Najważniejszym punktem wizyty była Eucharystia, której przewodniczył bp Piotr Skucha, a wspólnie z nim modlili się ks. Zdzisław Karoń - proboszcz parafii i ks. Piotr Noga. W programie było również spotkanie z polskimi i francuskimi rodzinami. Uroczysta Msza św. była także rozpoczęciem roku katechetycznego i zakończeniem nabożeństw fatimskich. Warto zauważyć, że homilia została wysłana wcześniej i przetłumaczona na język francuski. Biskup Piotr wygłosił ją po polsku, a wierni mieli przygotowane tłumaczenie w biuletynie parafialnym. W słowie do wiernych zwrócił uwagę na rolę świątyni parafialnej. Podkreślił, że świątynia jest miejscem szczególnie związanym z Bogiem. Przypominał także fakt, by obecne pokolenia były wdzięczne za wiarę przodków, dzięki którym przed 35 laty stanęła ta świątynia.
Proboszczem strasburskiej wspólnoty jest uczeń bp. Piotra Skuchy i przyjaciel ks. Piotra Nogi - ks. Zdzisław Karoń. Parafia, w której pracuje, nie jest duża, tworzy ją ok. 600 rodzin, w tym również polscy dyplomaci. "Ks. Karoń w swojej pracy duszpasterskiej napotyka podobne trudności co u nas w Polsce. Niepokoi go mała liczba młodzieży obecnej na niedzielnych Eucharystiach oraz niewielka liczba dzieci uczęszczających na katechezę. A wydawać by się mogło, że dzieci mają komfortową sytuację do nauki religii. We Francji jeden dzień przeznaczony jest tylko na katechizację przy kościele i w tym dniu dzieci nie mają innych zajęć w szkole. A jednak frekwencja jest niewielka" - wyjaśnia bp Piotr Skucha.
Ks. Karoń pochodzi z parafii św. Barbary w Olkuszu - Pomorzanach. Zanim trafił do Strasburga, pracował w Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu. W sumie za granicą przebywa już od 12 lat. Wyjechał na polecenie bp. kieleckiego Stanisława Szymeckiego, który przed posługą w Polsce przez kilka lat był wicerektorem Polskiej Misji Katolickiej. Organizacji powołanej do opieki nad polskimi emigrantami w różnych krajach świata.
W czasie pobytu w Strasburgu bp Piotr Skucha odwiedził również tamtejsze seminarium. Studiuje w nim 3 Polaków. I właśnie jeden z nich był przewodnikiem. "Utrzymanie gmachu uczelni i sal wykładowych należy do państwa. Niemniej jednak obok Wydziału Teologicznego znajdują się tam i inne kierunki. W seminarium kształci się obecnie 48 kleryków. Na pierwszym roku jest 11 alumnów. Jest to pewne ożywienie, jednak zasadniczo we Francji odczuwa się kryzys powołań. Wiele parafii pozostaje bez kapłanów, wówczas łączy się je w jedną. Ale odległości i brak zainteresowania sprawiają, że praca w nich staje się coraz trudniejsza" - relacjonuje ks. Piotr Noga.
Pomóż w rozwoju naszego portalu