Reklama

Kościół

Bp Andrzej Przybylski: Wielki Post to droga, a nie postój

Dla niektórych Wielki Post kojarzy się z zatrzymaniem, zwolnieniem tempa, dłuższym czasem na zastanowienie się nad sobą, krótszymi rozmowami, umiarkowaniem w jedzeniu, rozrywkach czy korzystaniu z mediów. Tymczasem Wielki Post to czas wyruszenia w drogę – napisał w refleksji na Wielki Post dla portalu polonijnego Polskifr.fr biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej bp Andrzej Przybylski.

[ TEMATY ]

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Andrzej Przybylski przypomniał, że 40 dni Wielkiego Postu to nawiązanie do drogi Izraelitów przez pustynię oraz drogi katechumenów przygotowujących się do przyjęcia chrztu św. Droga jest integralnie wpisana w życie chrześcijan.

„Chrześcijanie od początku byli nazywani ludźmi drogi. Jezus nieustannie był w drodze. Do każdego z uczniów mówił: +Pójdź za Mną!+. Tylko ci, którzy zdecydowali się pójść za Jezusem zostali uzdrowieni, uwolnieni od zła, nakarmieni i zapewnieni, że są blisko Królestwa niebieskiego” – podkreślił bp Przybylski. „Wielki Post jest więc zaproszeniem do wyruszenia w drogę, ale nie jakąkolwiek, ale drogę za Bogiem” – dodał duchowny i podkreślił, że w tym czasie nie wystarczy zerwać z tym co niewłaściwe, ale trzeba zejść z fałszywych dróg i skierować kroki na drogi właściwe, Boże, gdzie człowiek znajdzie wszystko, co jest potrzebne do prawdziwego szczęścia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup postawił pytanie: „Jak Bóg może nam prostować życie, pomagać nam w naszych problemach i uzdrawiać z naszych ran, jeśli Go tak często nie ma w naszym sercu?”. Na tak postawiony problem odpowiedział: „Tylko tam, gdzie jest Dawca, tam są Jego dary”.

Reklama

Na wielkopostnej drodze znajdują się trzy pomoce, które pomagają chrześcijaninowi dobrze przeżyć ten czas. Są to modlitwa, post i jałmużna. „To są trzy sposoby, żeby nauczyć się chodzić po ziemi, mając niebo w sobie. Modlitwa sprawia, że Bóg staje się obecny pośród nas. Post odciąża nas i czyni zdolnymi, by pójść za Nim. Jałmużna odrywa nas od samych siebie i uzdalnia do życia dla drugich. Te trzy drogi spina w jedno rzeczywistość krzyża, zdolność do ofiary i przekreślenia siebie” – zaznaczył bp Andrzej Przybylski.

W życzeniach na tegoroczny Wielki Post biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej zaznaczył, że „za dużo jest piekła na ziemi i stanowczo za dużo jest ciemności w ludzkich sercach”. Zapewnił o modlitwie za rodaków w kraju i poza jego granicami: „Modlę się na Jasnej Górze, u naszej Matki i Królowej, żeby Polacy żyjący w Ojczyźnie i poza nią, byli świadkami tego chodzenia po ziemi z niebem w sercu”.

Na zakończenie biskup zachęcił do czerpania z wielkopostnego bogactwa polskiej duchowości. „Niech odżyją w Was te wszystkie polskie Wielkie Posty z Drogami Krzyżowymi, Gorzkimi Żalami, rekolekcjami, porządną spowiedzią, postem i jałmużną dla biednych, niech to, co kiedyś sprawiało, że mieliśmy więcej nieba w sobie, znowu pojawi się w Waszym życiu, żeby ono odzyskało smak miłości i nieba, żeby też pomogło rozświetlić życie tym, których jeszcze bardziej spowiła ciemność” – podsumował bp Andrzej Przybylski.

Pełna treść refleksji bp. Andrzeja Przybylskiego:

Reklama

Dla niektórych Wielki Post kojarzy się z zatrzymaniem, zwolnieniem tempa, dłuższym czasem na zastanowienie się nad sobą, krótszymi rozmowami, umiarkowaniem w jedzeniu, rozrywkach, czy korzystaniu z mediów. Tymczasem Wielki Post to czas wyruszenia w drogę. Te czterdzieści dni to nawiązanie do Paschy Izraelitów, którzy wyruszyli w wędrówkę z niewoli ku wolności. Te czterdzieści dni to przypomnienie niełatwej drogi, jaką musieli przejść katechumeni, aby dostąpić łaski nowego życia w chrzcie świętym.

Chrześcijanie od początku byli nazywani ludźmi drogi. Jezus nieustannie był w drodze. Do każdego z uczniów mówił: „Pójdź za Mną!”. Tylko ci, którzy zdecydowali się pójść za Jezusem zostali uzdrowieni, uwolnieni od zła, nakarmieni i zapewnieni, że są blisko Królestwa niebieskiego. Wielki Post jest więc zaproszeniem do wyruszenia w drogę, ale nie jakąkolwiek, ale drogę za Bogiem. Owszem, jesteśmy zabiegani i ciągle jesteśmy w drodze, ale czy jest to droga właściwa? Nawrócenie, również to wielkopostne, to nie tylko zerwanie z czymś, co jest złe i nie przynosi nam radości, ale to decyzja, aby zejść ze swoich fałszywych dróg i zdecydować się pójść drogami Jezusa. Wszystkie nasze najlepsze pragnienia, tęsknota za pokojem, za bezpieczeństwem, miłością, dobrem, prawdą, przebaczeniem i zdrowiem znajdują się na drogach Jezusa. Wszystkie te łaski idą w ślad za Bogiem, bo On jest ich jedynym Dawcą.

Reklama

Zasypujemy Boga tysiącami próśb, mówimy mu o setkach zagrożeń i braków w nas, w naszych rodzinach i w świecie. Pragniemy tych darów i Bóg chce nam ich udzielać, ale żeby były dary musi być ich Dawca. Jak Bóg może nam prostować życie, pomagać nam w naszych problemach i uzdrawiać z naszych ran, jeśli Go tak często nie ma w naszym sercu? Tylko tam, gdzie jest Dawca, tam są Jego dary. Tylko ci, którzy mają odwagę zejść z własnych dróg i wejść na drogi Boga, mogą znaleźć prawdziwe szczęście.

Sami siebie nie czynimy chrześcijanami, czyni nas nimi sam Chrystus. Owszem, to nie jest proste, bo nasza skażona natura ciągnie nas ku ziemi i nie ułatwia wzniesienia się ku niebu. Nasze życie i nasz czas zagracony jest tysiącem pilnych spraw. Nasze ciało obciążone jest często sytością i podsycane wciąż nowymi potrzebami. A my sami, skupieni na sobie, zalęknieni o swoją przyszłość, stajemy się coraz bardziej zamknięci na innych i samotni. Bóg zaprasza nas na swoją drogę, która zaczyna się od modlitwy, postu i jałmużny. To są trzy sposoby, żeby nauczyć się chodzić po ziemi, mając niebo w sobie. Modlitwa sprawia, że Bóg staje się obecny pośród nas. Post odciąża nas i czyni zdolnymi, by pójść za Nim. Jałmużna odrywa nas od samych siebie i uzdalnia do życia dla drugich. Te trzy drogi spina w jedno rzeczywistość krzyża, zdolność do ofiary i przekreślenia siebie.

Reklama

Przed nami kolejny Wielki Post, szansa na to, żeby w Polsce i we Francji, i w każdym zakątku świata, ludzie chodzili po ziemi mając niebo w sobie. Za dużo jest piekła na ziemi i stanowczo za dużo jest ciemności w ludzkich sercach. Modlę się na Jasnej Górze, u naszej Matki i Królowej, żeby Polacy żyjący w Ojczyźnie i poza nią, byli świadkami tego chodzenia po ziemi z niebem w sercu. Niech odżyją w Was te wszystkie polskie Wielkie Posty z Drogami Krzyżowymi, Gorzkimi Żalami, rekolekcjami, porządną spowiedzią, postem i jałmużną dla biednych, niech to, co kiedyś sprawiało, że mieliśmy więcej nieba w sobie, znowu pojawi się w Waszym życiu, żeby ono odzyskało smak miłości i nieba, żeby też pomogło rozświetlić życie tym, których jeszcze bardziej spowiła ciemność.

*

Bp Andrzej Przybylski urodził się 26 listopada 1964 r. w Łowiczu. Święcenia kapłańskie przyjął 30 maja 1993 r. z rąk metropolity częstochowskiej abp. Stanisława Nowaka. W 2006 r. uzyskał doktorat nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. W tym samym roku rozpoczął pracę w charakterze wykładowcy pedagogiki w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej oraz w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie. W latach 2008-2015 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. 20 maja 2017 r. papież Franciszek mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej. Za zaangażowanie w dziele ewangelizacji poprzez media ks. Andrzej Przybylski otrzymał w 2009 r. nagrodę redaktora naczelnego „Niedzieli” Medal „Mater Verbi”.

2023-02-22 15:27

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeżyjmy Wielki Post na kolanach

[ TEMATY ]

Wielki Post

abp Mieczysław Mokrzycki

MONIKA RYBCZYŃSKA/BP KEP

O wielkiej sile modlitwy, porządkującej mocy postu i błogosławieństwie jałmużny mówi Prymas Polski abp Wojciech Polak w filmie opublikowanym na kanale YouTube i stronie internetowej archidiecezji gnieźnieńskiej. „Chciejmy przeżyć czas Wielkiego Postu na kolanach przed Bogiem” – zachęca Prymas.

Metropolita gnieźnieński przypomina, że Wielki Post jest czasem nawrócenia. Nawrócenie zaś jest darem i łaską. „Mamy pozwolić ogarnąć się tej łasce, mamy pozwolić nawrócić się Bogu, otworzyć się na Jezusa i razem z Nim przeżyć ten dar naszej wewnętrznej przemiany. Ta przemiana musi ujawniać się w naszym życiu i postępowaniu, niejako z serca ma przechodzić do naszych uczynków” – mówi abp Wojciech Polak.
CZYTAJ DALEJ

Powrót pielgrzymów do Ziemi Świętej?

2024-12-12 14:05

[ TEMATY ]

papież Franciszek

prezydent Palestyny

Vatican Media

Papież Franciszek spotkał się z prezydentem Palestyny

Papież Franciszek spotkał się z prezydentem Palestyny

Rola Kościoła w społeczeństwie palestyńskim, potrzeba wypracowania rozwiązań poprzez dialog i dyplomację i nadzieja na powrót pielgrzymów do Ziemi Świętej w Roku Jubileuszowym - to niektóre spośród tematów rozmów, podjętych podczas audiencji prezydenta Palestyny Mahmouda Abbasa u Ojca Świętego i jego najbliższych współpracowników.

Publikujemy treść komunikatu Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej
CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Dlaczego nie utonęłam pod lodem? Bo uratował mnie mój Anioł Stróż

2024-12-12 21:11

[ TEMATY ]

świadectwo

Anioł Stróż

Karol Porwich/Niedziela

„Nie ma dzisiaj zakątka ziemi, nie ma człowieka ani takich jego potrzeb, których by nie dosięgła ich (aniołów) uczynność i opieka”. Wiecie, Drodzy Czytelnicy, kto jest autorem tych słów? Wypowiedział je nieco już dziś zapomniany arcybiskup mohylewski Wincenty Kluczyński, który założył w Wilnie (w 1889 r.) żeńskie bezhabitowe zgromadzenie zakonne – Siostry od Aniołów.

Wspominamy o tym nie bez powodu, bo autorką tego świadectwa jest siostra Maria Druch z tego właśnie anielskiego zgromadzenia. Historia, którą specjalnie dla was, Drodzy Czytelnicy, dzieli się tu siostra Maria, dotyczy czasów jej dzieciństwa. Jednak mocno utkwiła jej w pamięci i z pewnością miała wpływ na późniejszy wybór drogi życiowej. Oddaję zatem jej głos:
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję