Reklama

Kościół

Papież wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego

We wtorek rano papież Franciszek wyrusza w podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, dwóch afrykańskich krajów ciężko dotkniętych krwawymi konfliktami, kryzysem uchodźczym i głodem. Pielgrzymka, która potrwa do niedzieli, jest jego 40. zagraniczną podróżą w ciągu prawie 10 lat pontyfikatu.

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Będzie to jedna z najtrudniejszych podróży z wielu względów; począwszy od tego, jakim jest wyzwaniem dla zdrowia 86-letniego papieża, a także z powodu bardzo skomplikowanej sytuacji w tych skrajnie biednych państwach oraz kwestii bezpieczeństwa i problemów logistycznych.

Katolicy stanowią tam około połowy ludności, a Kościół, także za sprawą misjonarzy, odgrywa ważną rolę w dziedzinie edukacji, opieki zdrowotnej oraz wysiłków na rzecz pojednania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podróż ta była planowana na lipiec zeszłego roku, ale papież musiał ją przełożyć z powodu dotkliwych problemów z poruszaniem się i terapii, jaką wtedy przechodził. Przez następne miesiące, także podczas następnych podróży, poruszał się na wózku. Ostatnio doszło do wyraźnej poprawy i częściej chodzi o lasce.

Franciszek jedzie do Afryki, by zaleczyć rany wojny i starć w obu państwach, w których giną tysiące ludzi - podkreśla się w Watykanie.

W Demokratycznej Republice Konga, która będzie pierwszym etapem jego pielgrzymki, 14 osób zginęło ostatnio w zamachu terrorystycznym przeprowadzonym przez islamistów w rejonie Irumu na wschodzie.

W kraju tym jest około 6 milionów wysiedlonych i uchodźców. Działa około stu zbrojnych grup.

Reklama

Z powodu walk papież nie odwiedzi prowincji Kiwu Północne, gdzie od prawie 30 lat trwa najbardziej krwawa wojna w Afryce. Wizyta w tym rejonie była w poprzednim programie wizyty, planowanej na lato 2022 r. To tam, w Gomie zginął w 2021 roku w zamachu ambasador Włoch Luca Attanasio.

W kraju tym był św. Jan Paweł II w 1980 i 1985 roku. Wtedy, pod rządami prezydenta Mobutu Sese Seko, państwo nazywało się Zair.

W Sudanie Południowym, utworzonym w 2011 roku, na dramat suszy i głodu nałożyła się krwawa wojna domowa, z której kraj nadal z trudem wychodzi mimo porozumienia pokojowego sprzed pięciu lat. Właśnie z powodu niekończącej się fali przemocy papież przekładał tę podróż, którą planował od 2017 roku.

W kwietniu 2019 roku Franciszek zdobył się na gest, jaki nie ma precedensu: podczas spotkania w Watykanie papież ukląkł i pocałował buty prezydenta republiki Salvy Kiira Mayardita oraz byłego wiceprezydenta, późniejszego lidera rebelii – Rieka Machara, a także trzech innych polityków. W ten sposób błagał ich o pojednanie.

W niedzielę powiedział wiernym o obu krajach: „Ziemie te są doświadczone długimi konfliktami. Demokratyczna Republika Konga cierpi szczególnie na wschodzie kraju z powodu starć zbrojnych i wyzysku, zaś Sudan Południowy, rozdarty przez lata wojny nie może się doczekać końca nieustannej przemocy, która zmusza wielu ludzi do życia w warunkach wysiedlenia i wielkich trudności".

Reklama

Papież ogłosił, że do Sudanu Południowego, który jest najmłodszym krajem świata, przybędzie z arcybiskupem Canterbury Justinem Welby'm i moderatorem Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji Iainem Greenshieldsem. "W ten sposób razem przeżyjemy jako bracia ekumeniczną pielgrzymkę pokoju" - wskazał i poprosił o modlitwę w jej intencji.

W Watykanie kładzie się nacisk na następujące tematy podróży - pokój na ziemiach dotykanych przez fale przemocy i ataki terrorystyczne, wsparcie dla wspólnoty chrześcijańskiej – jednej z najbardziej żywotnych i najmłodszych na świecie.

Dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni pytany przez dziennikarzy o kwestie bezpieczeństwa, odparł, że „nie ma żadnego konkretnego zagrożenia”. Odnotował ogromny wysiłek miejscowych władz, by zagwarantować bezpieczny przebieg wizyt.

Samolot z papieżem odleci z rzymskiego lotniska Fiumicino około godziny 8 rano we wtorek. O 15 wyląduje w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie, zamieszkanej przez ponad 15 milionów osób.

Po krótkiej ceremonii powitania Franciszek pojedzie do Pałacu Prezydenckiego, gdzie spotka się z szefem państwa Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo. Następnie wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.

W środę 1 lutego rano papież odprawi mszę na stołecznym lotnisku Ndolo, na której spodziewanych jest nawet milion wiernych. Po południu spotka się w siedzibie nuncjatury apostolskiej z grupą osób, które ucierpiały w wyniku konfliktu na wschodzie kraju.

W czwartek Franciszek spotka się z młodzieżą i katechetami na „Stadionie Męczenników”, a w katedrze Matki Bożej Kongijskiej - z przedstawicielami duchowieństwa.

Reklama

W piątek rano papież zakończy wizytę w Kinszasie i odleci do Sudanu Południowego. Po przylocie do stolicy kraju, Dżuby zostanie przyjęty przez prezydenta Salvę Kiir Mayardita. W ogrodzie Pałacu Prezydenckiego wygłosi przemówienie.

Na sobotę zapowiedziano spotkanie papieża z duchowieństwem w katedrze świętej Teresy, a także z osobami wysiedlonymi. W całym kraju jest ich ponad 2 miliony, a w rejonie Dżuby około 30 tys.

Na zakończenie dnia Franciszek weźmie udział w modlitwie ekumenicznej w stołecznym Mauzoleum Johna Garanga, pierwszego prezydenta autonomicznego regionu Sudanu Południowego. Zginął on w 2005 roku w wypadku śmigłowca, gdy wracał z Ugandy. Na uroczystości obecni będą anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego Kościoła Szkocji Iain Greenshields. Odmówiona zostanie tam modlitwa o miłosierdzie dla kraju.

W niedzielę rano papież odprawi mszę, także na terenie mauzoleum w Dżubie. Następnie przed południem wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

W niedawnym wywiadzie dla czasopisma misyjnego „Mundo Negro” Franciszek powiedział: „Myśl, że Afryka istnieje po to, by ją wykorzystywać, jest najbardziej niesprawiedliwą rzeczą, jaka istnieje, ale tkwi ona w zbiorowej nieświadomości wielu ludzi i trzeba ją zmienić”.

„Po drugie - dodał - musimy zdać sobie sprawę z bogactwa, jakie posiada Afryka, nie tylko bogactwa mineralnego, ale także intelektualnego”.

„Przestępstwem” nazwał Franciszek blokowanie napływu migrantów z kontynentu afrykańskiego.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ tebe/

2023-01-31 07:07

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.
CZYTAJ DALEJ

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

2025-02-04 22:04

[ TEMATY ]

św. Agata

BP Archidiecezji Krakowskiej

5 lutego w liturgii wspomina się św. Agatę, a w kościołach święci się chleb, wodę oraz sól. Skąd ten zwyczaj? Zapytaliśmy liturgistę i ceremoniarza Archidiecezji Krakowskiej, ks. dr. Ryszarda Kilanowicza.

Św. Agata jest postacią, którą Kościół wspomina 5 lutego. Według świętego biskupa z Sycylii, Metodego, urodziła się ok. 235 r. w Katanii. Po przyjęciu chrztu złożyła także ślub życia w czystości. Podobno była niezwykle piękna, czym przyciągnęła uwagę namiestnika Sycylii. Kiedy odrzuciła jego zaloty, ściągnęła na siebie gniew senatora. Był to czas, gdy prześladowano chrześcijan. Odrzucony zarządca Sycylii próbował więc wykorzystać to, aby zniesławić Agatę.
CZYTAJ DALEJ

Pożegnano tragicznie zmarłego ks. Jarosława Wypchło

2025-02-08 16:04

[ TEMATY ]

diecezja radomska

pogrzeb kapłana

Foto: ks. S. Piekielnik / www.diecezja.radom.pl

Ks. Jarosław Wypchło

Ks. Jarosław Wypchło

W Domasznie odbył się dziś pogrzeb proboszcza tamtejszej parafii, 48-letniego ks. Jarosława Wypychło, który 3 lutego zginął w wypadku samochodowym. Uroczystościom w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej przewodniczył biskup radomski Marek Solarczyk. Pogrzeb odbył się z ceremoniałem strażackim Ochotniczych Straży Pożarnych RP, bowiem zmarły był ich kapelanem. W koncelebrze uczestniczyło ok. 70 kapłanów.

- Dzisiaj zawierzamy życie ks. Jarosława, jego posługę kapłańską, całą wspólnotę parafialną w Domasznie i tych wszystkich, których ksiądz proboszcz jednoczył i którzy go wspominają - mówił bp Solarczyk.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję