- Ta książka jest dla wszystkich, którzy dostrzegają w sobie taką wrażliwość związaną z problemem kryzysów psychicznych, problem depresji i myśli samobójczych i chcą temu przeciwdziałać, ale jednocześnie obawiają się, że w przestrzeni Kościoła katolickiego nie ma na to miejsca. Wciąż bowiem panuje jeszcze stereotyp mówiący o tym, że kontakty natury medycznej – psychiatra, psycholog, terapeuta – nie idą w parze z opieką duchową. Ta książka przełamuje stereotypy mówiące o tym, że człowiek wierzący i angażujący się w życie Kościoła nie może – nie powinien – korzystać z profesjonalnej opieki – mówi ks. Jarosław Magierski założyciel łódzkiego duszpasterstwa PAPAGENOTEAM.
W ostatnich dniach na rynku wydawniczym ukazała się pozycja książkowa - wydana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - zatytułowana „Samobójstwo w optyce katolickiej”, której autorami są prof. Adam Czabański i prof. Andrzej Pryba. Wśród tematów poruszanych w tej publikacji można znaleźć między innymi: Samobójstwo w Polsce i na świecie, Charakterystyka samobójstw u dzieci, młodzieży, dorosłych, Tematyka samobójstwa w Biblii oraz osoby duchowne w profilaktyce samobójstw.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak podkreśla ks. Jarosław Magierski - Książka ta jest obiektywnym spojrzeniem na temat samobójstwa przez pryzmat nauczania Kościoła. Samobójstwo w dziejach Kościoła było postrzegane na różny sposób i jeśli nie będziemy starali się obiektywnie podjeść do tego zjawiska, to będzie to rodziło pewnego rodzaju stereotypy i pomnażało mity wokół relacji samobójstwo Kościół. – podkreśla duszpasterz osób w kryzysie samobójczym Archidiecezji Łódzkiej. W tej pierwszej - tego typu pozycji książkowej - znalazły się również tematy dotyczące motywowania – motywacja wspólnoty Kościoła – zaczynając od hierarchii, a kończąc na osobach świeckich - do tego, by rozpocząć rozmowę o samobójstwie i dostrzegać potencjał jaki we wspólnocie Kościoła – we wspólnotowości, a nie w strukturze – jako grupy ludzi, którzy mogą wzajemnie bardzo mocno oddziaływać na siebie w kontekście pomocy i ochrony ludzkiego życia – dodaje duchowny.
Książka skierowana jest do wszystkich, którzy są w Kościele – dla duchownych i świeckich zaangażowanych w duszpasterstwa, ale także dla tych, którym leży na sercu pomoc osobom będącym w kryzysie samobójczym. Warto nadmienić, że w w/w pozycji opisano również – powstałe w Łodzi we wrześniu ubiegłego roku – duszpasterstwo osób w kryzysie samobójczym i doświadczających straty wskutek samobójczej śmierci bliskiej osoby. Duchownym odpowiedzialnym za duszpasterstwo jest ks. Jarosław Magierski, który we współpracy z psychologami, terapeutami i lekarzami prowadzi strefę wsparcia https://www.papagenoteam.com/.