Siostry Honoratki, KSM Archidiecezji Łódzkiej oraz inne Duszpasterstwa działające na terenie diecezji zapraszają do uczestnictwa w wieczornych Drogach Krzyżowych ulicami miasta, pod nazwą „7_WORDS_ROAD”.
Od 22.02.2023r. w każdą środę Wielkiego Postu o 19:30 odbywają się Drogi Krzyżowe, które wyruszają z określonych parafii, a kończą się w katedrze łódzkiej. Przez wyznaczone trasy będziemy się przemieszczać małymi grupkami w milczeniu, czytając wcześniej przygotowane rozważania na dane stacje. -Tegoroczną inspiracją w przeżywaniu Wielkiego Postu jest dla nas siedem ostatnich słów Jezusa. Nabożeństwo Siedmiu Słów Jezusa jest znaną modlitwą z XII w., głównym celem jest trwanie z Jezusem podczas ostatnich godzin Jego życia. Główną intencją modlitewną tegorocznych dróg krzyżowych jest otoczenie modlitwą osób chorujących na depresję i zagubionych w życiu - podkreśla s. Estera, z zgromadzenia Sióstr Honoratek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Parafia Najświętszej Marii Panny Matki Odkupiciela i Św. Jana Bożego przy Jutrzenki 7 w Łodzi rozpocznie tegoroczną Drogę Krzyżową. Więcej szczegółów oraz informacji dotyczących tras można przeczytać na facebooku: Duszpasterstwo Manufaktura Serc. Droga Krzyżowa to nabożeństwo religijne, które ma na celu upamiętnienie ostatniego etapu życia Jezusa Chrystusa, podczas którego zanosił krzyż na wzgórze Golgoty. Tradycja ta powstała w Jerozolimie, a następnie rozpowszechnili ją franciszkanie w średniowieczu, prowadząc pątników przez stacje przedstawiające historię śmierci Jezusa. Podczas Drogi Krzyżowej, wierni skupiają się na medytacji Męki Chrystusa, przechodząc symbolicznie przez 14 wydarzeń, zwanych stacjami. Liczbę czternastu stacji ustalono w XVII wieku. W kościołach katolickich Droga Krzyżowa przedstawiana jest w postaci obrazów lub rzeźb rozmieszczonych na ścianach bocznych świątyni. Drogę tę można również odprawiać w plenerze, na tzw. kalwariach, które pojawiły się w Polsce na początku XVII wieku.
Pierwsza,
największa i najwspanialsza z kalwarii została założona w 1604 roku w Kalwarii
Zebrzydowskiej, a obecnie w Polsce istnieje 53 takich miejsc. W każdy Wielki Piątek Papież
przewodniczy nabożeństwu Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum, które jest jednym z
najbardziej znanych miejsc, gdzie można odprawić tę praktykę religijną.