernizowały. Porzuciły stroje duchowne i klasztory, a wraz z nimi de facto życie wspólnotowe. W krajach Zachodu i w Polsce zauważa się podobny mechanizm. Młodych najbardziej pociąga i będzie nieustannie fascynował ewangeliczny radykalizm. Chrześcijaństwo to nie kwestia wygody i ułatwień, ale tylko - albo aż - wierności.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Ks. Paweł Rozpiątkowski
Wietnam
Kapłan poszukiwany przez policję
Wietnamska policja poszukuje proboszcza parafii Tam Toa ks. Petera Le Thanh Hong, który musi sam stawić się w komisariacie. Oskarżany jest m.in. o odprawianie Mszy św. przy udziale zbyt wielu wiernych (ponad 80 osób). Nikt nie wie, gdzie przebywa ukrywający się kapłan. Władze kościelne obawiają się, że takie działanie policji spotęguje napięcie wśród ludzi.
Policja oskarża ks. Petera Le o „deptanie prawa państwowego” i „podburzanie wiernych do nielegalnego wznoszenia budynku” na terenie historycznym. Chodzi o odbudowę katolickiego kościoła, który został zniszczony w czasie wojny amerykańsko-wietnamskiej w 1968 r.
Ludzie
Gloria Strauss
Reklama
Krótkie życie Glorii Strauss - 11-letniej katoliczki z Seattle w Stanach Zjednoczonych, zmarłej dwa lata temu na raka - przynosi niespodziewane owoce duchowe w postaci powrotów do Kościoła i przejścia na katolicyzm. Dotychczas wiadomo o co najmniej 10 przypadkach takich nawróceń w USA. W 2003 r. Gloria została przypadkowo trafiona piłką w twarz, a gdy rana ustąpiła, na policzku pozostał podejrzany niewyraźny ślad. Lekarze stwierdzili u niej zaawansowaną postać nowotworu złośliwego - nerwiaka. Dziewczynka przeszła kilka operacji i zabiegi chemioterapii.
Po opisaniu tej sprawy w miejscowym dzienniku „Seattle Times”, do redakcji zaczęły napływać wiadomości, że tysiące ludzi łączą się w modlitwie o zdrowie Glorii. Rodzina Straussów zaczęła przyjmować w swym domu i u sąsiadów dziesiątki osób, które razem odmawiały Różaniec w intencji ich córki i śpiewały wraz z nią pieśni religijne.
Gloria zmarła 21 września 2007 r. Do rodziny zaczęły napływać wiadomości o tym, jak świadectwo jej córki zmieniło życie wielu ludzi.
Cudzysłów
Podobnie jak w gospodarce czy polityce, tak i w biomedycynie i biotechnologii badania oderwane od etyki umożliwiają człowiekowi bezkarne dysponowanie życiem innych istot ludzkich, szczególnie najsłabszych i najbardziej bezbronnych.
Abp Angelo Amato
Dyktatura relatywizmu wśród chrześcijan kroczy ukradkiem pod sztandarem prymatu sumienia. Jej główne roszczenie mówi, że sądy poszczególnych ludzi na temat tego, co jest lub nie jest prawdą, mają wyższość nad naukami ewangelicznymi i Magisterium.
Kard. George Pell
Krótko
Kard. Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich był głównym kaznodzieją podczas tegorocznej pielgrzymki statków na Jeziorze Bodeńskim. Każdego roku wierni z Austrii, południowych Niemiec i Szwajcarii gromadzą się 15 sierpnia na modlitwie do Matki Bożej Fatimskiej o jedność Europy, połączoną z poświęceniem naszego kontynentu Matce Bożej.
W Kazachstanie od nowego roku szkolnego religia będzie przedmiotem obowiązkowym - poinformowało tamtejsze Ministerstwo Nauki i Oświaty.
35 proc. zasobów internetowych to pornografia - przestrzegają Rycerze Kolumba.
Katolickie szkoły w Australii będą bojkotować wirtualny program edukacyjny, gdyż promuje on wartości niezgodne z nauką Kościoła - donosi „The Sunday Times”. Odpowiedzialny za katolicką edukację w największym stanie kontynentu - Ron Dullard powiedział, że przedwczesna seksualizacja życia nastolatków stanowi poważny społeczny problem.
Brazylijska policja oskarżyła prezentera telewizyjnego Wallace’a Souzę o organizowanie sprzedaży narkotyków i zlecenie zabójstw w celu pozbycia się rywali i zwiększenia oglądalności.
Zarema Sadułajewa i Alik Dżabraiłow nie żyją. Szefowa czeczeńskiej organizacji pomagającej ofiarom wojny została uprowadzona wraz z mężem z biura w Groznym. Przypomnijmy, że niespełna miesiąc temu porwano i zamordowano Natalię Estemirową, znaną obrończynię praw człowieka.
W 2011 r. na świecie będzie 7 miliardów ludzi, a do 2050 r. - może nawet 9,4 miliarda - podano w raporcie grupy badawczej Population Reference Bureau.
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział, że w jego kraju alkoholizm przybrał charakter klęski narodowej. Zauważył, że dotychczasowe próby walki ze spożyciem alkoholu nie przyniosły rezultatu.
Załoga łodzi „Brytyjska Orchidea”, która 12 sierpnia już 10. dzień opływała Wyspy Brytyjskie, próbując pobić rekord, była przypadkowym świadkiem katastrofy awionetki nad Morzem Irlandzkim. Żeby uratować pilota, załoga zrezygnowała ze swoich ambitnych zamiarów rekordowych. Dzięki temu pilot awionetki żyje.
Podczas prac badawczych prowadzonych na terenie osady kibucu Ramat Rachel, na południe od Jerozolimy, dokonano odkrycia pozostałości dużego królewskiego ośrodka administracyjnego sprzed ponad 2700 lat.