W 30. rocznicę I Pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny „Niedziela” podarowała czytelnikom (wraz z numerem 23. na 7 czerwca 2009 r.) płytę DVD z nakręconym w 1979 r. filmem „Pielgrzym”. To dokumentalny, a zarazem poetycki obraz, którego reżyserem jest Andrzej Trzos-Rastawiecki.
3 czerwca br. w auli Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyło się spotkanie poświęcone okolicznościom realizacji tego filmu. Uczestników spotkania powitali prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski oraz redaktor naczelny „Niedzieli” ks. inf. Ireneusz Skubiś. Wyjaśnił on, że wydanie płyty DVD z filmem „Pielgrzym” w nakładzie 230 tys. egzemplarzy i przekazanie jej czytelnikom w formie bezpłatnego dodatku jest hołdem dla Jana Pawła II i przypomnieniem, jak wiele zawdzięczają mu Polacy.
Jednym z gości spotkania był bp Alojzy Orszulik, 30 lat temu sprawujący funkcję dyrektora Biura Prasowego Episkopatu Polski. Podkreślił on, że idea nakręcenia tego filmu narodziła się jako wynik trudności, które stwarzały władze komunistyczne w ustalaniu terminu i programu pielgrzymki Papieża. - Zależało nam na tym, aby pielgrzymka nie skończyła się wraz z odjazdem Papieża, ale była kontynuowana w formie filmu wyświetlanego w parafiach - powiedział bp Orszulik. Realizację filmu powierzono jednemu z najlepszych polskich dokumentalistów Andrzejowi Trzosowi-Rastawieckiemu. Jego zespół zarejestrował pielgrzymkę na 10 km taśmy. Nagrane krążki samolotem papieskim poleciały na montaż do Rzymu, bowiem montowanie filmu w kraju oznaczało narażenie się na szykany i ingerencję cenzury. Jesienią 1979 r. 400 kopii gotowego filmu przywiózł w swoim bagażu powracający z Watykanu prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, natomiast 100 kopii przekazano do ośrodków polonijnych.
W odtworzonej podczas warszawskiego spotkania wypowiedzi Andrzej Trzos-Rastawiecki przypomniał, że w ówczesnych warunkach realizacja filmu o Janie Pawle II oznaczała, że może to być dla reżysera ostatni film w życiu. Wyznał, że uczestniczenie w pielgrzymce Papieża uświadomiło ekipie realizatorów przełomowość tej chwili. - Każdy, kto wtedy był na spotkaniach z Papieżem, czuł, że w naszym kraju dzieje się coś niezwykłego. Tam, gdzie był Papież, była wolność - powiedział.
Pomysł „Niedzieli”, by po 30 latach rozpowszechnić ten wybitny film, spotkał się z uznaniem. Ks. Skubisiowi dziękowali za tę inicjatywę: bp Alojzy Orszulik, ks. dr Józef Kloch - dyrektor Biura Prasowego Episkopatu Polski oraz red. Marcin Przeciszewski.
(akw)
Pomóż w rozwoju naszego portalu