Komentarz
Pogrzeb i biznes
Reklama
Katolickie medium nie jest miejscem na takie informacje. Wystarczająco dużo miejsca i czasu poświęcają temu tematowi media świeckie - przeczytałem komentarz na jednym z portali religijnych, który zamieścił informację o śmierci „króla popu” Michaela Jacksona, i zdecydowałem się napisać o jego pogrzebie. To pojęcie może mylić, bo to wielkie widowisko, transmitowane na wszystkich kontynentach, z ceremonią pożegnania zmarłego miało niewiele wspólnego.
O Jacksonie można powiedzieć, że był postacią tragiczną. Tragiczne było też pożegnanie artysty. Znalazło się w nim wszystko, tak jak w jego życiu: łzy i śmiech, patos i ironia, szczerość i obłuda, a nad wszystkim dominowała ludzka naiwność. Setki milionów ludzi wierzyły, że oglądając transmisję, uczestniczą w rzeczywistości duchowej, a to był tylko zwykły show z obowiązkowym dodatkiem - biznes.
Choć nie widnieli na pierwszym planie, bo nie wypadało, to byli obecni. Za dopracowanym w detalach spektaklem stali ludzie od marketingu, którzy wyczuli, że po latach posuchy i zawiedzionych nadziei można zrobić większy interes niż na londyńskich koncertach odwołanych z powodu śmierci artysty. Sprzedaż płyt ruszyła z kopyta. Wkrótce mają się pojawić nowe. Perspektywa zysków zjednoczyła w czasie uroczystości wszystkich dotąd poróżnionych. Do poruszenia emocji nie wahano się wykorzystać nawet 11-letniego dziecka, podstawiając dziewczynce mikrofon. To jeszcze nie koniec. Przed nami pozostaje walka, kto ostatecznie spije śmietankę. Show będzie nadal trwał, bo biznes musi się kręcić.
Ks. Paweł Rozpiątkowski
„Save the children”
Dzieci umierają
W czasie trwania w L’Aquili szczytu G8, czyli spotkania przywódców najbardziej rozwiniętych państw świata, dramatyczne statystyki opublikowała organizacja „Save the Children”, od lat walcząca o prawa dzieci. „Save the Children” zarzuca światowym przywódcom, że złożyli już wiele obietnic bez pokrycia. Przypomina, że każde niedotrzymanie słowa, gdy chodzi o fundusze pomocowe, przekłada się na śmierć dziecka. Zauważa jednocześnie, że światowe mocarstwa robią wciąż za mało dla ratowania życia najmłodszych.
Ponad 9 mln dzieci umiera rocznie w wyniku chorób, które bez problemu można już wyleczyć. Brak wystarczających funduszy stoi też na przeszkodzie zmniejszeniu śmiertelności wśród noworodków. Milenijne Cele Rozwoju proponowały zmniejszenie jej o 2/3 do 2015 r., wszystko wskazuje jednak na to, że cel ten uda się osiągnąć dopiero 30 lat później - w 2045 r. Organizacja apeluje też, by inwestycje na edukację stały się częścią wszystkich programów pomocowych w sytuacjach kryzysu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Białoruś
Koronacja w Trokielach
Reklama
W Trokielach na Białorusi w sanktuarium maryjnym, erygowanym w 1995 r., odbyła się 5 lipca br. uroczystość koronacji cudownego obrazu Matki Bożej. Uroczystej Eucharystii, sprawowanej w języku polskim, przewodniczył i papieskie korony nałożył 95-letni kard. Kazimierz Świątek. Koncelebransami było pięciu biskupów z Białorusi, metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga, który wygłosił kazanie, i ponad 100 kapłanów z całej Białorusi, Litwy, Łotwy, Rosji i Polski. Na uroczystość przybył ks. Wiesław Wójcik TChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, w charakterze pielgrzyma i przedstawiciela IDE.
Obraz Matki Bożej został przywieziony do parafii trokielskiej z Wilna na przełomie XVI i XVII wieku i umieszczony w głównym ołtarzu kościoła.
Ludzie
Ettore Gotti Tedeschi
Włoski ekonomista Ettore Gotti Tedeschi stwierdził na łamach „Corriere della Sera”, że Benedykt XVI powinien otrzymać Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za encyklikę „Caritas in veritate”. Podkreślił również, że dokument został oparty na tych samych zasadach, co wcześniejsze encykliki społeczne, jak „Rerum novarum”, „Populorum progressio” i „Centesimus annus”.
- Na tej samej nauce opierać się będzie encyklika na temat gospodarki, która napisana zostanie w 2010 r. - dodaje Gotti Tedeschi. Jego zdaniem, nikt tak jak Benedykt XVI nie wyjaśnił, co należy zrobić dla ekonomii: stosować jej prawa, a nie obchodzić.
Włoski ekonomista jest stałym komentatorem dziennika „L’Osservatore Romano”, a według niektórych komentatorów - jednym z kandydatów na stanowisko prezesa Instytutu Dzieł Religijnych IOR, popularnie zwanego watykańskim bankiem.
Cudzysłów
Współczesne społeczeństwo ma alergię na pojęcia obowiązku i ducha poświęcenia, które od zawsze należą do dziedzictwa wszystkich wielkich religii.
Abp Jean-Louis Bruguès, sekretarz Kongregacji Edukacji Katolickiej
Potrzebujemy korzeni i korzenie mamy, nie potrzebujemy ich tworzyć.
Prof. Rocco Buttiglione
Myślimy, że powrót do kraju w tym czasie obalonego prezydenta José Manuela Zelayi może doprowadzić do rozlewu krwi.
Kard. Oscar Rodríguez Maradiaga
Krótko
Jerzy Buzek prawie na 100 proc. zostanie szefem PE. Z wyścigu wycofał się jego główny konkurent wśród chadeków Mario Mauro. Jest również porozumienie techniczne z socjalistami, które mówi o podziale kadencji. Buzek byłby przewodniczącym PE przez dwa i pół roku.
Złe oceny Polski przyniósł najnowszy raport Eurostatu. Okazuje się, że nasze państwo najgorzej w Europie dba o rodzinę, dzieci i opiekę zdrowotną. Polska przeznacza na pomoc społeczną tylko 19,2 proc. PKB. Najwięcej wydają na te cele Francuzi - 31,1 proc., najmniej Łotwa - 12,2 proc.
Ponad 150 osób zginęło 5 lipca w trakcie starć pokojowej manifestacji Ujgurów, mniejszości wyznającej islam, z chińską milicją w prowincji Sinkiang. To największa masakra od 1989 r., kiedy władze brutalnie spacyfikowały protestujących na placu Tiananmen.
Irlandczycy powtórnie pójdą do urn 2 października, aby zdecydować o przyjęciu lub odrzuceniu Traktatu Lizbońskiego. Tym razem sondaże dają przewagę zwolennikom dokumentu.
Prezydent Barack Obama przez trzy dni - od 7 do 9 lipca - gościł w Rosji. Wizyta przyniosła poprawę wzajemnych stosunków. W kwestii tarczy antyrakietowej Obama powiedział, że Ameryka może z projektu zrezygnować, gdy zniknie zagrożenie irańskie.
W rezultacie trzęsienia ziemi, które nawiedziło 9 lipca południowo-zachodnie Chiny, ponad 300 osób zostało rannych, w tym 30 - ciężko.
27 krajów członkowskich UE formalnie zatwierdziło swe poparcie dla obecnego szefa Komisji Europejskiej - José Manuela Barroso. Oznacza to, że będzie on stał na czele tej instytucji przez pięć kolejnych lat.
Msza św. w archikatedrze wileńskiej była centralnym punktem uroczystych obchodów jubileuszu 1000-lecia Litwy. Na uroczystości przybyli m.in.: legat papieski kard. Angelo Sodano, monarchowie Danii, Szwecji i Norwegii, prezydent Ukrainy i premier Estonii oraz prezydent Lech Kaczyński.
Radio Watykańskie z powodu kryzysu po raz pierwszy w swojej prawie 80-letniej historii zdecydowało się na emisję reklam. Pierwsze reklamy wykupił włoski gigant energetyczny Enel.
Google rzuca wyzwanie Microsoftowi. Amerykańska firma chce stworzyć lepszy od konkurenta system operacyjny. Na dodatek ma on być - w przeciwieństwie do Windowsa - darmowy. Chrome zadebiutuje w 2010 r.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.