Czym charakteryzują się mechanizmy powstawania uzależnień, jak je pokonywać i jak im zapobiegać? - na te pytania odpowiadają na łamach
28. numeru „Cywilizacji” doświadczeni znawcy tego tematu. Publikowane materiały mówią o zabójczych skutkach alkoholizmu, narkomanii, lekomanii i palenia tytoniu dla fizycznego zdrowia człowieka oraz o szkodliwości seksoholizmu, nałogu komputerowego, zakupoholizmu czy prania mózgu przez sekty - dla zdrowia psychicznego jednostek i ładu publicznego.
Należy pamiętać, że każde z uzależnień godzi w człowieczeństwo osoby ludzkiej. Otrzymany od Boga dar wolnej woli jest przez wszelkich nałogowców bezmyślnie marnotrawiony z wielką szkodą dla nich samych, najbliższego otoczenia i całego społeczeństwa. W tym kontekście - na co zwracają uwagę autorzy artykułów - bardzo wyraziście rysuje się zagadnienie wolności: człowiek uzależniony jest niewolnikiem swych nałogów, ograniczają one, a nawet całkowicie eliminują jego zdolność do prawidłowej samooceny i znalezienia dla siebie godnego miejsca w rzeczywistości, natomiast unikanie nałogów lub wyzwolenie z nich rysuje przed każdym z nas perspektywę jasnej, otwartej drogi ku prawdzie, dobru i pięknu.
Wolność i zdrowie są najcenniejszymi skarbami ludzi, bez względu na to, jaki jest ich status społeczny i stan posiadania. Ochrona tych skarbów przed kataklizmem uzależnień to jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów, to wielki obowiązek wobec Boga i bliźnich, przede wszystkim zaś wobec dzieci i młodzieży. Z tego względu większość prezentowanych tekstów „Cywilizacji” jest adresowana do rodziców i pedagogów, przedstawia bowiem główne problemy profilaktyki uzależnień w rodzinach i szkołach oraz konkretne wskazówki przydatne w codziennej pracy wychowawczej.
„Cywilizacja”, Fundacja „Servire Veritati”, Instytut Edukacji Narodowej, Lublin 2009, s. 216, format: 166x240, miękka oprawa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu