Jeszcze o handlu niedzielnym
Na początku lutego br. w „Niedzieli” nr 5/2009 opublikowany został artykuł o handlu niedzielno-świątecznym w Niemczech i w Polsce. Warto powrócić do tego tematu, z ograniczeniem się tylko do niedzieli.
W Niemczech w niedziele praca w placówkach handlowych jest z reguły niedopuszczalna, w Polsce natomiast dozwolona. Wyjątek stanowią niedziele wielkanocna i Zesłania Ducha Świętego, zaliczone do 12 świąt państwowych i kościelnych objętych zakazem pracy w handlu.
Pozostałe niedziele, a jest ich jeszcze około 50 w roku, potraktowano jako dni niemające charakteru świątecznego. Nie uwzględniono, że każda niedziela jako pamiątka Zmartwychwstania Pańskiego ma charakter świąteczny. Przypomniał to Jan Paweł II w znamiennym liście apostolskim „Dies Domini” (1998 r.). Potrzebne jest więc ustanowienie niedzieli dniem świątecznym przez władze cywilne.
Praca w placówkach handlowych w niedziele może odbywać się w Polsce w razie uznania, że jest ona konieczna „ze względu na jej użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności”. To sformułowanie kodeksu pracy wzbudza wątpliwości interpretacyjne, których usunięcie należy do kompetencji sądów, jak to już wcześniej zaznaczono.
Na uwagę zasługuje fakt, że na szczeblu ogólnokrajowym działa federacyjne porozumienie kilkunastu organizacji związkowych, społecznych, gospodarczych i kościelnych, promujących działania i ustawodawstwo gwarantujące świąteczny charakter niedzieli. Porozumienie to ma nazwę: „Przymierze na Rzecz Wolnej Niedzieli”. Działania w tym kierunku koordynuje Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Katowicach (40-286), ul. Floriana 7, tel./fax (0-32) 253-83-62;
Zasada ograniczenia handlu niedzielnego do niezbędnego minimum obowiązuje nie tylko w starych krajach UE, ale realizowana jest również w nowych, np. w Czechach i na Słowacji, gdzie handel zamiera w soboty od południa. Przerwa trwa do rana w poniedziałek. Senat RP podjął 16 października 2008 r. uchwałę w sprawie uczczenia wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Zaakcentowano w niej, że żadna wspólnota nie może przetrwać bez solidarności i że jedynym celem działań polityków powinno być dobro człowieka i dobro wspólne. Deklaracja ta zobowiązuje do konkretnego działania w celu ochrony wielkiej rzeszy pracowników handlu, z reguły kobiet, przed zbyteczną pracą niedzielną. W imię wyższych wartości ogólnoludzkich, jakimi są cywilizacja miłości i ład moralny, wolny od niezdrowego konsumpcjonizmu.
Stefan Cebulski
Oczekujemy na listy pod adresem:
„Niedziela”, ul. 3 Maja 12
42-200 Częstochowa.
Na kopercie należy napisać: „Listy”
Pomóż w rozwoju naszego portalu