W roku 1987 polscy Misjonarze Saletyni zaczęli organizować spotkania dla młodzieży z parafii, w których posługiwali. Na miejsce spotkań wybrano kolebkę kultu Matki Bożej Płaczącej - Dębowiec k. Jasła, gdzie mieści się sanktuarium, Centrum Pojednania La Salette oraz redakcja dwumiesięcznika „La Salette. Posłaniec Matki Bożej Saletyńskiej”.
Dobry przystanek
Reklama
Specyfika miejsca i niepowtarzalna atmosfera tych lipcowych spotkań sprawia, że co roku do Dębowca przyjeżdża grupa ponad półtora tysiąca młodych ludzi prawie z całej Polski, a także ze Słowacji i Czech, z Belgii, Ukrainy, Białorusi oraz z Niemiec.
Saletyńskie Spotkania Młodych są propozycją dla młodzieży, by dobrze i w głębszy sposób przeżyć czas wakacji. Z racji swojego międzynarodowego charakteru każde Spotkanie Młodych w Dębowcu sprawia, że młodzi mają możliwość poznania kultury innych krajów oraz podzielenia się naszą spuścizną narodową. A to wszystko w duchu refleksji, modlitwy, muzyki i radości.
Codziennie przeżywana Eucharystia stanowi serce spotkania. Młodzież uczestniczy także w spektaklach podejmujących różne tematy dotyczące życia młodego człowieka. Ważnym momentem każdego spotkania jest możliwość skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. Jest też czas na konkurencje sportowe w duchu dobrej zabawy. W programie spotkań są także konferencje zaproszonych gości, koncerty zespołów grających muzykę z tzw. przekazem, są też spotkania w małych grupach, gdzie młodzi dzielą się swoim doświadczeniem.
Do tej pory na Spotkaniach Młodych gościli z konferencjami m.in.: s. Anna Bałchan, Jacek Pulikowski, ks. Marek Dziewiecki, Wspólnota CENACOLO, o. Wojciech Jędrzejewski OP, ks. Tomasz Źwiernik, Sylwester Laskowski. W Dębowcu zagrali artyści z najwyższej chrześcijańskiej półki: Tomek Kamiński, Magda Anioł, 2 Tm 2,3, Maleo Reggae Rockers, 40 i 30 na 70, Siewcy Lednicy, Silesian Sound Reggae, Katolika Front, Gospel Rain, Full Power Spirit.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tematy na zamówienie
- Tematy Spotkań Młodych w Dębowcu zwykle podpowiadają młodzi ludzie w ankiecie rok wcześniej - mówi organizator spotkania ks. Maciej Kucharzyk MS. - Ostatnio młodzi prosili o tematy związane z trudnościami osób im bliskich. Pytali, co robić w sytuacji, gdy wokół nich ktoś chce popełnić samobójstwo, gdy ktoś bliski przeżywa depresję. Pytali też o sprawy osobiste: jak radzić sobie, gdy coś się nie udaje, jak wierzyć w swoje marzenia itd. Dlatego wybraliśmy temat „Znasz swój PIN?”. Będziemy podczas tegorocznego spotkania odpowiadać na pytanie: co w nas jest, dlaczego jesteśmy tacy, jacy jesteśmy, jakie w nas są wartości, którymi możemy dzielić się z innymi.
Obserwując dzisiejszy świat, młody człowiek zauważa, że wokół niego wielu bliskich przeżywa trudne chwile, różnego rodzaju frustracje i załamania… Niejednokrotnie wielu młodych zaraziły swoją atrakcyjnością prężnie działające w dzisiejszym świecie sekty. Człowiek wierzący wie, skąd czerpać na co dzień siłę do życia w pełni chrześcijańskiego, ma także drogowskazy, które Bóg zapisał w jego sercu, by radzić sobie ze złem i umieć wybierać zgodnie z Dekalogiem i nauką Kościoła.
Odkryć swój PIN
Każdy chrześcijanin ma również taki indywidualny PIN, coś, co identyfikuje go z Bogiem, z wiarą, z Kościołem i wartościami, które wyznaje. Człowiek znający ten duchowy PIN nie powinien lękać się wyzwań, jakie stają przed nim każdego dnia, i wyborów, jakie musi podejmować.
Chcemy w tym roku pomóc młodym ludziom odkryć ten PIN i uświadomić jego obecność i siłę. Pomogą nam w tym zaproszeni goście, m.in. ks. Piotr Pawlukiewicz, o. Rafał Szymkowiak OFM Cap, Andrzej Wronka.
Owoce spotkań widać chociażby w tym, że z roku na rok przybywa na nie coraz więcej młodych - oznacza to, że tematy są trafione i że to młodzi przywożą kolejne osoby, których rok wcześniej tu jeszcze nie było. Oprócz tego młodzież z różnych stron Polski poznaje się i te kontakty podtrzymuje po spotkaniu. Tutaj otrzymują również siłę do świadczenia o Bogu w swoich rodzinach, szkołach, wśród przyjaciół, jak sami mówią - w Dębowcu „ładują swoje akumulatory wiary”.
Najważniejsze w spotkaniu jest to, by zbliżyć młodego człowieka do Boga. Pragniemy, by młodzi dotknęli też charyzmatu naszego Zgromadzenia, jakim jest pokuta i pojednanie (dlatego jeden dzień jest poświęcony zawsze sakramentowi spowiedzi). Ufamy, że czas głębokiego spotkania z Jezusem i Maryją z La Salette podczas tych dni daje młodym siłę do świadczenia o Bogu na co dzień.
Więcej informacji można znaleźć na stronie: