W jorcajt, czyli w rocznicę śmierci w tradycji żydowskiej, odbyło się upamiętnienie dr. Wiktora Ziege na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej 40.
Dzięki działaniom Stowarzyszenia Strażników Pamięci i jego darczyńcom w rocznicę śmierci dr. Wiktora Ziege odbyło się uroczyste upamiętnienie jego postaci i odsłonięcie macewy. Dawid Szychowski, rabin Łodzi, opowiedział o lekarzu i stosunku judaizmu do pochówku samobójców. Wraz z Gminą Kehila Kedosza Łódź odmówił modlitwę Kadisz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na koniec wydarzenia Paweł Kulig, prezes Stowarzyszenia Strażników Pamięci, symbolicznie zapalił znicz i, zgodnie z tradycją żydowską, zostawił kamień przy nagrobku. Współorganizatorem wydarzenia była Nawrot Ending Story.
Dr Wiktor Ziege był ginekologiem-położnikiem. Żył w latach 1893-1940. Prowadził swój gabinet w Łodzi przy ul. Cegielnianej, a później Śródmiejskiej. Przeprowadzał również wykłady na temat: połogu, ciąży, higieny i psychologii dziecięcej. Gdy w 1939 r. podczas połogu zmarła jego żona, wydarzenie to wstrząsnęło nim tak, że niedługo później przytłoczony tym wydarzeniem i represjami, które spadły na żydowskich lekarzy w okupowanej Łodzi odebrał sobie życie. Został pochowany w gettcie i dopiero w tym roku doczekał się nagrobka.
Stowarzyszenie Strażników Pamięci działa na rzecz ochrony pamięci oraz dziedzictwa
kulturowego i historycznego. Prowadzi działania mające na celu przekazywanie wiedzy o
dziedzictwie materialnym oraz kształtowaniu właściwych postaw i szacunku do dziedzictwa
narodowego. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez organizowanie akcji
wolontaryjnych, warsztatów, spotkań, prelekcji, spacerów edukacyjnych, wystaw i innych
wydarzeń o charakterze edukacyjnym m.in. wśród dzieci i młodzieży. Jednym z projektów są
akcje porządkowania cmentarzy żydowskich.