- Wyobraźmy sobie zniszczony dom, w którym ludzie żyją bez prądu, gazu, wody i kanalizacji. Jest zima, a w rodzinie są dzieci. W takiej sytuacji znaleźli się uchodźcy z Ukrainy. - Przybyli do nas i znaleźli otwarte serca - mówił podczas uroczystości bp Kaszak. - Dziękuję każdemu, kto przyczynił się do tego, że dziś w Sosnowcu możemy otworzyć ciepły i bezpieczny dom, w którym uciekający przed wojną znajdą godziwe warunki - dodał duchowny.
Nieruchomość znajdująca się na terenie parafii pw. NMP Częstochowskiej w Sosnowcu (ul. Reja 9) została częściowo zagospodarowana już wcześniej przez sosnowiecką Caritas. 10 września 2021 r. otwarto w tej lokalizacji nowy podmiot ekonomii społecznej – Pralnię Społeczną „Diligere”. To miejsce aktywizacji zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem, bezdomnością, długotrwale bezrobotnych i niepełnosprawnych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
27 stycznia sosnowiecki ordynariusz otworzył i poświęcił pozostałą część budynku, w której znajduje się 12 wyremontowanych mieszkań. Każde z nich jest wyposażone w pełen węzeł sanitarny, niewielki aneks kuchenny i 2 pokoje. Na parterze urządzono profesjonalną kuchnię z jadalnią i salą spotkań do dyspozycji mieszkańców.
Finalnie zagospodarowano trzy poziomy (parter i dwa piętra), każde po 270 m kw. powierzchni. Budynek zasilany jest energią z paneli fotowoltaicznych, a wkrótce zostaną podłączone również pompy ciepła.
Reklama
- Caritas Polska i Caritas diecezjalne od momentu rozpoczęcia wojny na Ukrainie udzieliły pomocy na kwotę łączną około 720 mln zł. To ogromna kwota – mówił ks. Marcin Iżycki. Dyrektor Caritas Polska podziękował wszystkim za wsparcie, a władzom miasta i województwa za bardzo dobrą współpracę z Caritas Diecezji Sosnowieckiej. - Wierzę, że ten dom, przygotowany na wysokim poziomie, będzie spełniał swoją rolę i stanie się realną pomocą w tym trudnym czasie - dodał ks. Iżycki.
Prace wokół nieruchomości przy ul. Reja 9 trwały od 14 marca 2022 r. Impulsem do podjęcia się nowej inwestycji był stale zwiększający się napływ uciekinierów z ogarniętej wojną Ukrainy oraz chęć udzielenia im schronienia i wsparcia.
Dyrektor sosnowieckiej Caritas ks. Przemysław Szot wyraził wdzięczny ks. Edwardowi Darłakowi, miejscowemu proboszczowi, który z myślą o schronieniu dla ukraińskich uchodźców przekazał na cel ziemię i budynek należący do parafii. Podziękował też bp. Kaszakowi, który pozyskał największe środki na realizację tego przedsięwzięcia.
Logistycznym „centrum” pomocy świadczonej Ukraińcom przez diecezję sosnowiecką jest diecezjalna Caritas. Od samego początku wojny w Ukrainie, Caritas organizuje i prowadzi dystrybucję pomocy humanitarnej.
Caritas diecezji sosnowieckiej pomaga uchodźcom nie tylko na terenie tej diecezji (np. przez działalność Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas lub organizację paczek w magazynie żywności Caritas w Będzinie), ale również poprzez transporty pomocy humanitarnej wysyłane bezpośrednio na Ukrainę.