Najbliższy współpracownik Papieża Benedykta XVI - kard. Tarcisio Bertone, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej i kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Jak czytamy w uchwale Senatu, „poprzez nadanie tego tytułu KUL pragnie wyrazić szacunek i uznanie dla działalności kard. Bertone, który wniósł ogromny wkład w rozwój nauki prawa kanonicznego w czasie reformy kościelnego prawa publicznego, ukierunkowanej wskazaniami Soboru Watykańskiego II, dotyczącymi relacji pomiędzy Kościołem katolickim a wspólnotami politycznymi i międzynarodowymi”. Jak podkreślano, kard. Bertone „przekazuje prawdy ewangeliczne w sposób jasny i zrozumiały dla współczesnego człowieka (…) buduje mosty jedności i miłości między ludźmi”.
Uroczystości nadania honorowego doktoratu odbyły się w Lublinie 30 kwietnia br. Podczas Mszy św. w kościele akademickim kard. Bertone podkreślił, że KUL to „szczególne miejsce zasłuchania w Słowo Boże i głębokiej kontemplacji Chrystusa Eucharystycznego”. Społeczności akademickiej dziękował nie tylko za głęboką refleksję naukową, ale także za codzienną adorację Najświętszego Sakramentu, będącą realizacją słów Jana Pawła II: „Kościół czerpie z Eucharystii całą swą siłę”. Kard. Bertone odwołał się także do nauczania Benedykta XVI. - Bóg jest Miłością, zaś Jego solidarność z człowiekiem pozwala nam przezwyciężyć najbardziej posępne prognozy i budować świat ludzkiej nadziei - mówił. Ksiądz Kardynał pobłogosławił wspólnotę akademicką „na wytrwałą służbę Bogu i Ojczyźnie. Niech w tej posłudze objawia się moc Ewangelii i piękno Kościoła Chrystusowego”.
Druga część uroczyści zgromadziła społeczność akademicką KUL-u z Wielkim Kanclerzem abp. Józefem Życińskim oraz rektorem ks. prof. Stanisławem Wilkiem, a także rzeszą znamienitych gości w Auli kard. Stefana Wyszyńskiego. W pierwszych rzędach zasiedli biskupi wraz z kard. Stanisławem Dziwiszem, abp. Józefem Kowalczykiem i abp. Józefem Michalikiem. Po odczytaniu uchwały głos zabrał ks. prof. Józef Krukowski, z którego inicjatywy Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji wystąpił o przyznanie honorowego doktoratu. - Najwyższą godność akademicką KUL nadaje osobom wielkim i wybitnym ze względu na ich osiągnięcia w działalności na rzecz dobra wspólnego, a jednocześnie osobom bliskim ze względu na dążenie do tych samych uniwersalnych wartości ludzkich i zarazem chrześcijańskich, którym słowem i czynem służył Ojciec Święty Jan Paweł II Wielki. Taką właśnie osobą, jednocześnie wybitną i bliską nam, jest kard. Tarcisio Bertone, który przybył z ziemi włoskiej do polskiej - mówił promotor doktoratu, ks. prof. Krukowski. Podkreślił on, że w realizacji odpowiedzialnych zadań w skali Kościoła włoskiego i Kościoła powszechnego ujawnia się wielkie bogactwo idei, którymi kard. Bertone kieruje się zarówno w pracy naukowej, jak i duszpasterskiej. Prezentując naukowy dorobek Księdza Kardynała, ks. Krukowski przypomniał, że głównym przedmiotem jego zainteresowań jest problematyka kościelnego prawa publicznego - dyscypliny prawa kanonicznego, której przedmiot dotyczy miejsca i roli Kościoła w świecie współczesnym według postulatów Soboru Watykańskiego II, ze szczególnym uwzględnieniem prawa konkordatowego. Jak zaznaczył promotor, poprzez przyjęcie godności doktorskiej kard. Bertone „zawiązuje z całą wspólnotą uniwersytecką ścisłe więzy”. - Jestem głęboko przekonany, że w ten sposób dajemy wyraz naszej solidarności z tobą w pracy zmierzającej do poznania Prawdy i przekazywania jej współczesnej młodzieży - mówił ks. prof. Krukowski.
Przyjmując wyróżnienie, kard. Tarcisio Bertone dziękował za głęboką motywację przyznania doktoratu, a także za wygłoszoną laudację. - Wejście do gremium Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, tej wspaniałej uczelni, która była także w bardzo trudnych okresach historii Polski punktem odniesienia, stabilności i odwagi intelektualnej w publicznym wyznawaniu wiary katolickiej, jest wielkim zaszczytem. Jest to uznanie dla moich poszukiwań naukowych w dziedzinie prawa kanonicznego, prawa wyznaniowego i prawa międzynarodowego, ale też jest znakiem miłości wobec Papieża. Zwieńczeniem uroczystości było wygłoszenie przez kard. Bertone wykładu nt. „Chrześcijańskie ujęcie dobra osoby i społeczeństwa”. W swoim wystąpieniu Ksiądz Kardynał odniósł się do aktualnych problemów współczesnego świata, mówiąc m.in. o pokoju, sprawiedliwości wobec wszystkich ludzi, ochronie pracy, trosce o osoby żyjące w nędzy czy o sprawach związanych z rodziną i małżeństwem: - Zaangażowanie własnego życia w służbie bezinteresownej „caritas”, w służbie sprawiedliwości, praworządności i moralności, podsumowując: „dla dobra osoby i społeczeństwa”, stanowi dla chrześcijan autentyczną drogę ku świętości, wcielając duchowość tego „współ”: „współ-dzielenia”, „współ-ofiarowywania”, współpracy, aby nadeszło królestwo Boże, które przede wszystkim kojarzy się ze sprawiedliwością: „Bo królestwo Boże (…) to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym” (Rz 14, 17). Taki jest ostateczny cel do osiągnięcia którego zostaliśmy wszyscy powołani: nadzwyczajny, ale możliwy do osiągnięcia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu