Komentarz
Niepokoje w Iranie
Reklama
Po czyjej stronie stoi mniejszość chrześcijańska w Iranie wobec toczącego się na ulicach krwawego sporu między obozem prezydenta Mahmuda Ahmadineżada a zwolennikami byłego premiera i jednocześnie rywala urzędującego prezydenta w niedawnych wyborach Mira Husajna Musawiego? Chrześcijanie po cichu kibicują Musawiemu. Ten umiarkowany, jak na irańskie warunki, polityk uważa, że niedawne wybory prezydenckie zostały sfałszowane i to on jest prawdziwym zwycięzcą elekcji. Chrześcijanie popierają Musawiego, bo liczą na poprawę swojego losu.
Wyznawcy Chrystusa stanowią dziś w muzułmańskim państwie niewielką mniejszość z długą i bogatą historią obecności na tych ziemiach. Po rewolucji islamskiej spora ich część wyemigrowała, najczęściej do USA, Kanady i Europy Zachodniej. Ci, którzy zostali, mogą co prawda swobodnie odprawiać nabożeństwa, gromadzić się na wspólnych modlitwach, ale - jak relacjonowali szwajcarscy biskupi którzy w 2006 r. odwiedzili kraj - nie mogą robić nic więcej ponad to. Są ze swoją wiarą zamknięci w getcie, nie mogąc publicznie wyznawać swoich przekonań. Sytuacja pogarsza się wraz z kolejnymi miesiącami rządów radykalnego Ahmadineżada.
Chrześcijanie nie kryli nadziei przed wyborami i mimo że najwyższy przywódca duchowy ajatollah Ali Chamenei obwieścił zwycięstwo wychowanka radykalnego mułły, liczą, iż sytuacja się zmieni i prezydentem zostanie Musawi, z którym wiążą nadzieję na trochę lepszą przyszłość. Niestety, mało kto w taki scenariusz wierzy.
Tomasz Musiał
Brazylia
Morderstwo księdza
W Brazylii 15 czerwca został brutalnie zamordowany ks. Gisley Azevedo Gomes, należący do Zgromadzenia Stygmatynów, mający zaledwie 4 lata kapłaństwa. Pochodził ze stanu Goias, związany był z duszpasterstwem młodzieży. Kapłan został zastrzelony. Jego samochód znaleziono dzień po morderstwie. W związku z zabójstwem zatrzymano czterech podejrzanych, dwóch z nich przyznało się do mordu. Policja nie podała motywów, którymi kierowali się sprawcy. Można przypuszczać, że mają one związek z zaangażowaniem młodego kapłana w akcje przeciw przemocy wobec młodzieży, w tym przeciw szerzącej się narkomanii. Ks. Gisley pracował jako jeden z sekretarzy przy Konferencji Episkopatu Brazylii (CNBB) i od przeszło dwu lat był koordynatorem krajowym duszpasterstwa młodzieży.
W oficjalnej nocie, wydanej przez przewodniczącego Episkopatu Brazylii abp. Geraldo Lyrio Rocha, czytamy m.in.: „Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie, a biorą w nim udział adwokaci reprezentujący brazylijski Episkopat oraz zgromadzenie”. Arcybiskup podkreślił, że ks. Gisley organizował kampanie przeciwko wykorzystywaniu i eliminowaniu młodych ludzi. Hasłem tej kampanii były słowa: „Młodzież przeciw przemocy”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O. Stanisław Wilczek CSsR
Korea Południowa
Przeciw rządowi
Reklama
Od początku czerwca trwają demonstracje z udziałem przywódców katolickich i buddyjskich oraz tysięcy wiernych tych religii przeciw prezydentowi Korei Południowej Lee Myung-bakowi i rządowi tego kraju. Protestujący oskarżają władze, że nie interesują się sprawami ubogich i środowiskiem naturalnym i że łamią prawa człowieka. 124 intelektualistów i nauczycieli akademickich w specjalnym oświadczeniu zwróciło uwagę na „cofanie się w kraju demokracji oraz wolności i niezależności prasy”. 15 czerwca około 1,2 tys. mnichów buddyjskich z zakonu Chogye - najbardziej rozpowszechnionego nurtu tej religii w Korei - podpisało petycję krytykującą politykę prezydenta.
Ludzie
Kard. Jean-Louis Tauran
Francuski kardynał Jean-Louis Tauran powiedział po powrocie z Indii, że hinduiści „wrzucają wszystkich chrześcijan do jednego worka“. - Naszym hinduistycznym przyjaciołom trudno jest zrozumieć, że istnieje różnica między katolikiem a baptystą czy prezbiterianinem - powiedział w rozmowie z niemiecką sekcją Radia Watykańskiego. Przyznał, że hinduiści często zarzucali Kościołowi katolickiemu prozelityzm. Przywoływali przy tym przykład regionu w Indiach, w którym w ostatnim czasie wybudowano ponad 60 kościołów. Tłumaczył, że świątynie budują protestanci, a nie katolicy. Miał jednak wrażenie, że rozmówcy nie za bardzo go rozumieją.
Mimo trudności z wyjaśnieniem nieporozumień, kard. Tauran wrócił ze spotkania z hinduistami bardzo pokrzepiony na duchu. Oznajmił również, że w imieniu Kościoła katolickiego stanowczo odciął się od przymusowych konwersji, co hinduiści przyjęli z dużym zadowoleniem. Z kolei katolicy z aprobatą przyjęli fakt, że liderzy hinduistyczni potępili masowe ataki na chrześcijan, które miały miejsce w Indiach w zeszłym roku.
Cudzysłów
Nikt w rzeczywistości nie wierzy dziś w moralny relatywizm. Nawet ci, którzy chcą relatywizmu moralnego, są arbitrami tego, co jest moralne, a co moralne nie jest.
Ks. Tadeusz Pacholczyk - dyrektor Narodowego Katolickiego Centrum Bioetycznego
Dopóki nie zostaną wyjaśnione sprawy dotyczące doktryny, Bractwo św. Piusa X nie będzie miało jakiegokolwiek statusu kanonicznego w Kościele, a należący do niego duchowni... nie pełnią prawomocnie żadnej posługi w Kościele.
Z oświadczenia Stolicy Apostolskiej
Krótko
Zebrani na szczycie w Brukseli szefowie państw i rządów UE zgodzili się, aby José Manuel Barroso pozostał na drugą kadencję przewodniczącym Komisji Europejskiej.
W Berlinie odsłonięto pomnik w postaci kawałka muru ze Stoczni Gdańskiej. Ma on upamiętnić wkład Solidarności w upadek komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej i zjednoczenie Niemiec.
Rada Bezpieczeństwa ONZ nałożyła sankcje na Koreę Pn. po dokonanej w tym kraju próbie nuklearnej. Reżim w Phenianie zagroził wspólnocie międzynarodowej wojną, jeśli płynące do Korei statki będą kontrolowane, co zakłada właśnie oenzetowska rezolucja.
Wielka Brytania zamroziła aktywa Iranu warte 1,6 mld dolarów w ramach międzynarodowych sankcji nałożonych na Teheran z powodu jego programu atomowego - poinformował rząd brytyjski.
British Airways zaapelowały do swoich pracowników, aby przepracowali cztery tygodnie w roku bez wynagrodzenia. Ma to uchronić spółkę przed bankructwem.
Prezydent Barack Obama ostrzegł, że Ameryka może zbankrutować, jeśli nie zreformuje swojego systemu opieki zdrowotnej.
Prezydent USA Barack Obama podpisał rozporządzenie rozszerzające w pewnym stopniu przywileje par homoseksualnych. Wprowadza on dla partnerów gejów i lesbijek zatrudnionych w administracji USA podobne prawa w dziedzinie opieki zdrowotnej, z jakich korzystają heteroseksualni partnerzy pracowników federalnych.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 15 czerwca raport dotyczący bezpieczeństwa na drogach, który zawiera ponure dane statystyczne, określając mianem epidemii liczbę groźnych w skutkach wypadków. Corocznie ginie na drogach na świecie 1,2 mln ludzi, a ok. 50 mln wychodzi z wypadków z ciężkimi obrażeniami.
Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że co najmniej 12 mln osób na całym świecie jest ofiarami handlu ludźmi, a liczba ta jest z pewnością zaniżona.
W sierpniu urzędnicy, lekarze, policjanci i nauczyciele na Łotwie nie dostaną pensji, jeśli nie pomoże Unia Europejska i MFW. Już w lipcu zarobki spadną o 20 proc., a emerytury - o 10 proc.