Portugalia: diecezje organizują Drogi Krzyżowe dla młodzieży w ramach przygotowań do ŚDM
Udział w modlitwie Drogi Krzyżowej jest jedną z form przygotowań portugalskiej młodzieży do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w sierpniu w Lizbonie.
Jedną z diecezji organizujących Drogę Krzyżową jako formę przygotowania duchowego do najbliższej edycji młodzieżowej imprezy jest właśnie Lizbona. Jedna z pierwszych procesji odbyła się w Parku Edwarda VII w centrum portugalskiej stolicy, gdzie w sierpniu odbywać się będą modlitwy i spotkania towarzyszące Światowym Dniom Młodzieży.
Wybór miejsca, jak podała archidiecezja Lizbony, jest nieprzypadkowe także z powodu historii tej cyklicznej imprezy, która powstała z inicjatywy papieża Jana Pawła II. W komunikacie przypomniano, że Parque Eduardo VII jest niejako symbolem spotkań papieża z młodzieżą na terytorium Portugalii. Wskazano, że właśnie w miejscu tym w 1982 r. z młodymi Portugalczykami spotkał się po raz pierwszy św. Jan Paweł II.
Podczas pierwszej Drogi Krzyżowej dla stołecznej młodzieży przygotowującej do sierpniowych ŚDM modlono się za bezdomnych, bezrobotnych, a także ofiary konfliktów zbrojnych i nadużyć seksualnych.
Od piątku Drogi Krzyżowe dla młodzieży przygotowującej się do ŚDM odbywają się także w Porto, Bradze, Castelo Branco, Faro oraz w Lamego.
2023-03-02 17:00
Ocena:+10Podziel się:
Reklama
Wybrane dla Ciebie
Portugalia: sektor turystyczny przygotowuje się do ŚDM
W Fatimie rozpoczął się trzydniowy kongres przedsiębiorców sektora turystycznego obsługujących wydarzenia religijne. W wydarzeniu, w którym uczestniczą reprezentanci tej branży z kilku państw świata, a także portugalscy hotelarze, zwrócono szczególną uwagę na zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Wskazano, że choć impreza ta odbędzie się dopiero w 2022 r., ale zaznaczono, że dla spółek z sektora turystycznego „pozostało niewiele czasu” do przygotowania się do imprezy.
Inwestujący w wynajem nieruchomości Antonio Fonseca powiedział KAI, że ważnym zagadnieniem tegorocznej imprezy w Fatimie jest kwestia niepewności wywołanej pojawieniem się na świecie epidemii koronawirusa. Wskazał na zjawisko licznego odwoływania przez turystów rezerw w hotelach, a także zamykanie połączeń lotniczych do państw, w których odnotowano liczne przypadki zachorowań na koronawirusa. Przykładem jest największy państwowy operator lotniczy Portugalii spółka TAP, która w czwartek odwołała około 1000 marcowych i kwietniowych rejsów lotniczych, głównie do Chin oraz Włoch. W oficjalnym komunikacie portugalska firma podała, że główną przyczyną odwołania lotów był „nagły spadek popytu na bilety”.
Abp Fisichella do Misjonarzy Miłosierdzia: jesteście szczególnym narzędziem pojednania
2025-03-30 13:39
ks. Marek Weresa /vatican news
Vatican News
Abp Fisichella
Niech miłość, która wypływa z tego stołu, która przebacza grzechy, będzie żywą i skuteczną pamięcią o posłudze pojednania, która musi być eucharystyczna, aby w pełni wyrazić tajemnicę naszej wiary - powiedział abp Rino Fisichella, proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji podczas niedzielnej Mszy św. bazylice św. Andrzeja della Valle. Eucharystię wieńczącą Jubileusz Misjonarzy Miłosierdzia, koncelebrowało ponad 500 kapłanów uczestniczących w trzydniowym spotkaniu.
Abp Rino Fisichella na początku homilii powiedział, że przypowieść o synu marnotrawnym jest jedną z „najpiękniejszych kart Nowego Testamentu i literatury w ogóle. Pan Jezus nie mógł mówić o Bogu po ludzku, używając bardziej znaczących cech niż te użyte w tej przypowieści”. Postacie dwóch synów, to przykłady wyrażające miłość Ojca. Hierarcha wskazał, że jesteśmy wezwani do utożsamienia się z jedną z postaci.
Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? Dziś odpowiedź na pytanie - dlaczego Kościół jest czymś więcej niż instytucją?
Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Youcat – katechizm Kościoła katolickiego.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.