Tegoroczne - VIII Spotkanie Rodzin Polonijnych odbywało się w dniach 24 lipca - 1 sierpnia na terenie Wielkopolski. Rodziny przybyłe z Austrii, Białorusi, Czech, Francji, Litwy, Niemiec, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Włoch zapoznawały się z miejscami, gdzie ma korzenie historia państwa polskiego i naszego narodu.
W niedzielę 26 lipca, na zaproszenie Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego (IDE), uczestnicy spotkania gościli w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu. W kaplicy księży chrystusowców została odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Szczepana Wesołego z Rzymu, podczas której modlono się za rodziny polskie na emigracji. Ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor IDE, powitał zgromadzonych rodaków 36-kilogramowym bochnem chleba i wyraził nadzieję, że nikomu z Polaków na obczyźnie nie zabraknie wiary w Boga ani środków do życia. Rodziny polonijne dziękowały Księdzu Arcybiskupowi za 40 lat biskupiego posługiwania poza granicami Polski i nieustanną dyspozycyjność duszpasterską. W czasie Eucharystii modliły się także siostry misjonarki Chrystusa Króla, które później towarzyszyły gościom, zaznajamiając ich m.in. z postacią sługi Bożego o. Ignacego Posadzego oraz z charyzmatem i posłannictwem zgromadzenia.
Celem tego typu spotkań, których mecenasami są „Wspólnota Polska” oraz Fundacja Pomocy Polakom na Wschodzie, jest pogłębianie wiedzy na temat polskiego dziedzictwa narodowego, wskazanie na rodzinę jako pierwsze środowisko kształtowania świadomości narodowej w młodym pokoleniu żyjącym poza krajem. To utrwalanie więzi z Ojczyzną, wzajemne poznawanie się i rozbudzanie w uczestnikach potrzeby kultywowania polskości w domach rodzinnych oraz w środowiskach swojego zamieszkania, jest nowym pomysłem na odpoczynek i wspólne wakacje rodziców i dzieci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu